Saçın kuruluğunu gidermek için ne yapılmalı

Saçların kuruluğunu gidermek için ne yapılmalı

Çok çeşitli yöntemler deneyenler var bu konuda ve çoğu kişinin de aslında sorunu diyebiliriz. İşte neler yapılmalı ve neler yapılması gerekir değişik değişik yazılar ile farklı çözüm önerileri ile bu yazımızda paylaşacağız arkadaşlar.

sac-kurulugu-icinSaçın kuruluğunu gidermek için ne yapılmalı

Parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey saçınızı yıkadığınız su sıcaklığını ayarlamaktır. Saçınızı ılık ya da soğuk suyla yıkamalısınız. Saç kremi de her zaman saçın kurumasını engeller. Bu nedenle saçınıza krem sürdükten sonra mutlaka birkaç dakika saçınızda bekletmelisiniz. Yediklerinizin de saçınızın kurumasında önemli etkisi olduğunu biliyor musunuz? Yapılan araştırmalar saç kuruluğu yaşayan kişilerin beslenme düzeninin, saçı parlak olanlara göre kötü olduğunu göstermektedir. Bu nedenle sağlıklı beslenmeye de en az saç bakımı kadar özen göstermek gerekir.

Uyurken yapılan bakımın en önemli maddesi ise kullandığınız yastığın malzemesidir. Saten yastık kılıfları, pamuklulardan daha yumuşaktır. Saçlarınız saten üzerinde kayarken pamuklu kumaşta daha fazla sürtünür. Ayrıca, pamuk saçınızdan nemi çekerek daha çok kuruluğa sebep olur.

Saçınızı durulayın ve saç kremi uygulayın

Saçların her gün yıkanmasına gerek yok. Ancak, düzenli spor yapıyorsanız ve ya yaz boyunca yüzüyorsanız saçınızı biriken ter, tuz ve klordan arındırmanız önemlidir.

Havuza her dalıştan ya da her yorucu antrenmandan sonra saçınızı özenli bir şekilde durulayın ve mutlaka nemlendirici kullanın. Kullandığınız şampuanlar ile birlikte saç kremi kullanmak, saç derinizi ve saçınızı yıpratmadan temizler.

Bakımı ihmal etmeyin

Özellikle siyah saçların bakımı daha zordur, hele ki doğalsa… Düzenli olarak derinlemesine yapılan bakım, saçın ihtiyacı olan nem seviyesini korur. Çok kuru saçlar için haftada bir ve ya iki defa derinlemesine bakım tavsiye edilir.

Bu bakım için kuaföre gitmek şart değildir. Bakım kremini özenle saçınıza yedirip streç filmle saçınızı sardıktan sonra birkaç saat bekleyin. Durulanmayan bakım kremi ise ekstra yumuşaklık için daha sonra havluya sarın.

Ne yapmalı?

İlgili Makaleler

Eğer saçınız çok yıpranmışsa ( güneş sonrası gibi ) şampuandan önce besleyici bir ürün uygulayın. Saçınızı sıcak bir havluyla sararak, uyguladığınız üründe önerilen süre kadar bekleyin. Sıcak havlu ürünün saçınıza daha iyi nüfuz etmesini sağlar. Şampuan öncesi uyguladığınız bu bakımın avantajı, saçı daha sonraki bakımlara hazır hale getirmektir.

Daha sonra, saç tipinize uygun ve besleyici özelliğe sahip bir şampuan ile saçınızı yıkayın.

Kuru saçlar onlarla ilgilenmenize bayılır; şampuan sonrası saç kremi uygulamakta tereddüt etmeyin. Kreminizi durulama gerektirmeyen ürünler arasından da seçebilirsiniz. Bu tip ürünlerin avantajı diğer yıkamaya dek saçı dış etkenlere karşı korumasıdır.

Haftada bir kez, kuru saçlar için hazırlanmış besleyici bir maske uygulayın.

Saçınızı çok sıcak kurutmayın. Eğer güneşleniyorsanız, şapka veya bandana kullanın ya da güneşten koruyucu bir ürün uygulayın.

Saçınızı hiç bir zaman sert bir şekilde fırçalamayın. Kuru saçlar kırılmaya çok meyillidir. Fırçalamadan önce saçınızın kolay taranmasını sağlayacak ürünler kullanmaktan çekinmeyin. Saç fırçanızı ise yumuşak ve doğal kıllı olanlardan seçin. Saçın doğal korunmasını köklerdeki sebum salgısı sağlar. Saçınızı kökten uca doğru fırçalayın böylece sebumun saç boyunca yayılmasını sağlamış olursunuz.

Kuru saçlarda saç uçlarında çatallaşmalar yani kırıklar çok sık görülür. Saç uçları köklere göre daha hassas ve kırılgandır. Onları düzenli olarak kestirin.

2 Yorum

  1. benim saçlarım kalın ve cok kuruydu ben kratin yüklemesi yaptım ve keratin maskesi kullandım çok güzel nem verdi saçlarıma kalıcı bir etki sağlıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir