Saten Gibi Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Saten Gibi Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Güzel vücut yapısına özellikle de pürüzsüz bir cilt için yapılmayacak şey yoktur değil mi arkadaşlar. Bizde bu amaçla sizleri ilgilendireceğini düşündüğümüz yararlı olacak olan saten gibi bir cilde sahip olmak için neler yapılmalıdır açıklamaya çalışacağız.

saten-gibi-bir-ciltDüzenli olarak peeling yapmanın en önemli faydası cildin kendi kendisini yenileme işlemini çabuklaştırması. 35 yaş öncesinde cilt kendisini 28 günde bir yenilerken bu süreç zamanla yavaşlıyor. Epitel dokudaki hücreler atılmadan yeni hücre doğmadığı için de cilt zamanla kalın, donuk ve cansız bir hal alabiliyor, yumuşaklığını yitiriyor. Oysa peeling cildin normal fonksiyonlarının devamını sağlıyor. Ölü deri ve kirler atıldıktan sonra cilt daha rahat nefes alıyor, toksinler daha rahat atılıyor ve zamanla ciltteki gözenekler küçülüyor.

Ancak peeling işleminin çok sert ve sık aralıklı olmamasına dikkat etmek ayda 2 ya da 3 kez peeling yapmak yeterli. Bir de peelingi nemlendirici losyon ya da vücut yağıyla tamamla­mak cildinizin nem dengesini korumak için gerekli.

Hem cildinize hem ruhunuza

Kozmetik firmalarımn peeling ürünleri formüllerindeki doğal yağlarla hem cildinize hem de ruhunuza hitap ediyor. Doğal yağlar, aromaterapik özellikleriyle cildinizi arındırırken özelliklerine göre enerji veriyor ya da rahatlatıyor. Bu ürünleri banyo sırasında kullanmak cildinizi ölü derilerden arındırmak için ideal… İşte sizin için seçtiğimiz doğal formüllü peeling kremleri;

Clarins Gommage Relax Corps: Sardunya, gül ağacı, bibe­riye ve nane yağlarından oluşan yüzde yüz doğal bir ürün. Cla­rins uzmanları aromaterapik özellikleri sayesinde kendinizi da­ha enerjik hissetmenizi sağlayacağınızı söylüyor.

Clarins Gommage Tonic Corps: Sardunya, fesleğen ve pa­patya içeriyor. Hem zihnin hem de vücudun rahatlamasında, gerginlikten kurtulmasında etkili.

Nivea Massage Peeling: Formülünde E vitamini bulunan Nivea Cremiges Massage Peeling, içindeki taneciklerle cildi besliyor ve kurutmuyor.

Thaigo Gommage Descomask: Özellikle dirsek ve dizlerdeki ölü derinin atılmasına yardımcı olan ürünün formülünde yosun özleri bulunuyor.

Christian Dior Exfoliant Corps; Vücutta inatçı ölü deri tabakalarının biriktiği inatçı bölgelerde bile etkili bir peeling ürünü olan Christian Dior Extra-Exfoliating Body Scrub yumuşak masaj hareketleriyle uygulanıyor.

Babor Body Line Thermal: Cildi canlandırma özelliğine sahip bu ürün yosun özlerinin yanı sıra pek çok bitki ekstresi de içeriyor.

Methode Jeanne Piaubert: Pembe bir köpük haline gelerek uygulanan hoş kokulu ürün, hem cildi yıpratmayack kadar yumuşak hem inatçı ölü deri tabakasının atılmasını sağlayacak kadar etkili.

Sothys Desquacrem: Epidermis tabakasındaki pürüzlü yapıyı etkili şekilde gideren yulaf özlü ürün cilde pürüzsüzlüğün yanı sıra parlaklık da veriyor.

Etkili peeling için

Banyo malzemeleri

Etkili bir şekilde peeling işlemini gerçekleştirmek için do­ğal peeling malzemelerinden faydalanabilirsiniz. Banyo sıra­sında yumuşamış cildinize peeling yaparak ölü derilerin atı-masını kolaylaştırabilirsiniz.

Lif: Aslında çok kuru, kaba dokulu bir kabak. Islandığı za­man şişerek yumuşuyor.

Friksiyon eldiveni: Sert dokulu doğal ya da sentetik mal­zemelerden yapılan bu eldivenleri kullanması çok pratik.

Sünger: Süngerin bir deniz hayvanının iskeleti olduğunu biliyor muydunuz? Lif ve keselere göre daha yumuşak oldu­ğu için hassas ciltler tarafından bile kullanılabiliyor, tahrişe neden olmuyor.

Kese: Doğal ya da sentetik malzemeler yapılan keselerin özelliği içlerinde sabun koymak için cep şeklinde olmaları…

Vücut fırçaları: Doğal kıllara yapılmış uzun tahta saplı fır­çalar özellikle sırt ve bacak arkaları gibi kolay ulaşılamayan bölgeler için çok uygun.

Ponza taşı: Ponza, gözenekli volkanik bir taş. Peeling ya­pan diğer banyo malzemelerine kıyasla daha sert olduğu için sadece topuk, dirsek ve ayakları ovmak için kullanılma­lı.

Doğal ürünler

Aktarlarda satılan doğal malzemelerle kendi peeling ürününüzü kendinizi yapabilirsiniz. Hatta peeling işlemim bitki yağlarıyla tamamlayarak kendiniz için bir “spa seansı” da düzenleyebilirsiniz.

Deniz tuzu: Bir avuç deniz tuzunu ister direkt isterseniz de yumuşak bir banyo kesesinin içine koyarak vücudunuzu ovmak için kullanabilirsiniz.

Yulaf: Yumuşak bir kumaştan yaptığınız kesenin içine iki avuç yulaf ve 120 gram kıyılmış badem koyarak vücudunu­zu ovmak için kullanın.

Lavanta çiçekleri: Kuru lavanta çiçeklerini ve kuru nane yapraklarını yumuşak bir keseye koyarak cildinizi sıkılaştıracak bir karışım hazırlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir