Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler Güzel Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Cilt sağlığı için yapılması gerekenler nelerdir anlatacağımız bu yazımızda sizde kendi bildiklerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşabileceksiniz arkadaşlar.

saglikli-bir-cilt-icinCildi temizlemek:
Cildinizi sabun ile temizlememelisiniz. Sabun, cildinizin kurumasına sebep olur. Cildinize uygun sıvı yüz temizleyicinizi bir pamuğa dökerek, cildinizi yavaşça temizleyin. Sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Yüzünüzü yumuşak bir havlu ile ovalamadan hafifçe bastırarak kurulayın.

Cilde tonik sürmek:
Cilt güzellik uzmanlarına göre, toniği cildinizi temizleyip tamamen kuruladıktan sonra yüzünüze, boynunuza ve ensenize bir pamuk yardımıyla uygulamalısınız. Bu uygulama yüz yıkama kreminden arta kalanları temizlediği gibi cildinizin PH dengesini de düzenlemektedir. Özellikle yağlı cilde sahip kişilerin tonik kullanmaları önerilir. Tonik cilt altındaki yağların saklanmasını engeller. Kuru ciltlerde ise uygun tonikler kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Peeling:
Her cilt tipine uygun, ölü deriyi vücuttan atmak amacıyla yapılmış ürünler vardır. Cilt tipinize uygun ürünü belirledikten sonra peeling yapılması uygundur.

Buhar banyosu yapmak:
Haftada bir kez uygulayabileceğiniz buhar banyosu, gözeneklerinizin açılması açısından gereklidir. Evde bir kabın içerisine bir avuç papatya atıp kaynamasını bekleyin. Başınızın üzerine bir havlu alarak kabın üzerine eğilin. Cildiniz yumuşayacak ve hafif hafif terleyerek toksinlerini atacaktır.

Cildi nemlendirme:
Cilt nemlendikçe daha genç ve daha sağlıklı görünür. Nemlendirme işlemi her sabah ve her akşam uygulanmalıdır. Gündüz kullanılan nemlendiriciler güneşe karşı en az 15 koruma faktörü bulunan kremler olmalıdır. Güneş cildi yaşlandıran en önemli etkendir. Gece ise nemlendiricinizin yaşlanma karşıtı (anti-aging) ya da kırışıklık giderici olmasını tercih ediniz. Yağlı cilt tipindeki kişilerin bile ciltlerini nemlendirmeye ihtiyaçları vardır.

Cilt temizliğinde bu hatalara düşmeyin!

1-Çok sıcak su ile ve sert alkali sabunlarla yıkamak, günde 2 kereden fazla yıkamak sert sürtme işlemiyle yıkamak sık yapılan yanlışlardan birkaçıdır. Bunun sonucunda ciltte aşırı kuruluk ve egzamaların gelişmesi söz konusu olabilmektedir.

2-Cilde uygun olmayan temizleyici ürün kullanımı yine sık yapılan hatalardan bir diğeridir. Yağlı bir cilde yağlı sabunlar, krem formunda temizleyiciler kullanılması siyah nokta veya sivilcelenmeye yol açabilir. Kuru bir cilde yağlı ciltler için hazırlanmış temizleyiciler kullanılması cildin kuruluğunda artışa yol açacaktır.

Kuru cilde süt, akneye olana jel, karma cilde sabun içermeyen ürün kullanın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir