Saç dökülmesine iyi gelen yağlar

Saç dökülmesine karşı yağlar nelerdir? Saçların dökülmesini önlemek için kullanılan yağ karışımları ve bu yağlar nasıl kullanılır anlatacağız.

Saç dökülmesine iyi gelen yağlar nelerdir ve nasıl kullanılır? Tüm bunların yanında, saç dökülmesini önlemek için kullanılan yağ karışımları da yine bu sayfamızda anlatılacaktır.

Saç dökülmesiyle mücadele eden biriyseniz bunun ne kadar can sıkıcı bir durum olduğunu anlamışsınızdır. Saç tellerinizin incelmesi yada kelleşme gibi sorunlar hemen herkeste hayal kırıklığı ve özgüven sorunlarına yol açar.

Saç dökülmesi çok fazla görülür ve yaşlı, genç, erkek yada kadın olmanıza bakmadan başınıza gelebilir. Doğru olan bir şey var ki, yaşı, cinsiyeti ve boyu ne olursa olsun herkes saç dökülmesi yaşayabilir.

Saç dökülmesi nedir?

Saç dökülmesi, erkeklerde yada kadınlarda başın üst tarafında meydana gelen saç kaybına verilen isimdir. Halk dilinde kellik olarak adlandırılır. Dökülen saçların en önemli özelliği bir daha çıkmamasıdır. Hemen her yaşta görülen saç dökülmesi, yaşlılıkla bağlantılı değildir. Hemen her yaşta insanların başına gelen bu duruma, gözlemlendiği anda önlem alınmalıdır.

Saç dökülmesi neden olur?

Saç dökülmesi nedenleri arasında bir çok faktör gösterilse dahi bilinen ve en yaygın olan sebepleri arasında şunlar gösterilebilir:

  • Yaş
  • Stres ve kaygı
  • Hastalık
  • Yetersiz beslenme
  • Hormonlar
  • İlaçlar
  • Genler
  • Genel sağlık sorunları

Saç dökülmesi her insanda aynı oranda yaşanmayabilir. Bazıları yaşla alakalı giderek azalan bir dökülme yaşarken, bazıları da çok büyük ve şiddetli bir şekilde dökülme yaşarlar. Eğer bu şekilde bir sorun yaşıyorsanız nedenini anlamak için bir uzmana başvurmalısınız. Belki de sizin bilmediğiniz daha ciddi bir sağlık sorunuyla karşı karşıya olabilirsiniz.

Saç dökülmesine iyi gelen yağlar nelerdir?

Saç dökülmesine iyi gelen yağlar nelerdir?

Saç dökülmesiyle alakalı bir sorununuz varsa ne iyi gelir diye mutlaka bir araştırma içine girmişsinizdir. Yapılan araştırmalar, diyet, egzersiz ve stresi azaltarak sağlığı korumanın saça faydalı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yine bazı araştırmalar, bitkisel yağların da saç dökülmesi için faydalı olduğunu göstermiştir.

Aşağıda dökülmeyi yavaşlatan ve saç çıkmasını hızlandırılan bitkisel yağlar listelenmiştir. İşte saç dökülmesine karşı yağlar:

1. Biberiye yağı

Biberiye yağı

Biberiye yağı, saç dökülmesinin tedavisi için en etkili ve bilinen esansiyel yağlardan biridir. Bunların yanında cilt bakımı gibi sayısız soruna faydalı olduğu söylenmektedir. Biberiye, saç derisini canlandırmak ve saç büyümesini hızlandırmak için kullanır. Bunların yanında yağlı saçları, saç içindeki bitleri ve kepekleri önlemek içinde kullanılmaktadır.

Biberiye yağının saç sağlığını korumada çok önemli rolü olduğu bilinmektedir. Yapılan bir araştırmada, biberiye özünün farelerde saçların yeniden büyümesini desteklediği gözlemlenmiştir. Yine 2015 yılında yapılan bir başka araştırmada da, biberiye yağı ile tedavi edilen kişilerin 6 ay sonra saç sayısında önemli bir artış olduğu bulunmuştur. Fakat çocuklarda ve bebeklerde yüksek 1,8-sineole içeriği nedeniyle kullanılması tavsiye edilmez.

Taze veya kuru biberiye yaprakları ile biraz zeytinyağı veya hindistancevizi yağını ısıtın. Yağın bitkinin özünü tutmasına izin verin, soğutun ve sonra süzün. Bu yağı saklayabilir ve gece boyunca saçınızda kullanabilirsiniz.

2. Lavanta yağı

Lavanta yağı

Lavanta, çok yönlü esansiyel yağlardan biri olarak kabul edilir ve sayısız sorun için son derece faydalıdır. Bir çok rahatsızlığa, normalleştirici ve sinerjik özellikleri nedeniyle faydalı olduğu söylenir. Bu sebeplerden dolayı lavanta yağının da saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılan yağlardan biri olması kimseyi şaşırtmamalı.

Çok yatıştırıcı ve sakinleştirici bir yağ olan lavanta, tahriş olmuş bir saç derisine iyi geldiği gibi aynı zamanda yenileyici özelliği ile de bilinmektedir. Çok uzun yıllardan beri, kellik için bir tedavi olarak kullanılmıştır. Yapılan bir araştırma lavanta yağının, farelerde saç kökü sayısını ve saç kökü derinliğini önemli ölçüde artırdığını ortaya çıkarmıştır. Herkes üzerinde güvenle kullanılabilir olması da bir diğer özelliğidir.

Uçucu bir yağ olmasından dolayı hindistancevizi veya zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ ile kullanılır. Doğrudan saç veya saç derisi üzerinde kullanmamak en iyisidir. Yaklaşık 10 damla lavanta yağını iki yemek kaşığı taşıyıcı yağa karıştırıp saç derisine masaj yapabilirsiniz. Gece boyunca saklayın.

3. Nane yağı

Nane yağı

Nanenin en önemli özelliği harika kokması değildir. Nane yağı, yıllardır mide ve sindirim sistemine yardımcı olarak kullanılır. Bunun yanında da saçları canlandırmak ve saç büyümesini hızlandırmak içinde kullanıldığı bilinir. Yapılan bir araştırma, genel saç büyümesini arttırdığı sonucunu ortaya çıkarmıştır.

Yüksek mentol içeriği nedeniyle, nane yağının küçük çocukların veya bebeklerin yüzlerinde veya yakınında kullanılmaması gerektiğini lütfen unutmayın.

4. Kabak çekirdeği yağı

Kabak çekirdeği yağı

Kabak çekirdeği yağının saç dökülmesini önlediği ve saçın yeniden büyümesini desteklediği söylenir. Ayrıca menopoz ve menopoz sonrası kadınlarda saç dökülmesinden sorumlu bir hormon olan DHT’yi bloke ettiğine inanılır. Çok fazla bilinmese de kabak çekirdeği yağı, saç dökülmesine karşı en etkili yağlardan birisidir.

Kabak çekirdeği yağını kafa derisine çok bastırmadan masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

5. Adaçayı yağı

Adaçayı yağı

Saç dökülmesine karşı etkili olan yağlardan en çok bilinen yağlardan bir diğeri de adaçayı yağıdır. Adaçayı yağı, hem saç dökülmesini azaltmak hem de saç büyümesini desteklemek için kullanılmaktadır. Ayrıca saçı güçlendirir, daha hızlı uzamasını sağlar ve saç telinin kırılmasını zorlaştırır. Özellikle stres veya hormonal sorunlardan kaynaklanan saç dökülmesi için faydalı olabilir.

6. Badem yağı

Badem yağı

Badem yağı, cilt ve saç için en etkili yağlardan bir diğeridir. Saç derisini yatıştırıp nemlendirmesi en önemli özelliklerinden birisidir. Ayrıca saçların dökülmesine ve kırılmasına karşı çok etkilidir. Bu yağı doğrudan şişeden kullanabilir ve saçınıza yada saç derinize uygulayabilirsiniz. Alternatif olarak, kullanmadan önce de ısıtabilirsiniz. Gece boyunca bırakın ve ertesi sabah besleyici bir şampuanla yıkayın.

7. Üzüm çekirdeği yağı

Üzüm çekirdeği yağı

Üzüm çekirdeği yağı, saç derisini nemlendirir ve saç büyümesini destekler. Ayrıca saç yapısını güçlendirir ve kırılgan zayıf saçları tedavi etmek için kullanılır. Saç dökülmesine karşı da çok etkilidir. Doğrudan saçınıza, saç derinize uygulayabilir ve gece boyunca bırakabilirsiniz.

Saç dökülmesine iyi gelen yağ karışımları

1. Susam yağı, çam yağı, sarımsak yağı karışımı

Saçınız için susamyağı, çam yağı, sarımsak yağı, ısırgan yağı, badem yağı ve zeytinyağından oluşan karışımı, gece yatmadan önce kafanızdaki noktaları uyararak masaj yapın. Daha sonra saçınızı boneyle kapatıp, yatın. Bu karışım sadece saçınızı beslemekle kalmaz, bedeninizi de besler. Sabahları saçınızın durularken 1 litre suya 1 bardak üzüm sirkesi koyup saçınızı yıkayın.

Bu işlemleri 1 hafta boyunca her gün, ikinci hafta gün aşırı, üçüncü hafta ise 3 günde bir tekrarlayın.

2. Isırgan otu kökü ve Latin çiçeği meyveleri karışımı

Eşit miktarda ısırgan kökü ve Latin çiçeği meyvelerini karıştırın, 0.5 litre alkol ekleyin, 1 ay bekletin. 5 günde bir şişeyi çalkalayarak karıştırın. Haftada 2 defa bu karışımı saçlarınıza uygulayın. Bu karışım, kan dolaşımını hızlandırır ve kepek oluşumunu önler.

3. Isırgan otu ve elma sirkesi karışımı

250 ml elma sirkesini kaynama derecesine kadar ısıtın (ama kaynatmayın) ve içine bir avuç dolusu ince kıyılmış ısırgan otu yaprağı ekleyin ve soğuyana kadar demlendikten sonra süzün. Saçları kafa derisine masaj yaparak durulayın. Saç derisindeki kaşıntılara karşı etkilidir.

4. Devetabanı, papatya ve sarı kantaron karışımı

2 Yemek kaşığı Devetabanı yaprağı, 1 yemek kaşığı sarı kantaron ve 1 yemek kaşığı papatyayı karıştırın. 1 litre sıcak su ekleyin, demlendirin ve soğumaya bırakın. Bir pamuk yardımıyla saç derisine uygulayın. Saçlarınızı yıkamadan kurumaya bırakın, bu karışımı haftada en fazla 2-3 kez kullanabilirsiniz.

5. Atkuyruğu ve ısırgan otu kökü karışımı

1 Yemek kaşığı tarla atkuyruğu ve 1 yemek kaşığı ısırgan otu kökü üzerine 5 kaşık alkol ekleyip kapatın. Karanlık bir yerde 1 hafta muhafaza edin. Sonra süzgeçten geçirin. Saçlarınızı yıkamadan önce pamuk yardımıyla maske olarak uygulayın.

5. Kalendula, papatya, lavanta çiçeği ve kekik otu karışımı

2 Yemek kaşığı kalendula, 2 yemek kaşığı papatya, 1 yemek kaşığı lavanta çiçeği ve yarım yemek kaşığı üzerine 1.5 litre kaynar su ekleyin. Üzerini kapatıp 20 dakika demlemeye bırakın. Saçlarınızı bu karışımla yıkayın. Bu karışım açık renkli saçlar için uygundur. Saçları kepekten arındırır ve saç köklerini güçlendirir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir