Düz bir karın için neler yapılmalı?

Düz bir karın için ne yemeli? Dümdüz bir karına sahip olmak için kadınların yapması gereken öneriler ve yiyecekler bu haberimizde sizlerle.

Düz bir karın için ne yapılmalı? Ne yemeli? Sayfamızda, dümdüz bir karına sahip olmak için evde yapılması gerekenler ve nasıl beslenmeli anlatacağız.

Bütün kadınların hayali göbeksiz dümdüz bir karına sahip olmaktır. Bazılarına doğuştan verilirken bu şans, bazıları da yıllarca uğraşmak zorunda kalırlar. Sizde uzun yıllar boyunca bu sorundan kurtulmak için uğraşıp sonuç alamadıysanız bence bu yazımızı okumalısınız.

Düz bir karına sahip olmak için kadınların yapması gereken öneriler ve yiyecekler haberimize geçmeden bir kaç bilgilendirme yapalım. İnsanlar yoğun programları yada tembellikten dolayı spor salonlarına gitmek istemezler. Aniden gelişen bir toplantı yada davet gibi yerlere gitmek için üzerinize olacak elbise arayışı her kadında vardır. Dolaptan çıkardığınız bir sürü elbiseyi denemek zorunda kalırsınız. Hele ki denize gidelim diyenlere, göbekten dolayı cevap bile vermek istemez, gitmemek için bir sürü bahane sunmak istersiniz.

İşte tüm bu sorunlardan kurtulmanıza yarayacak, 7 yada 15 günde olumlu sonuçlar alacağınız adımları burada anlatacağız. O zaman hemen başlayalım.

Düz bir karın için ne yapılmalı?

Düz bir karın için ne yapılmalı?

1. Daha az yiyip daha fazla kalori yakın

Bir insan için yediğinden daha fazla egzersiz yapması düz bir karın için olmazsa olmazlar arasındadır. Hayatınızı bu şekilde idame etmeniz daha fazla kalori yakmanıza sebep olur. Bunun sonucunda da göbek ve tüm vücutta bir incelme yaşarsınız. Ünlü bir fitness antrenörü ‘tükettiğiniz kalori miktarını azaltır ve yaktığınız kalori miktarını artırırsanız, bu zamanla kilo kaybına neden olur’ demiştir. Kısaca özetlemek gerekirse, vücudunuzun bir günde yaktığından fazlasını yememeye dikkat edin.

2. Düzenli egzersiz yapın

Egzersiz yapmak ve bunu bir düzen içerisinde rutin hale getirmek, düz bir karına ulaşmak için en ideal yoldur. Haftada en az dört gün otuz dakikalık sürelerle egzersiz programı oluşturun. Çok kısa bir sürede kendinizdeki değişikliği fark edeceksiniz.

3. Sadece karın bölgesini değil tüm vücudu çalıştırın

İnsanlar düz bir karın elde etmek için sadece göbek çalışırlar ve bunun sonuç getireceğine inanırlar. Halbuki sadece karın bölgesini değil de tüm vücudu çalıştırırsanız göbeğinizin daha fazla küçüldüğünü görürsünüz. Merdiven, bisiklet ve şınav gibi hareketleri programınıza mutlaka eklemelisiniz.

4. Stresten uzun durun

Türkiye şartlarında stresten uzak durmak çok zor olsa da yine de denemelisiniz. Stres, karaciğerin vücuttaki şekeri yağa dönüştürmesine yol açar. Üzerinizdeki stresi atacak aktiviteler bulmalı yada sizi dış dünyadan uzaklaştıran neşelendiren arkadaşlarla beraber olmalısınız.

5. Günde en az 7 yada 9 saat uyuyun

Düzenli bir uyku alışkanlığı kazanmak, düz bir karına giden yollar arasındadır. Uzmanlar tarafından önerilen uyku miktarı 7 ila 9 saat arasındadır.

6. Dik durmaya çalışın

Göbeğin ortaya çıkma sebepleri arasında eğik durmak da sıralanabilir. Yürürken yada otururken belinizi kamburlaştırmadan dik durmaya özen göstermelisiniz. Dik durmak, sizi daha uzun ve ince gösterecektir. Ayrıca dik durmak, bazı kasların çalışmasına sebep olduğu gibi, göbek yağını azaltmanıza ve düz bir karın elde etmenize yarar.

İlgili Makaleler

Düz bir karın için ne yemeli?

Düz bir karın için ne yemeli?

1. İşlenmiş gıdalardan uzak durun

Düze bir karına sahip olmak için işlenmiş gıdalar yememeli, bütün gıdaları tercih etmeliyiz. Mesela vişne suyu yerine, vişne yemeliyiz. Portakal suyu yerine, portakalın kendisini tüketmeliyiz. Marketten alacağınız işlenmiş gıdalar hem zararlı hemde sağlıksızdır. Ekmek yerine yulaf, kırmızı et yerine de balığı tercih edebilirsiniz.

2. Tuzu ve tuzlu yiyecekleri azaltın

Aşırı tuz tüketimi midenizin şişkin görünmesine yol açar. Cipsler, tuzlu krakerler ve hamburger gibi besinler fazla miktarda tuz içermektedir. Mümkün olduğu kadar bu tür işlenmiş gıdaları yememeye çalışın.

3. Meyve ve sebze tüketimini artırın

Bir çok meyve lif bakımından yüksektir ve bu yüzden gün boyu tok hissetmenize sebep olur. Özellikle meyveler iltihaplanma ve şişkinliği azaltırlar. Kadınların bel çevreleri, beyaz un mamulleri, ekmek, şeker gibi gıdaların yerine şeker içeren sebze ve meyveler yediklerinde zayıflıyor. Özellikle portakal tüketmeye dikkat edin. Havuç, taze meyve suları, kivi, çilek, böğürtlen türleri de zengin C vitamini kaynaklarından bir kaçı. Taze sebzeler, kırmızı biber, taze meyve suları ve meyveler ise kaloriyi düşük tutmayı sağlamaktadır.

4. Doymamış yağlarla beslenin

Zeytin, fındık yağı gibi doymamış yağlarla beslenmek düz bir karın için çok önemlidir. Fırınlanan besinler ile cipsteki yağlar oldukça çok kalori içerir ve besleyiciliği yoktur. Daha kötüsü bu yağlar karın çevresinde birikir.

5. Protein kaynaklı yiyecekler tüketin

Protein bakımından zengin olan besin maddeleri düz bir karına sahip olmanıza önemli katkı sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ayarında protein almaktır. Fazla alınması böbrek sağlığını olumsuz etkileyerek, kalsiyum kaybına neden olabilir. Eğer günde 2000 kalori ile besleniyorsanız bunun 500 kalorisi protein içermeli, yani günlük beslenmenizin % 25’i protein içermesi gerekiyor. Yağsız süt, yağsız yoğurt, balık ve kümes hayvanları ile beslenmeyi tercih edin. Badem, ceviz, fındık gibi çerezler diğer yüksek protein ve kalori kaynağıdır: Haftada 24 badem, 35 fındık yiyin.

Düz bir karın için diyet menüsü

Kahvaltı:

 • 2 yumurta
 • 1 dilim beyaz peynir
 • 2 dilim kepek ekmeği

Öğle yemeği:

 • Ton balığı ya da ızgara balık
 • Yeşil salata
 • Brokoli

Akşam yemeği:

 • Izgara hindi eti
 • Domates ve fasulye salatası
 • 1 kaşık keten tohumu

Ara öğünler:

 • 1 kase yoğurt
 • 1 avuç ceviz
 • 1 elma

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir