Saç Mezoterapisi Nedir

Son Güncelleme: 14.09.2020 07:41

Saç Mezoterapisi Nedir

Hiç duymamıştım ama biraz araştırma yapınca gerçketen de çok önemli olduğunu anladım. Hatta sırf bunun için kurulan işyerleri bile varmış.

sac-mezoterapisiSaç mezoterapisi, vitaminlerin, minerallerin, saçın beslenmesinde çok önemli olan bazı keratolitik ajanların, mikro incelikteki iğne uçlarıyla saç diplerine uygulanması işlemidir. Mezoterapi tedavisi için geliştirilen mezoterapi tabancası, uygulama bölgesine verilen ilaçların dozunun doğru ayarlanması için kullanılmaktadır. Bu sebeple uygulamanın mezoterapi tabancası ile yapılması son derece yararlıdır.

Saç dökülmesinin temel sebebi, saç köklerinin zayıflaması veya yeterince beslenememesi olduğuna göre direk köklere uygulanacak bir ilaç tedavisi, saçın derisine sürülen bir ilaç tedavisinden çok daha etkili olacaktır.

İşte mezoterapinin temel ayrım noktası budur. İlacı saçın köküne zerk etmek. Uygulama hem saçların ihtiyaç duyduğu besini sağlaması, onları güçlendirmesi, hem de daha uzun ömürlü ve sağlıklı olmalarına yardımcı olması sebebiyle doktorlar tarafından büyük bir ilgi görmektedir.

Saçı dökülen, ailesinde saç dökülme öyküsü olan, saç ekimi yaptıran bütün hastalara saç mezoterapisi kolaylıkla uygulanır. Öncesinde yapılan termoterapi seansı ve lokal anestezikler sayesinde işlem ağrısızdır ve kısa sürer.

Ortalama bir seans 40 dakikadır. Genelde hastalara haftada 1 kez 4 seans mezoterapi uygulanır ve koruyucu tedavi amacıyla da 3 ayda 1 tek seans tekrar edilir.

Uygulanan ilacın niteliğine göre mezoterapinin etkisi 1 hafta ile 8 ay arasında sürebilir. Klasik mezoterapide etkinlik 1 hafta, botoxoterapide ise ortalama 6-8 aydır.

Mezoterapi; saç köklerini güçlendirmek için uygulanan bir tedavi şekli olmasının yanı sıra kaşlar, favoriler, bıyık ve sakal bölgelerinde de kılların yapısını güçlendirmek için kullanılabilir. Bu sebeple seyrek kaşları olan bayan hastaların da mezoterapiye ilgileri son yıllarda artış göstermiştir.

Özetle saç mezoterapisi saç dökülme sorunu yaşayan bütün hastalar için uygulanabilecek güvenli bir tıbbi uygulamadır. Medikal bir şampuan ile kombine edilmesi etkinliğini arttırmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir