Rüyada Yalan Söylemek Görmek

Rüyada Yalan Söylemek Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Yalan Söylemek Görmek

Rüyada görülen yalan söylemenin anlamı ve yorumu nedir? Birisine yada bir şeye rüyada yalan söylediğini görmek ne demek? Çeşitli anlamları ile rüyada bir başkasına söylenen yalanın açıklaması sizlerle.

Normal hayatta pek iyi sayılmayan bu durum rüyada da görülse bile yine iyi sayılmaz ve yorumcularda bu şekilde yorum getirmişlerdir zaten. Toplum içinde küçük düşmeye, itibarının azalmasına, işlerinin sıkıntıya girmesine gibi çeşitli tabirleri yapılmıştır. Şimdi biraz daha ayrıntılı inceleyelim.

Rüyada yalan söylemek dinde fesada ve halk tarafından kusurlu bulunmaya işarettir. Ebu Sait El-Vaiz’e göre; rüyada yalan söylemek akıl noksanlığına delalet eder. özellikle Allah(c.c) Hazretleri üzerine yalan söylediğini gören, halkı aldatır ve Allah(c.c) yolundan uzaklaşır. Yapmadığını yaptım ve görmediğini gördüm diyerek kendi nefsine yalan söylediğini görmek, sonunun kötü olmasına, kabir azabına, dünyada ise halk önünde itibarinin düşmesine delalet eder.

Ibn-i Kesir’e göre; Rüyada Allah(c.c) ve Rasulullah(s.a.v) üzerine yalan söylediğini görmek, küfür ve büyük musibettir. Bir başka rivayete göre de: Rüyada yalan söylemek, yalan yere şahitlik yapmaya ve iftira etmeye ve kurtuluşa ermemeye işarettir.

Bazen de rüyada yalan söylemek, saçmalamaya ve birisinin aslinin kötülemek maksadıyla kötü bir kimsenin kendisinin sözünü işittiğini görse, o kimseden rivayetle bir söz nakledilir ve bu söz yayılır. Bir kimse rüyada Allah(c.c) hakkında yalan söylediğini görse, o kimsenin akılsız ve ahmak birisi olduğuna işarettir.

Nazlim.net / Rüya Tabirleri

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı