Aknelerden kurtulma yolları

Aknelerden kurtulma yolları nelerdir

Akneler çoğu kadının hatta erkeklerin de baş belalısıdır arkadaşlar ve aknelerden nasıl kurtulurum diye soran bir çok kişi için aknelerden kurtulmanın yollarını anlatacağız arkadaşlar.

İşte aknelerden kurtulmak isteyenler için verilmiş tüyolar :

Yanlış inanışlar

Yanlış olan düşünce; aknenin bir yaşı olduğu ve evlenince geçeceğidir. Halbuki tedaviyi ne kadar geciktirirseniz ve cilt tedavisinden ne kadar uzaklaşırsanız, yaşadığınız umutsuzluk ve tedavinin zorluğu artar.

Cilt bakımı veya siyah noktaların temizlenmesi ile tedavi olacağını düşünmeniz de diğer bir yanılsamadır. Unutmayın ki bu bir hastalıktır.

Akne oluşumuna yatkın ciltlerde bazen, altta yatan ikinci bir neden de; hormonal düzen bozukluklarıdır. Bu durum cildinizin düzensiz yağlanmasına ve rahatsızlığınızın uzun döneme yayılmasına neden olabilir.

Eğer siz de sürekli akne problemiyle karşı karşıyaysanız, doğru doktor ve doğru takip sürecine girmekte gecikmeyin. Akneli ciltler, genelde yağlı ve karma yapıda olurlar. Tedaviyi geciktirirseniz, yanlış kozmetik ürünlere yönelmeye başlayarak, iyileşme sürecine uzaklaşırsınız ki bu da, psikolojinizi ciddi boyutlarda etkiler.

Aknelerin oluşumu

Cildin nemlenmesinden ve korunmasından sorumlu olan orta deri tabakasındaki yağ bezlerinin faaliyeti, bazı dönemlerde artar. Özellikle ergenlik döneminde, hormonların düzensizliği bu yapıyı olumsuz etkiler. Aşırı yağlanma da, akne oluşumunun zeminini hazırlar.

Derinizin normal yapısının bozulup, bölgesel tıkaçlar oluşturması ve cildinizin kalınlaşması da aknelerin oluşumunu sağlar. Bu cilt rahatsızlığına, yağ bezlerinizde ve deri altında iltihaplanmaya ve şişmeye; dokunduğunuzda hassas kabarcıkların oluşumuna sebep olan bakteriler de eklenebilir. Tüm bu yapı bozuklukları birleştiğinde ise, akne problemi ile karşılaşırsınız.

Her yaşta akne oluşabilir

Genellikle 13-20 yaş aralığında, yağ bezlerinin aşırı çalışması ile oluşan akne problemi, çok değişik nedenlerle, her yaşta ve her cilt tipinde görülebilir. Özellikle cildiniz karma ise, bu tür sorunlarla daha sık karşılaşırsınız.

Yağlı ve karma cilt tiplerinde, akne oluşumu daha sıktır, ancak yanlış nemlendiriciler ve porları tıkayan kremler, kuru cilt tiplerinde dahi sivilcelenmeye neden olabilir. Bu nedenle kozmetik seçimini dikkatli yapmanız gerekir.

Beslenme

Bazen hastalar, birçok gıdayı sevmelerine rağmen tüketemediklerinden şikayet ederler. Aslında kanıtlanmış bir gıda reaksiyonu yoktur. Belirli gıdaların yenmesinin, akneyi artırdığı, yapılan araştırmalarda kanıtlanamamıştır. Bazı hastaların ise, besinlere duyarlılıkları olabilir, yani kişisel hassasiyetlerle karşılaşılabilir; kimileri çikolatadan, kimileri çekirdekten etkileniyor olabilir, ancak bu kişisel bir etkileşimdir.

Aknelerden kurtulmanın yolları tedavi

limon-akneLimonun yarısını kesip üstüne 3-4 damla bal damlatın. Bu limonu yüzünüze, özellikle de siyah noktalı bölgelere sürün. Bu karşımı yüzünüzde 5 dakika kadar kalsın, sonra soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.

akne-dis-macunuDaha önce kullanmadığınız yeni bir diş fırçasına bir miktar diş macunu sürün. Siyah nokta olan alanı ıslatın ve fırça ile küçük hareketlerle siyah noktalar gidene kadar ovalayın.

akne-elma-sirkesiElma sirkesi ve karbonat karışımını siyah noktalı bölgelere sürerek noktacıklardan kurtulabilirsiniz.

aknelerden-kurtulmaBir parça kozmetik kil ile bir miktar elma sirkesi ya da suyu karıştırarak oluşturacağınız maskeyi yüzünüze sürüp kurutun ve sonra maskeyi yüzünüzden temizleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir