Sütyen Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Son Güncelleme: 14.09.2020 07:28

Sütyen Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Kadınların neredeyse hepsi sütyen kullanır ve sütyen alırkende kendi ölçülerine göre almayı tercih ederler. Sütyen alırken bazı şeylere dikkat etmek gerekir hanımlar işte onlar;

Yüzlerce markanın yüzlerce modeli arasından sizin vücut yapınıza, göğüs yapınıza ve kıyafetlerinize göre olanını nasıl seçeceksiniz?

Özellikle sıcak yaz günlerinde hem terlemenin etkileyemeyeceği hem de yazlık kıyafetlerinizle rahat kullanabileceğiniz sütyeni bulmak alışverişte kadınların en önemli sorunlarından biridir. Recita ve Gallipoli uygun sütyeni seçmenin püf noktalarını anlattı:

Sütyenin kumaşı:
• Aldığınız sütyenin kumaşında mutlaka pamuk bulunmalı. Yüzde 100 sentetik kumaştan yapılmış sütyenler, göğüslerinizin havayla temasını keser. Bu da sağlık sorunlarına yol açar. Sütyen teri çekmeyeceği için göğüste tahrişler oluşur.

Beden:
• Sütyeninizi yeni aldığınızda en uç agrafta (klipste) rahatsanız sorun yok demektir. Sütyenler kullandıkça gevşerler. İlerde sütyeniniz gevşedikçe daha yakın agraflara takabilirsiniz.
• Sütyen almadan mutlaka doğru beden ölçünüzü bildiğinizden emin olun.
• Göğüsleriniz sütyen kabından taşıyorsa beden ölçünüzde bir hata var demektir. Göğüslerin sütyenin üst kısmından kontrolsüz olarak dışarıya doğru bombe yapacak şekilde taşması hoş bir görünüm oluşturmaz.
• Sütyeninizin arka bantı yere paralel olarak sırtından geçmelidir. Eğer bu bantı yukarıda kalıyorsa askılar olması gerektiğinden daha kısa ayarlanmış ya da sütyen üzerinize göre değil demektir.
• Regl öncesi dönemde normal dönemlerde giyeceğiniz sütyenleri almayın. Memelerinizin bu dönemde büyümesi, normal dönemlerde giyemeyeceğiniz sütyenlere sahip olmanıza yol açabilir. Aslında doğrusu kadınların bu iki farklı dönem için ayrı ayrı sütyenlere sahip olmasıdır. Kendinize regl dönemleri için normal bedeninizden farklı bedende bir ya da iki sütyen almanızı öneririz.
• Göğüslerinizin dolgun görünmesi için ‘push-up’ denilen içten dolgulu sütyenleri tercih edebilirsiniz. Bu tip sütyenlerin dolguları günümüzde sıvı, hava ve pamuk gibi çeşitli malzemelerle oluşturulmaktadır. Beğendiğiniz birini seçmekte serbestsiniz; hepsi hemen hemen aynı rahatlıktadır. Ancak sıvı dolgulu push-up’ların göğsün kendi dokusuna daha yakın olduğunu söyleyebiliriz.
• Eğer sütyeninizin agraflarının arkada olması sizi zorluyorsa ya da biraz değişiklik ve pratiklik arayışındaysanız önden agraflı yani önden açılan sütyenleri deneyebilirsiniz.
• Genel olarak şöyle de bir saptama yapabiliriz; aldığınız sütyen rahatsa ve sizce güzel gözüküyorsa sorun yok demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir