Bebek ayakkabısı nasıl seçilmeli?

Bebek ayakkabısı nasıl seçilmeli?

bebek-ayakkabisi
Bebeginizin ilk ayakkabısı sizide heyecanlandıracaktır umarım, O kücücük ayaklarına nasıl güzel seyler alınsa acaba :)
Her ne kadar evin içinde bebeğin çıplak ayakla yürümesi önerilse de dışarıya çıktığında ona bir ayakkabı giydirmek şart. Peki bir bebek ayakkabısında olması gereken özellikler neler?

Yrd. Doç. Dr. Alper Gökçe bu özellikleri şöyle sıralıyor:

Bebek ayakkabısı yumuşak ve esnek olmalı, bebeğin dengesini kurabilmesine izin vermelidir.

Topuk kaymayacak tarzda olmalı yük vermeye ve gerilmeye dayanıklı olmalı, yüksek topuklu ayakkabılarla düşebileceği için kaçınılmalıdır.

Yüksek bilek desteği olan ayakkabılar (bot) genelde gerekli değildirler; ama ille de kullanılacak ise de ayağın ve bileğin bebek tarafından hareket ettirilebildiğinden emin olunmalıdır.

Ayakkabı ayağı sıkmamalı hava alarak ayağın serin, rahat, koku yapmayan, kuru ortamda kalmasına izin vermelidir.

Tahriş etmeyen, allerji yapmayan ayakkabılar tercih edilmelidir.
Yürüme öncesi bebeklerde sıcak günlerde ayaklar açık bırakılacağı gibi soğuk ve normal ısıdaki günlerde de yumuşak bir çorap ya da patikle korunabilir. Kullanılan çorap ve patiklerin mümkün olduğunca yumuşak, havalanabilen ve alerjik olmayan yapıda olmasına özen gösterilmelidir.

Yürümeye başlayan çocuklarda, eğer çocuk ayağa kalktığında ayak ve ayak bileğinde eğilme ve açılanmalar olmuyorsa tercihen yalın ayak ya da çorapla ayakta durmaları önerilir. Eğer, zemin dolayısı ile ayakkabı giymek gerekli ise ayakkabının yumuşak ve esnek olması tercih edilir. 5-6 mm üzerinde bir topuk yükselmesi olmamasına özen gösterilmelidir.

Çocuğun yürümesi ve ayakta durması sırasında içe veya dışa basma olması, ayak ya da ayak bileğinde açılanma görülmesi halinde bir ortopedi uzmanının değerlendirilmesi önerilir. Bazı nadir durumlarda ortopedi uzmanı, özel yapım ayakkabılar önerebilmektedir. Bunun dışındaki durumlarda ayakkabının esnek ve çocuğumuzun rahat edeceği, havalanabilen bir ayakkabı olması yeterlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir