Bebek bakımında bunlara dikkat!

Bebek bakımında bunlara dikkat!


Doğumdan sonraki zamanlar en zor zamanlarınız olacaktır. Bebeğinizin size olan ihtiyaçları artacak ve çok şaşıracagımız zamanlar gelecek. Hanımlar önlemimizi biz erkenden alalım ne dersiniz ?

Bebeğinizin dünyaya gelmesi sizin için büyük sorumlulukların başladığı anlamına gelir. Onun bakımı, beslenmesi, sağlıklı bir şekilde büyütülmesi başlı başına bir uzmanlık alanıdır neredeyse. Bazen çok büyük fedakarlıkları da beraberinde getirebilir. Belki bunun için ana ve babaların hakkı ödenmez derler.

Bebeğinizi büyütürken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Bebekler hangi ayda neler yapar konusunu ne kadar iyi bilirseniz bakımı da o denli kolay olur. Aşağıda maddeler halinde ay ay bebek bakımı konusunda anne ve babalara düşen görevleri sıralamaya çalıştık.

Bir aylık bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Özellikle ilk ay minik bebeğinizle tanışmak isteyen pek çok ziyaretçiniz olacaktır. Mutlaka ziyaretçilerinizi bebeğin öpülmemesi ve kucaklarına almak istiyorlarsa ellerini yıkamaları konusunda uyarın. Sakallı ve bıyıklı kimselere ve ilkokul çocuklarına bebeğinizi öptürmeyin. Mümkünse bebeğin pek fazla kucaklanmasına da izin vermeyin. Çekilen fotoğraflar, patlayan flaşlar nedeniyle bebeğinizin gözleri rahatsız olabilir. Hava uygun olduğunda giyimine dikkat ederek dışarı çıkarabilirsiniz ancak kalabalık ve kapalı mekânlara gitmek yerine temiz hava almasına özen gösterin.

İki aylık bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Bebeğinizin aşı ayındasınız. Aşı yapıldıktan sonra bazı bebeklerde ateş ve hafif bir halsizlik hali görülebilir. Doktorunuza aşı sonrası oluşabilecek reaksiyonlar ve neler yapılması gerektiği konusunda danışın.

Üç aylık bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Bu aylarda çalışma hayatına geri dönen annelerin sütleri yorgunluk, süt sağmama gibi nedenlerle azalabilir. Sütünüzü düzenli olarak sağıp mümkün olduğunca emzirmeye devam ederseniz sütünüzün azalmasını engelleyebilirsiniz.

Dört aylık bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Bu ayda önüne ve yanına yastık koyarak, destekli bir şekilde, oturmasını sağlayabilirsiniz.

Beş aylık bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Bebeğiniz bu aya kadar yalnız başına problemsiz olarak yatmış olabilir. Ancak bu ay itibariyle dönmeye başlayabileceği için dikkatli olmalısınız.

Altı aylık bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Bu ay bebekten kan alınarak kansızlık için değerlendirmelerin yapıldığı bir aydır. Bebeğinizde yanlış beslenme nedeniyle demir eksikliği olabilir. Demir eksikliği varsa, D vitaminin yanında demir takviyesi de yapılması gerekebilir. Bu konuda doktorunuza danışmanız gerekir.

Yedi aylık bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Bu ay bebeğinizin desteksiz oturma ayıdır. Halının üzerine bir çarşaf serip bebeği oyuncakları ile serbest bırakabilirsiniz. Bebeğiniz kaçan oyuncağını almaya çalışırken emeklemeyi de öğrenecektir.

Sekiz aylık bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Bebeğinizle birlikte oynadığınız oyunların süresini uzatın. Günlük bacak ve kol kaslarının güçlendirecek hareketlere ağırlık verin.

Dokuz aylık bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Bu ay bebeğinizin tutunup kalkma çabaları başlar. Evde sizin için maddi manevi değeri olan ya da bebeğe zarar verebilecek eşyalarınızı bebeğin gözünün önünden kaldırın. Eline geçirdiği nesneleri yere atma eğilimleri başlayacağı için kendine ya da eşyalara zarar verebilir.

On aylık bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Bebeğiniz küçük nesneleri parmakları ile yakalayabilir. Bu ince hareketler, sağlıklı gelişiminin bir göstergesidir.

Onbir aylık bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Bebeğiniz artık hareketlendiği için evinizde tedbir almanın zamanı gelmiştir. Mobilyaların sivri köşelerini plastik koruyucularla kaplayabilirsiniz. Ocaktaki tavaların saplarını ulaşamayacağı bir şekilde tutmalı, sıcak içeceklere ulaşıp üzerine dökmesine engel olmalısınız. Mutfakta, balkonda, tuvalet ve banyoda yalnız bırakmamalısınız.

Oniki aylık bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Bebeğiniz artık özgürlüğünü ilan ederek yürümeye başlayabilir. Öncelikle parmak uçlarında, zaman içinde tabanına basarak yürür. Bu evrim sürecinin parçasıdır. Tehlikeyi bilmediği için hızlı hareket eder ve sıklıkla düşebilir. Altında bezi olduğu için bacaklarını açarak yürür ve dengede problemler yaratır. Bunlar hep doğal süreçlerdir. Telaşa kapılmayın. Ayrıca bu ay bebeğinizin ilk yaşını kutlayacağınız ay olduğu için sonradan kutlama yapacağınız tüm yaşlardan özeldir. Dilerseniz bir parti yapıp bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir