Yaz Aylarında Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazın saç bakımı nasıl olmalı? Yaz aylarında evde saç bakımı rutini ve saçlar güneşin zararlarından nasıl korunur? Hepsi bu haberimizde.

Yaz aylarında saç bakımı nasıl yapılır? Sayfamızda, yaz aylarında evde yapılacak saç bakımı rutininden ve saçları güneşin zararlı ışınlarından nasıl koruyacağınızdan bahsedeceğiz.

Yaz mevsiminde güneş sadece cilde zarar vermez. Aynı ölçüde saça da bir çok zararı vardır. Ayrıca deniz suyunda ki tuz ve havuzlardaki klorda saçlara aynı şekilde zararlıdır. Uzmanlar boyanmış saçların güneşin ultraviyole ışınlarından daha çok etkilendiğini gözlemlemişler. Ayrıca kuru saçların havadaki fazla nemi emdiği buda saçlarda kırılmalara yol açtığı da belirtilmiştir.

Uzmanlar, yaz boyunca güneşin altında güzelliğinizi güvenle yaşayabilmeniz için, özel olarak geliştirilen, koruma faktörlü, nemlendirici etkisi yüksek briyantin veya daxs türü ürünleri, kremleri kullanmayı tavsiye ediyor. Yaz aylarında özellikle sıcak fön kullanmanın saçı çok yıprattığı da belirtilmektedir. Bunun yerine ıslaklığı havlu ile alınmış saçı soğuk fön ile kurutmak gerektiğini belirtilmiştir.


Yazın saç bakımı nasıl olmalı?

Yazın saç bakımı nasıl olmalı?

1. Saçlarınızı güneşten korumak için bir atkı yada şapka kullanın

Yaz mevsiminde güneşin zararlı ışınlarından saçlarınızı korumak için bir atkı yada şapka kullanın. Güneşli havalarda boyalı saçların göreceği zarar minimuma inecek ve saç derisindeki nem korunacaktır.

2. Saçınızı çok sıkacak modeller yerine gevşek ve rahat stillerde toplayın

Çok sık olmayan dağınık bir örgü, saçınızı kontrol altında tutmak ve güneşe maruz kalmayı en aza indirmek için idealdir. Özellikle yaz sıcağında saçlarınız kuruysa, sıkı saç modelleri saçı çekip koparma eğiliminde olduklarından zarar verebilir.

3. Saçlarınızı daha az sıklıkla yıkayın

Saçların çok fazla yıkanması içeriğindeki doğal yağlardan arınmasına sebep olur. Bu da ek yağ üretimini uyarır ve daha fazla yıkama ihtiyacı hissetmenize neden olur. Haftada 3 günden fazla saçlarınızı yıkamayın ve yıkamak zorundaysanız da şampuanlamadan yıkamaya özen gösterin. Ayrıca daha uzun süre dayanması için normal şampuan yerine mısır nişastası gibi ev yapımı veya doğal bir kuru şampuan kullanın.

4. Saç kurutma makinesini kullanmamaya özen gösterin

Yaz aylarında saçınızı mümkün olduğu kadar az kurutmaya özen gösterin. Yazın günlük olarak önemli miktarda ısıya maruz kalan saçlar sıcak havalarda çabucak kuruyacaktır. Bu sebeplerle saç kurutma makinesini kullanmamaya çalın.

5. Su, aloe vera suyu ve avokado yağı karışımı uygulayın

Yaz mevsiminde saçlarınıza su, aloe vera suyu ve avokado yağı karışımı uygulayın. Bu karışımı saçlarınıza nem gerektiğinde püskürterek evde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

6. Suyla seyreltilmiş elma sirkesi ile durulayın

Marketlerden yada eczanelerden alınmış saç kremleri yerine saçınızı suyla seyreltilmiş elma sirkesi ile durulayın. Ayrıca saçınızı yıkadıktan sonra, yumuşatmak, buklelerini gidermek ve nemlendirmek için biraz hindistancevizi yağı veya shea yağı kullanın. Bu yağ, parlaklık verdiği gibi dalgalı saçlar içinde doğal, havada kurumuş bukleler yaratır.

6. Koruma sağlamak için güneş kremi kullanın

Güneş ışınlarından koruyan şampuanların çoğu kimyasallarla doludur. Saçlarınıza hızlı şekilde koruma sağlamak için, vücudunuza güneş kremi uyguladıktan sonra ellerinizi hafifçe saçlarınızdan geçirmektir.

7. Geniş dişli yada ahşap taraklar kullanın

Saçların ıslak olduğu zamanlar kırılmaya en yatkın oldukları zamanlardır. Bu sebeple geniş dişli tarakları kullanmak bu kırılmaları engeller. Ayrıca ahşap taraklar saçınızdaki nemi dağıtmaya yardımcı olurlar.


Saç tiplerine göre evde yapılması gerekenler

İnce telli saçlar
İnce telli saçlara sahipseniz yazın doğanın nimetlerinden daha fazla faydalanmanız işinize gelebilir. Yine uzmanlar yaz aylarında ince telli saçlar için doğal ürünler tercih edilmesini tavsiye ederler. Ayrıca bu konuda işin uzmanı kişilerden ihtiyaçlara göre tavsiye alınmasını önerirler.

İnce telli saç tipleri için; saçın dip, orta ve uç boylarına dolgunluk verebilmek adına jöle ve briyantini karıştırıp kullanarak ve soğuk fön tutarak daha hacimli olmasını sağlayabilirsiniz.

Kuru saçlar
İpek özünün saçın onarılmasına yardımcı olduğunu, silikon içeren şampuanlarında saçın yüzeyini tamamen örterek daha az nem kaybına ve parlaklık kazanmasını sağladığı ifade edilir.

Yağlı saçlar
Yağlı saç tipine sahip olanlar, içeriğinde tenside olan ve bitki özlü şampuanları kullanmalı.

Kepek sorunu olanlar
Eğer saçlarınızda kepek sorunu varsa, octopirox maddesi içeren şampuanları kullanılması önerilir. Octopirox saç diplerinde oluşan yağ tabakasının azalmasını sağlayarak kepek oluşumunu engeller. Ayrıca salik asit içeren şampuanlarında, sürekli hale gelmiş kepek problemiyle baş etmede oldukça etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Boyalı saçlar

Özellikle yaz aylarında güneşin etkisi ile boyalı saçlarda renk kaybı ve solmalar olur. Bu sebeple boyalı saçlar için üretilmiş olan şampuanlar tercih edilmelidir. Ayrıca içeriğinde ethylhexyl methoxycinnamete UV-filtresi bulunan şampuanların tercih edilmesini tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.