Saç Tiplerine Göre Bitkisel Bakım

Saç Tiplerine Göre Bitkisel Bakım

Saç tipine göre bitkisel bakım nasıl yapılır ve saç tiplerine göre bitkisel bakım önerileri anlatacağımız sayfamızda saç tiplerine uygun maskeleri hangi saç tipine hangi bitkisel bakım uygulanmalıdır detaylı şekilde sizlerle paylaşacağız.

Saç bakımı, rengi ve kalınlığı, yağlı veya kuru oluşuna göre değişir . Mesela, çok yağlı saçları her gün yıkamak gerektiği halde, kuru saçları haftada bir kere yıkamak yeterlidir. Ayrıca saçların niteliğine göre sabun ve şampuan kullanmak gerekir.

Normal saçların bakımı :

Temiz bir şişeye, 2 çorba kaşığı hind yağı, 2 çorba kaşığı saf alkol konur. üzerine 2 adet çiğ yumurtanın sarısı ilave edildikten sonra iyice çalkalanır. Bu karışımla, saçlar ve dipleri iyice ovulur. Yarım saat sonra, bol ılık su ve www.nazlim.net kükürtlü sabunla yıkanır. Bir diğer yöntem ise 6 bardak suya, 11 avuç papatya konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra temiz ve ince bir tülbentten süzülüp, saçlar yıkanır.

Yağlı saçların bakımı :

5 bardak suya, 1 avuç kekik konur. 5 dakika kaynatıldıktan sonra temiz ve ince bir tülbentten süzülür. Saçlar ve dipleri bu suyla iyice ovulduktan sonra 1 saat bekletilir. Sonra, ılık su ve kükürtlü sabunla yıkanır. Bir diğer yöntem ise 4 bardak suya, 1 avuç ufalanmış dul avrat otu kökü konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra yarım saat bekletilir. Sonra temiz ve ince bir tülbentten süzülür, saç diplerine iyice yedirilir, ovulur. 10 dakika sonra bol yağmur suyu ile yıkanır. Haftada 2 kere tekrarlanır.

Kuru ve çabuk kırılan saçların bakımı :

10 çorba kaşığı saf alkol, 10 çorba kaşığı saf zeytinyağı ve 10 çorba kaşığı badem yağı karıştırılıp, iyice çalkalanır.

Hem akşam yatmadan önce saç dipleri bu karışımla ovulur.

Sabahleyin bol ılık su ve kükürtlü sabunla yıkanır. Bir diğer yöntem ise temiz bir şişeye, 2 çorba kaşığı saf alkol, 2 çorba kaşığı badem yağı konur. üzerine 2 adet çiğ yumurta sarısı dökülür.

İyice çalkalanır.

İlgili Makaleler

Bu karışımla, saçlar ve saç dipleri ovulur. Yarım saat sonra bol yağmur suyu ve kükürtlü sabunla yıkanır.

Saçlar nasıl yıkanmalıdır :

Saçlar önce açılıp, sonra taranır. İyice ıslatıldıktan sonra uygun olan bitkisel çözüm saça ovulur, uygulanır. Parmaklar, saç içlerine sokularak köpürtülür. Sonra, bol ılık suyla çalkalanır. Saçlarımızı yıkadıktan sonra, yumuşak bir havlu ile ovalamadan, hafif, hafif sıkılarak suyu alınır.

Ayrıca, saçların sağlıklı ve pırıl, pırıl olması için, her gün iyi bir kıl fırça ile fırçalamak gerekir. Böylece, hem saçlara toplanan tozlar temizlenmiş, hem de saçlar canlanmış olur. Ancak saç dökülmesi problemi yaşayanların bu tarağı kullanmaları tavsiye edilmez. Saç yıkamakta kullanılan suyun da, kireci alınmış su veya yağmur suyu olması çok faydalıdır.

Kepekli, dökülen ya da incecelen ve kırılan saçlar için

Malzemeler:
Çemen tohumu

Yapılışı:
Çemen tohumlarını çektirin ve geceden suya yatırın. Elde ettiğiniz macunu saç derisine masaj yaparak sürün ve 15- 20 dakika bırakın. Yumuşak bir şampuanla yıkayın. Bu macun kepek, dökülen, incelen, kırılan saçlar ve kellik gibi sorunlara iyi gelir.

Yumuşak ve parlak saçlar için

Malzemeler:
Çeyrek fincan elma sirkesi
Bir çorbakaşığı şifalı ot (probleminize göre ihtiyacınız olan otu listeden seçin)
Genel saç bakımı için: Biberiye yaprakları, ısırgan, dulavratotu kökü, mürver çiçekleri
Kuru saçlar için: Papatya, www.nazlim.net kara kafes otu kökü, ısırgan, mürver çiçekleri
Yağlı saçlar için: Limon kabukları, nane, limon otu

Yapılışı:
Saçınıza uygun otu, yeter miktarda kaynayan suya atın ve yarım saat tutun. Buna çeyrek fincan elma sirkesini de ekleyerek iyice karıştırın. Saçlarınızı şampuanlayın. Karışımı saçlarınıza tekrar tekrar dökün.

Parlak saçlar için

Malzemeler:
Bir portakal
1 çorbakaşığı bal
Birkaç damla sandalağacı yağı

Yapılışı:
Portakalın suyu, su, bal ve sandalağacı yağını karıştırın. Bunu şampuan sonrası durulamada kullanın.

Yıpranmış saçlar için

Malzemeler:
Bir muz
Birkaç damla badem yağı

Yapılışı:
Muzu badem yağıyla karıştırın ve saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. 15 dk kadar saçınızda bıraktıktan sonra, maden suyuyla durulayın. Ardından şampuanlayıp saç kremi sürün.

Kuru saçlar için

Malzemeler:
Bir çorbakaşığı bal
Yarım fincan tam yağlı süt

Yapılışı:
Balla sütü karıştırıp saç derisine masaj yapın ve 15 dk bırakın. Yumuşak bir şampuanla yıkayın.

Kırılan saçlar için

Malzemeler:
Hindistancevizi yağı
Misket limonu suyu

Yapılışı:
Haftada iki kez, misket limonu suyuyla karıştırdığınız hindistancevizi yağını saçlarınıza sürün.

Elektriklenen saçlar için

Malzemeler:
Bal

Yapılışı:
Bir çorbakaşığı balı bir litre suyla karıştırıp, bunu şampuandan sonra durulama suyunda kullanın. Saçınızı her yıkadığınızda kullanın.

Gören göze güzel, çirkin hepsi bir; Aşıklara cennet, cehennem hepsi bir; Ermiş ha çul giymiş, ha atlas; Yün yastık, taş yastık, seven başa hepsi bir…

Saç bakım maskeleri, saç tellerini onarır ve saçların derinlemesine bakımını sağlar. Maskenizi saç yapınıza uygun olarak seçin. Etkili bakım için haftada bir kez uygulayın. Boya, perma, güneş gibi saçları yıpratan durumlarda ise haftada 2 veya 3 kez şok bir kür uygulayın. Böylelikle saçlarınız eski canlılığına daha çabuk kavuşur.

Kullanım önerisi:
Fındık büyüklüğünde bir parça maskeyi temiz saça uygulayın. Maskenin saça daha iyi ve hızlı nüfuz etmesi için saçınızı sıcak bir havlu ile sarın. Maskede önerilen süre kadar bekledikten sonra bol suyla durulayın. Durulamanın sonunda diplerden uçlara soğuk su tutun.

Biberiye & Sirke Saç Durulama Suyu
Bu durulama suyunu şampuandan sonra saç besleyicisi yerine kullanabilirsiniz. Aynı zamanda saçınızı şekillendirici ürünlerden güzel bir şekilde arındırmaktadır. Sirekli durulama suyu aynı zamanda saçınızın parıl parıl parlamasını sağlayacaktır. Biberiye ise saç derisinde kan dolaşımını düzenler ve saçın daha hızlı uzamasını sağlar. Kuru ve incelmiş saçlar için özellikle önerilir .
İki dal biberiyeyi bir kavanoza koyun. Kavanozu elma sirkesi ile doldurun ve bir hafta boyunca karanlık bir odada saklayın. Günde bir kere kavanozunuzu sallayın ve biberiyenin iyice dağılmasını sağlayın. Bir hafta sonra suyu süzün.
1/3 fincan solüsyonu 3 fincan su ile seyreltin. Şampuanlanmış ıslak saçınıza ve saç derinize uygulayın. Saçınızı durulayın.

Normal Saçlar İçin Tonik

1 kahve fincanı iyi zeytinyağı
1 tatlı kaşığı deniz tuzu
1 çorba kaşığı elma sirkesi
1 çorba kaşığı biberiye yağı
1 tatlı kaşığı tatlı maya
Tüm malzemeleri karıştırın. Boya sürer gibi saçlarınıza sürün. Streç flim sarın. Havlu ile üzerini kapatın. 2 saat bekleyin.

Yağlı Saçlar İçin

Bir tutam biberiye ve bir tutam kekiği 1 su bardağı kaynar suda demleyin. Sıvıyı saç diplerinize sürün.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir