Kuru Saçlar İçin Maskeler

Kuru Saçlar İçin Maskeler Kuru Saçlar İçin Maske Tarifleri

Saçlarınız kuru görünüyor ve bu görüntüden bıktıysanız bu yazımızda kuru saçlara özel maskeler sizlerle olacaktır arkadaşlar. Kuru saçlar için öneriler de vereceğimiz sayfamızda çeşit çeşit maske tarifleri sizlerle olacaktır.

kuru-saclar-icin-maskelerKuru Saçlar İçin Maske Önerileri

Zeytinyağlı maske :
60 ml zeytinyağı
30 damla biberiye öz yağı

Hazırlanışı: İki yağı birbirine karıştırın. Daha sonra saçlarınızın uçlarından başlayarak bu karışımı saçlarınıza yedirin. Saç diplerine çok yaklaşmadan saçınızın tamamına sürün. Sıcak havlu ile saçlarınızı sarın. Bu saçlarınızın nem banyosu yapmasını sağlayacaktır. Ardından 1 saat kadar bekleyin ve saçlarınızı çok sıcak olmayan suda şampuanlayın.

SICAK ZEYTİNYAĞI VE HİNT YAĞI TEDAVİSİ
“Saçlarınıza parlaklık vermek ve beslemek için 2 çorba kaşığı zeytinyağını ısıtın. Bunu yavaş yavaş tüm saç derinize yedirin. Sıcak suda ıslattığınız bir havluyu sıktıktan sonra bir türban gibi başınıza sarın. Havlu soğurken bu işlemi iki veya üç defa tekrarlayarak, başın yağı iyice emmesini sağlayın. Sonra saçlarınızı yıkayarak, iyice durulayın.”

Uzmanlar, bu tedavinin, fazla ince, çabuk kırılan, kuru saçlara iyi geldiğini bildiriyor. Isıtılan yarım çay fincanı Hint yağının başa sürüldükten sonra, derinin ovularak saçın yağı emmesinin sağlanması gerektiğini vurgulayan uzmanların önerileri şöyle:

“Yavaş yavaş tarayacağınız saçlarınızı, kaynar suya bastırıp sıktığınız havluyla sarın. Bu işlemi yaptıktan sonra yarım saat kadar bekleyip şampuanla yıkayın.”

Besleyici ve nemlendirici maske;
Bu maske için bir yumurta, bir yemek kaşığı sirke ve yine bir yemek kaşığı zeytin yağına ihtiyacınız var. Bu malzemeleri karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz maskeyi köklerden uçlara doğru bütün saçınıza yedirin. Karışımın saçınızın her yerine ulaşmasını sağlamak için tarak kullanın. Maskeyi saçınızda yaklaşık 15 dakika bekletin ve sonra suyla temizleyin.

Avokado Maskesi:
Bu maske için 1 avokado, 1 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı zeytinyağına ihtiyacınız olacak. Avokadonun kabuğunu soyduktan sonra bir kaşık yardımıyla püre kıvamına gelinceye kadar ezin. Daha sonra bal ve zeytinyağıyla avokadoyu karıştırın. Krem kıvamına gelince saçlarınıza sürün ve 20 dakika bekletin. Maskeyi şampuanla çıkarabilirsiniz.

Avokadolu diğer maske ise muzla hazırlanır. Yarım avokadoyu 1 orta boy muz, 1 yumurta, iki yemek kaşığı bal, 3 yemek kaşığı ayran (ya da 2 yemek kaşığı yoğurt) ve 3 çorba kaşığı sızma zeytinyağıyla karıştırın. Yine köklerden başlayarak uçlara kadar iyice yedirerek sürün. Yarım saat beklettikten sonra nemlendiricili şampuanla yıkayın.

Muz Maskesi:
İhtiyacınız olan malzemeler 1 adet muz, 1 çorba kaşığı zeytinyağı ve 2-3 kaşık mayonez. Muzu kaşıkla iyice ezdikten sonra diğer malzemelerle birlikte iyice karıştırın. Krem kıvamına gelince tüm saçınıza sürüp 15-30 dakika beklettikten sonra yıkayın.

Çilek Maskesi:
Çeyrek kilo çilek, 2 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 yumurtanın sarısını karıştırın ve kuruyan saçlarınıza sürün. 20 dakika beklettikten sonra şampuanlayın. İkinci çilek maskesi malzemeleri ise şöyle; 8 çilek, bir yemek kaşığı mayonez. Çilekleri iyice ezin ve mayonezle karıştırıp saçlarınıza sürün. Bu maskeyi uygulamadan saçlarınızı hafifçe nemlendirmeniz daha etkili sonuç almanızı sağlayacaktır. 20 dakika kadar sonra bol su ve şampuanla yıkayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir