Keten Tohumu Nasıl Kullanılır

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır

Keten tohumu yağının faydası saymakla bitmiyor ama peki bu keten tohumu nasıl kullanılır biliyormusunuz arkadaşlar. İşte sizlere bu konuda internette araştırma yaparak bulduğum bilgiler.

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır? Keten tohumu kullanımı farklı şekillerde olabilir.

Tohumun çiğnenmesi: Keten tohumu çiğnerek de yenilebilir. Ama sert olması sebebiyle yeterince öğütülemeyebilir ve sindirilmeden vücuddan atılabilir.

Öğütülmüş keten tohumu : Toz haline getirerek suyla alınabilir. Sindirim açısından böyle alınması daha iyidir.

Öğütülmüş keten tohumu bal yoğurt salatalara ya da fırında yapılan hamur işlerine karıştırılarak da tüketilebilir.

Çay olarak : Öğütülmüş 1 çay kaşığı keten tohumu 1 bardak sıcak suda demlenir, süzüldükten sonra içilir.

Keten tohumu kapsül : Keten tohumu kapsülü eczanelerde Flaxseed oil (keten tohumu yağı) adıyla da satılmaktadır.

Keten tohumu yağı: Keten tohumu yagı günde 1 tatlı kaşığı alınır. Keten tohumu yağının saklanma koşulları önemlidir.

Keten Tohumu Yağının Faydaları

• Kalp sağlığını korur, kolesterolü düşürür, bağırsakları çalıştırır, cildi yumuşatır, eklem rahatsızlıklarında ağrı ve şişmeye karşı faydalıdır.

• Yapılan çalışmalar, keten tohumunun bazı kanser türlerine karşı koruyucu etkisinin olduğunu göstermektedir.

• Keten tohumu yağı vücudun, sağlıklı olması için gereksinim duyduğu omega-3 yağ asitlerinden olan alfa linolenic asitin (ALA) en zengin kaynağıdır.

• Bazı bilimadamlarının belirtiğine göre ALA sağlığa yararlı eikosanoid’lerin seviyesinin korunmasına yardımcı olur. Sağlığa yararlı eikosanoidler, tüm biyolojik aktiviteleri düzenler ve tümör başlatan eikosanoid’lerin üretimini engeller. ALA, bağışıklık fonksiyonunu ve hücresel oksijen kullanımını güçlendirerek tümörlerin erimesinde rol oynuyor.

•Ancak bu görüşlere katılmayan bilim adamları da var. Virginia Üniversitesi Onkoloji Bölümü’nden Dr. Charles Myers, 2002′de Prostate Forume Dergisinde yayınladığı makalesinde keten tohumu tüketiminin prostat kanserli hastalarda tümörlerin hızla büyümesine neden olduğunu ifade etmiştir. Dr. Charles Myers Prostat kanseri olan kişilerin keten tohumu veya alfa linolenik asit içeren diğer bitkileri de hiçbir suretle tüketmemeleri gerektiğini vurgulamıştır.

Keten tohumu yağını kullanırken dikkat edilmesi gerekenler ;

-Isıtmayın ve ısıya maruz bırakmayın. Yemek yapılmasında kullanılmamalı.
-Işıktanda korumak gerekiyor.
-Büyük şişelerde satılanlar yerine küçük şişelerde satılanları tercih edin.
-Dondurarak muhafaza etmek daha iyidir.
-Üretim ve tüketim tarihleri ürünün etiketinde yazmalı.
-Soğuk zincirle saklanmış ve dağıtılmış olmalı.

Keten tohumu yağı yüksek oranda omega3 yağ asitlerinden biri olan alfalinolenic asit içerir. Bitkisel yağlar arasında en çok omega 3 içeren yağ keten tohumu yağıdır. Keten tohumu gibi yağı da önemli faydalar taşır ama bazı uzmanlar yağın kullanımını pek de önermiyorlar. Genel olarak yağ üretiminde kullanılan klasik yöntemleri sağlıklı bulmadıklarını bu yüzden keten yağı da bu şekilde üretilirse sağlıksız bir ürünün ortaya çıkabileceğini belirtiyorlar. Yağ olarak tüketimin lif özelliğinden faydalanılmasını da ortadan kaldıracağını söylüyorlar.

Günlük Olarak Keten Tohumu Ne Kadar Alınmalıdır?

Keten tohumu günde genel olarak 1-1.5 yemek kaşığı oranında alınması tavsiye edilmektedir. 2 yemek kaşığını aşması önerilmemektedir. Yemeklerden önce 1 çorba kaşığı keten tohumu tozu alınır ve bol su içilir.

Keten tohumunun faydalarından yararlanmak için keten tohumu ile ilgili bilgi sahibi olmak yanında ‘ keten tohumu nasıl kullanılmalı ‘ sorusunun da yanıtını da bilmek gerekir. Keten tohumu kullanım bakımından hassas bir besindir doğru biçimde tüketilmediği takdirde keten tohumu zarar verici olabilir.

Şifalı özelliği olan keten tohumu çeşidi sarı keten tohumudur. Ancak bunun yerine kuş yemi olarak kullanılan keten tohumu da satılmaktadır. Bu yüzden satın aldığınız yerin dürüstlüğünden ve ürün kalitesinden emin olmanız gerekir.

Keten tohumunu öğütülmüş hazır halde almayın. Daha önceden hazır öğütülmüş olan keten tohumunun ne zaman öğütüldüğünü bilmek mümkün olmayacağından taze olarak kullanma imkanını kaybetmiş olabilirsiniz. Her zaman taze olarak kullanmaya çalışın. Keten tohumunu aldıktan sonra evde kendiniz az miktarda öğütün ve kullanın.

En iyisi tüketilecek kadar bir miktarı öğütüp hemen tüketmek daha sağlıklıdır.

Keten tohumunu kullanırken bir sıvı ile tercihen su ile alınması önerilir. Bunun yanında keten tohumu yoğurt bal ile karıştırılarak ya da salatalara katılarak da alınabilir.

Keten Tohumunun Zararları Varmıdır?

•Prostat kanseri şüphesi olan kişiler kullanmamalı.

•Hormonal etkileri sebebiyle hamile ve emziren kadınlar kullanmamalı.

•Sentetik ilaçların mide-bağırsak sisteminden emilimini engelleyebileceği için ilaçlarla aynı anda değil 2 saat ara ile alınması gerekir.

•Yanlış kullanım tarzı ve miktarı sonucu keten tohumu yan etkileri ortaya çıkabilir.

•Doğru koşullarda saklanmalı ve kullanılmalıdır. Çabuk bozulmaya yatkın olması sebebiyle yanlış şekilde alımı bağışıklık sistemine olumsuz etkilerde bulunur.

•Keten tohumunun kansere yönelik olumlu etkileri hakkında araştırma yapan Dr. Budwig bazı önemli uyarılarda bulunmuştur.

•Keten tohumunun ve de bilhassa keten tohumu yağının taze olarak tüketilmesini, buzdolabında -7 derecede saklanmasını ve soğuk zincirle dağıtılması gerektiğini söylemiştir. Bozulduğu takdirde ve de bu şekilde tüketildiğinde kansere sebep olacak bir takım zarar verici maddelerin üreyebileceğini belirtmiştir.

•Eczane veya aktarlarda sıcak ortamda bulunan ürünler kullanılmamalıdır.

•Keten tohumu ve yağının herhangi bir rahatsızlığa karşı kullanımının mutlaka doktor kontrolünde olması ve de ürün kalitesinin belirtilen kriterleri %100 karşılaması gerekir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı