Kirpik Dökülmesine Çözüm: Dökülen Kirpiklere Bitkisel Çözüm

Kirpik dökülmesine çözüm önerilerinin yazıldığı bu sayfamızda, dökülen kirpikleri için üzülen kişilere yardımcı olacak doğal yöntemlerden bahsedeceğiz.

Kirpiklerin dökülmesi kadınların en büyük sorunlarından birisidir. Gözlerdeki derin ve anlamlı bakışların oluşmasında en büyük yardımcılardan birisi kirpiklerdir.

Kirpik dökülmesini engellemek için ve ömür boyu dökülmeyen kirpiklere sahip olmak için ekim yapılıyor yada takma kirpiklerden faydalanılıyor. Fakat bunun maliyetinin yüksek olması nedeniyle sizlere evde yapacağınız çözümlerden bahsedeceğiz. Önce doğal yollardan bahsedeceğiz daha sonra neden döküldüğü hakkında bilgiler vereceğiz. Kısaca aradığınız her bilgiye ulaşmış olacaksınız.

Dökülen Kirpiklere Bitkisel Çözüm

Dökülen Kirpiklere Bitkisel Çözüm

Dökülen kirpikleri önlemek için uzmanlar bir çok doğal çözüm reçetesi vermişler ve bunlardan sizlere yardımcı olacak en iyilerini seçerek bu yazımıza ekledik. İşte dökülen kirpikler için yapılması gerekenler:

1. Zeytinyağı ve E Vitamini Kürü

Bir kap içerisine aldığınız 1 kaşık zeytin yağını ve e vitamini kapsülünü güzelce karıştırın. Bu karışımı uyumadan önce pamuk ile kirpiklerinize sürün. Bu uygulamayı aralıksız her gece yapmaya dikkat edin ve kısa süre içerisinde kirpiklerinizde ki değişimi sizde fark edeceksiniz. Zeytinyağı kirpiklerin beslenmesindeki en önemli araçlardan birisidir.

2. Kirpik Köklerini Güçlendiren ve Temizleyen Kür

Yapacağımız bu antioksidan ile kirpik kökleriniz güçlenecek ve temizliği sağlanmış olacak. Bir bardak sıcak su içerisine bir poşet yeşil çay atın ve demlenmesini bekleyin. Sıcak olması sebebiyle ılımanlaşması için bir süre bekleyin ve pamuk yardımıyla kirpiklerinize sürün.

Hatta uzanıp pamuğu kirpikleriniz üzerinde 2 yada 3 dakika kadar bekletirseniz etkisini daha fazla gösterecektir. Sıcak olarak yapılan her şey gözleriniz için ciddi sorunlara yol açabilir. O yüzden mümkün olduğu kadar ılımanlaşmasını beklemeye dikkat etmelisiniz.

3. Kirpiklerin Dökülmesini Önleyen Nemlendirici

Seyrek kirpikleri olan insanlar, kirpiklerindeki dolgunluğu sağlamak elinizde. Evde kendinizin hazırlayacağı nemlendirici ile kısa sürede dolgun kirpiklere sahip olmak ve kirpiklerin dökülmesini engellemek elinizde.

2 Yemek kaşığı Hint yağı, 3 ceviz, 3 fındık, 1 tatlı kaşığı lanolin ve 1 tatlı kaşığı buğday özü yağını benmari usulü ısıtın. Sıcak olan bu karışımın sıcaklığının gitmesini ve ılık bir hal almasını bekleyin. Daha sonra bu karışımı cam bir kap içerisine süzerek alın. Her gece yatmadan önce kulak çubuğu ile bu karışımı kirpiklerinize sürün.

4. Kirpik Dökülmesine Vazelin İle Son Veren Karışım

Kirpiklerin dökülmesini engelleyen bir diğer tarifimiz ise vazelin ile yapılan karışımdır. 1 Yemek kaşığı vazelin, 1 tatlı kaşığı badem yağı, 3 adet fındık, 3 adet ceviz içi ve 1 tatlı kaşığı lanolin bir cezve içerisinde ısıtılır. Isıttığınız bu karışımı süzerek bir cam kase içerisine dökün. Kulak çubuğu yardımı ile bu karışımı kaşlarınıza ve kirpiklerinize uygulayabilirsiniz. Sıcak şekilde kesinlikle uygulamayın.

Kirpik Dökülmesinin Nedenleri

Çoğu kadından kirpiklerim dökülüyor şeklinde sözler duyar ama bu dökülmenin nedenleri nelerdir hiç merak etmeyiz. Diğer insanlarda olmuyor sizde oluyorsa bu durum sorun kesinlikle sizden kaynaklanmaktadır. İsterseniz şimdide kirpiklerin dökülmesinin nedenlerine bakalım.

  • Makyajı temizlemeden uyumak.
  • Yaş faktörü.
  • Göz enfeksiyonları.
  • Yanlış tercih edilen makyaj ürünleri.
  • Vücuda yararlı olan besinlerin tüketilmemesi. Kirpik için en önemli besinler E ve B vitamini açısından besinlerdir.
  • Tiroid hastalıkları.
  • Göz kapağı iltihabı.
  • Stres.
  • Menopoz.
  • Hormonal bozukluklar.

Dökülen Kirpik Uzar Mı?

Bize en çok sorulan sorulardan birisi de dökülen kirpikler geri çıkar mı? Arkadaşlar bakımını doğru şekilde yaptığınız takdirde kesinlikle yeniden çıkar. Özellikle kadınlar bunu saç gibi düşünebilirler. Uzar, dökülür ve yeniden uzar.

En önemli 2. soru ise dökülen kirpikler ne zaman kaç günde çıkar sorusudur. Her kirpiğin 3 aşamalı bir büyüme döngüsü vardır. İlki 2 hafta süren bir dönemdir ve bu dönem içerisinde kirpikleriniz dökülürse hemen geri çıkmaz. İkincisi ise, 4 ile 9 ay arasında süren bir büyüme dönemidir. Yeni kirpikler çıkana kadar arada geçen bu zamana dinlenme dönemi denmektedir. Son dönem ise, 5 ile 11 ay süren bir dönemdir. Kısaca söylemek gerekirse kirpikleriniz mutlaka yeniden çıkacaktır.

Dökülen Kirpikler Hızlı Şekilde Nasıl Çıkar?

Dökülen kirpiklerin büyümesini hızlandırmak için sağlıklı beslenme şarttır. Fındık, karnıbahar, brokoli, lahana, soğan ve
kepekli tahıllar gibi besinlerde kirpikleri uzatmak için çok yararlı maddeler bulunmaktadır.

Meyve ve sebze yemekte kirpiklerin uzaması için önemli etkiye sahiptir. Avokado ve çilek özellikle tüketilmelidir. Ayrıca tavuk, balık, sığır eti, yer fıstığı ve yeşil bezelye B3 vitamini açısından yararlı besinlerdir ve kirpiklerin uzamasında etkilidir.

Demirden yoksun bir beslenme, kirpiklerinizin yukarıda bahsettiğimiz dinlenme aşamasına geçmesine sebep olabilir. O yüzden ıspanak gibi koyu yapraklı yeşillikler, kurutulmuş meyve, kümes hayvanları, deniz ürünleri, fasulyeler ve demir takviyeli tahıllar size demir için gerekli ihtiyacı karşılayacaktır.

Bunlardan başka doktorunuza danışarak bilgi alabilir ve onun verdiği bilgiler doğrultusunda gerekli adımları atabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir