Kolesterol nedir kısaca

Kolesterol nedir kısaca

Kolesterol hakkında bilgileri kısaca sizlere açıklamaya çalışalım arkadaşlar. Kolesterol aslında uzun bir konudur ama biz bu yazımızda mümkün olduğunca kısaltmaya çalıştık.

Kolesterol, vücudumuzun bütün hücrelerinde bulunan, yağ benzeri bir maddedir. Bir yandan karaciğerde üretilirken, bir yandan da besinlerle alınır…

Kolesterol, vücudumuzun bütün hücrelerinde bulunan, yağ benzeri bir maddedir. Bir yandan karaciğerde üretilirken, bir yandan da besinlerle alınır. Kandaki kolesterol düzeyi ne kadar yüksekse, kalp ve damar hastalığı riski de o kadar yükselir.

İyi ve kötü kolesterol arasındaki fark nedir?

LDL (Kötü) Kolesterol

Kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterol, kanda yüksek olduğu zaman damarların iç yüzüne yapışarak plaklar oluşturur. Kolesterol dışındaki bazı maddelerinin eklenmesiyle bu plaklar büyür ve bunlar üzerinde oluşan çatlaklarda gelişen pıhtılar damarları tıkayabilir.

HDL (iyi) Kolesterol

LDL’nin tersine, HDL’nin yüksek olması kalp krizine karşı koruyucu bir etki sağlar. Kandaki düzeyi erkekte 40, kadında 50 mg/dL’nin altına indiğinde kalp hastalıkları riski artar. Görevi vücut hücrelerindeki kolesterolü karaciğere taşıyarak fazlasının vücuttan atılmasını sağlamaktır.

"Kolesterol nedir kısaca" için toplam 5 yorum yapmış

 1. Semanur   04 Mayıs 2017 at 18:37

  Siz bir malsınız hihıhi

  Cevapla
 2. Ahmet   04 Aralık 2016 at 20:15

  Cok sağolun isime yaradı

  Cevapla
 3. komsu   21 Aralık 2014 at 20:34

  Cok saol

  Cevapla
 4. Ayşe   05 Mayıs 2014 at 15:14

  çokk güzelllll

  Cevapla
 5. selda   10 Nisan 2013 at 21:21

  elinize sağlık çok beGendim işime yaradı

  Cevapla

Leave a Reply

Your email address will not be published.