Zayıflık Hastalığı Nedir

Zayıflık Hastalığı Nedir

Zayıflık anlamı nedir ve Zayıflık Hastalığı hakkında bilgileri bu sayfamızda bulabilirsiniz. Tıp dilinde Zayıflık ne demektir açıklamaya çalışalım.

Alınan enerjinin harcanandan az olması sonucunda organizmada zayıflık denen hastalık oluşur.

Vücuttaki yağ dokuları kullanılır ve daha sonra kas dokuları kullanılarak enerji sağlanır ve alınan enerji az olduğu sürece bu böyle devam eder.

NEDENLERİ:

1 – Zayıflığın oluşmasındaki esas neden iştahsızlıktır. Bunu etkileyen sebepler:

a-) Enfeksiyonel durum: tüberküloz, zaturiye vb.
b-) Troid hormonunun aşırı artışıyla iştah azalması.

2 – Doku katabolizması: Doku yıkımına bağlı olarak zayıflık görülür.

a-) Kanser türü hastalıklar doku katabolizmasını arttırır.

3 – Malabzobsiyon : Alınan besinlerin gastrointestinal sistemdeki herhangi bir patolojiden dolayı sindirilememesidir (emilim bozukluğu).

Kilinik Belirtiler : Anorektik ve kaşektik durumlar görülür.

ZAYIFLIĞIN İLİŞKİLİ OLDUĞU HASTALIKLAR

1- Diyabetes Mellitus: Diyabet insülin bağımlı ve bağımsız olarak ikiye ayrılır. İlk safhada hiper glisemi (osmatik diürez)’ e bağlı zayıflık görülür. Eğer hasta kontrol altına alınmadıysa insülin yüksek olsa da kandaki glikoz kullanılamaz. Bu yüzden yağları yıkarak enerji elde etmeye çalışır. Bu sebeple oluşan doku yıkımı zayıflığın başlangıcı olur.

Yağların kullanımı sonucunda yağ metabolizması hızlandığı için kanda keton cisimcikleri artar. Keton cisimciklerinin ( aseton, b hidroksi bütirik asit, aseto asetik asit ) artması ve idrarla dışarı atılmasıyla hastada zayıflık başlangıcı saptanmalıdır.

2- Ülser:

Hasta protein, vitamin ve minerallerden, yeterli miktarda alamadığı için sindirim sistemi mukozasında atrofiler oluşur. Bu atrofilerin mide mukozasındaki oluşumuna ülser adı verilir.

3- Troidin Fazla Çalışması:

Troid hormonunun aşırı çalışması sonucunda BMH artar ve hastada zayıflama görülür.

4- İmmün Sistem Yetersizliği:

Beslenmeye bağlı olarak bağışıklık sisteminin yetersiz çalışması yüzünden organizma enfeksiyonlara dirençsiz hale gelir. Çünkü yeteli antikor oluşturulamaz. Enfeksiyonlarsa zayıflık nedenlerindendir.

5- Kanser:

Kanserli hastalarda iştahsızlığa ve doku yıkımına çokça rastlandığı için zayıflık oluşumu yüksektir. Ayrıca kullanılan ilaçların çoğu iştahsızlığı arttırıcı özellik gösterir. Bununla beraber gastrointestinal sistem, özefagus vb. kanserlerinde ise yetersiz beslenmeden dolayı aşırı zayıflık oluşur.

ZAYIFLIĞIN TEDAVİSİ

Kişinin günlük enerjisi saptandıktan sonra + 1000 kalorilik enerji eklenerek bir tedavi uygulanılır. Bu yüzden ilk önce beslenme alışkanlığı saptanır. Öğünler artırılır ve üç ara üç ana öğün olarak düzenlenir. Ara öğünlerin içeriği besin değeri yüksek yiyeceklerden oluşmalıdır.

Enerji daha çok karbonhidratların çoğaltılmasıyla sağlanmalıdır. Yağlarda yapılan artış bulantıya sebep olmaktadır.

Diyet proteini 1,5 gr\kg şeklinde ayarlanmalıdır. Proteini daha yüksek vermek mümkün olmakla beraber bazı amino asitlerin serotonini arttırmalarıyla iştahsızlık oluşur. Bu yüzden proteini daha fazla arttırmak olumsuz etki yapar.

Diyetin vitamin ve mineral içeriği zengin olmalıdır. Özellikle B grubu vitaminler yoğun verilmelidir. Bu gruptaki vitaminler iştah artışı sağlarlar.

Diyetin en önemli özelliklerinden biriside hacim yönünden az besin kalitesi yönünden zengin besinlerden oluşturulmasıdır

Daha Fazla Zayıflık Hastalığı hakkında bilgi ve Zayıflık Hastalığı tedavisi için lütfen bir uzmana başvurun. Zayıflık hastalığı hapları ilaçları hakkında bilgi mevcut değildir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir