Parlak Saçlar İçin Doğal Çözümler

Parlak saçlar için doğal çözümler sayfamızda, vücudumuzda en fazla uğraştığımız yer olan saçların düz ve parlak olması için ne yapılmalı anlatılmıştır. Ayrıca parlak saçlar için doğal maskeler yazılmıştır.

Parlak Saçlar İçin Evde Doğal Maske Önerileri

Parlak saçlar için evde doğal maske

1. Elma sirkesi ve su maskesi

Elma sirkesi; saç tellerin güçlenmesini sağlarken, saç derisindeki gözeneklerin açılıp nefes almasına yardımcı olur. Saç rengine parlaklık veren elma sirkesi, kepek sorunun ortadan kaldırması için de etkili bir yöntemdir.

  • 1 çay bardağı elma sirkesi ile 2 litre ılık suyu karıştırın.
  • Saçlarınız kuruyken karışımı saç uçlarına ve diplerine yedirin.
  • Saçınıza bone takıp 30 dakika bekleyin.
  • Sürenin sonunda saç türünüze uygun şampuanla yıkayıp iyice durulayın.

Elma sirkesi maskesini haftada bir kez uygulayabilirsiniz. Dilerseniz duş sırasında saçlarınızı yıkadıktan sonra saç kremi gibi saç uçlarına elma sirkesi sürüp 15 dakika bekletip durulayabilirsiniz.

2. Yumurta sarısı ve zeytinyağı maskesi

  • Parlak saçlara sahip olmak için 1 yumurtanın sarısı ile 2 çorba kaşığı zeytinyağını karıştırın.
  • Saç diplerine sürüp masaj yapın ve 10 dakika bekleyin.
  • Şampuanla yıkayıp durulayın.
  • Saçlarınızın parlak ve sağlıklı bir görünüm kazandığını göreceksiniz.

Saçı Parlak Gösteren Doğal Yöntemler

Saçı parlak gösteren doğal yöntemler

1. Doğallıktan yana olun

Plastik fırçanızı atıp, yerine doğal kıllardan yapılmış bir fırça Alın (yaban domuzu kıllı fırçaları tercih edin). Bunlar saçlarınızı fırçaladığınızda yağları eşit olarak dağıtır ve parlaklık kazandırır.

2. Alkollü ürünlere dikkat edin

Alkol, Hava kirliliği ve rutubet saçlara doğal parlaklıklarını kaybettirir. Saç köpüklerinin çoğu Alkol içerir. Bu nedenle eğer saçlarınız kuruysa köpük yerine krem ya da serum kullanın.

3. Saçınızı doğru şekilde yıkayın

Saçları haftada birkaç defa yıkamak yeterlidir. Ama saçlarınızı her Gün yıkıyorsanız; kremi önce kullanın, sonra saçları durulamadan sadece saç diplerini şampuanlayın. Ardından durulayın.

4. Saçların parlak olması için soğuk suyla yıkayın

Saçları soğuk suyla yıkadığınızda üst deri kapanır ve yumuşak, parlak bir yüzey elde edersiniz. Saçlarınızı kuruttuktan sonra soğuk hava vermeniz de buna benzer bir etki yapar.

5. Saçın kıvırcıklaşmasını önleyin

Saçlar gözeneklidir ve gözenekler Havadaki nemi emer; bu da nemli havalarda saçların istenmeyen şekilde kıvırcıklaşmasına neden olur. Saçınızın gün ortasında kıvırcıklaşmasını önlemek istiyorsanız, evden saçlarınızı tamamen kurutmadan çıkmayın.

6. Parlak saçlar için silikon kullanın

Silikonlu ürünler saç derisinin tepesinde kalır ve deriyi dış etkenlere ve şekil veren aletlere karşı korur; sürtünmeyi ve sıcaktan zarar görme ihtimalini azaltır. Fakat bu ürünleri çok kullanırsanız saçınız tepenize yapışır ya da yağlanmış gibi görünür.

7. Isı tedavisi uygulayın

Çoğu kadın sıcağın saçları kuruttuğunu düşünür. Fakat ısı doğru şekilde kullanıldığında saça parlaklık verir. Kuaföre gidemeseniz de ayda bir saçınıza maske ya da Sıcak yağ bakımı uygulayın. Ürünü saçınıza sürdükten sonra, saçınızı çok sıcak bir havluyla sarın.

8. İyonlu aletlere yatırım yapın

Saç kurutucular ve maşalar sadece saçların kabarmasını ve elektriklenmeyi önledikleri için değil, saçların sağlıklı olmalarını sağladıkları için de yatırım yapılmaya değer ürünler. İyonlu seramik aletler, saçlara kırıkları önleyen Negatif iyonlar üfleyerek saçların güçlenmesini ve parlaklık kazanmasını sağlar.

9. Kıvırcık saçların bakımı

Eğer saçlarınız doğal olarak dalgalıysa, her altı veya sekiz haftada bir uçlarından biraz kestirmenizde yarar var. Ayrıca her zaman nemlendirici içeren bir şampuan ve krem kullanın.

10. Dalgalarınız ışıldasın

Kıvırcık saçlar aynı yönde oldukları zaman daha parlak durur. Bu yüzden büyük, yumuşak ve düzgün dalgalar küçük kıvırcıklardan daha çok ışık yansıtır. Dalgaları kuruttuktan sonra maşaya dolayıp birkaç saniye bekletirseniz, saçlarınız kalıcı bir şekilde dalgalı duracak ve daha parlak görünecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir