Rüyada Söz Görmek

Son Güncelleme: 07.02.2021 05:50

Rüyada söz görmek ne anlama gelir?

Rüyada söz vermek, söz verilen kimseye borçlu olmaya delalet eder. Kişinin rüyada söz verdiğini görmesi, karşısındaki kişi ile çeşitli alışverişinin olmasına ve ona borçlanmasına işarettir. Rüyada sözünde durmak ise, verdiği sözü yerine getirmeye iman ve İslam güzelliğine delalet eder.

Rüyada sözünden dönmek, sebeplerin, vasıtaların, binek araçlarının yahut eşlerin değişmesine delalet eder. Bir kimsenin rüyada sözünden dönmesi, kullandığınız araçların yada yapacağınız bir şeyin değişmesine işarettir. Rüyada verilen sözden caymak dostların arasında itibarinin azalması manasına gelir.

Rüyada gizli söz dinlemek yada gizli sözlere kulak verdiğini görmek, yalan ve koruculuğa işaret eder. Gizli söz dinlediğini gören tüccar ise alışverişten sonra bu alışverişi bozmaya çalışır. Vali ise işinden alınır. Bir adamdan gizli söz dinlediğini gören kimse o adamın gizli taraflarını öğrenir. Bir adam bir takım sözler işitip bunlardan en güzellerini seçerse müjdeye işarettir. Rüyada birisinden bir söz işitip bunu da işitmemiş gibi göstermek, yalan söylemeye ve bu yalanda devam etmeye alamettir.

Rüyada kötü söz söylemek yada yaramaz söz söylemek, yakında birileri ile kavga yapmaya, onlara küfür etmeye işarettir.

Rüyada söz götürüp getirmek yada rüyada koğuculuk eden bir kimseyi görmek, kin tutan bir kimseye işarettir. Rüyada koğuculuk ettiğini gören kimse, bir isin başlangıcında sevinçli, sonunda mahzun olur.

Rüyada sözcü görmek yada bir kavmin sözcüsünü görmek, bidat sahibi bir kimseye işarettir. Bazı tabirciler bir kavmin tanınmış bir sözcüsü, kendisi bidat sahibi bir kimse, olmakla beraber halkın halini ıslah eden ve onları iyiliğe çağıran biridir, dediler.

Rüyada sözleşme görmek, karşılıklı dayanışma ve yardım olarak yorumlanır. Katı söz sevgililer arasında nefret ve ayrılığa delalet eder. Gaipten gelen/duyulan ses ve söz, muhtevası hayırsa makbul, değilse makbul değildir.

Gerek canlı, gerekse cansız her varlığın konuşması hak ve doğru ise makbul, değilse makbul değildir. Küçük çocuğun konuşması, ne şekilde konuştu ise, söylediği sözün hak ve doğru olduğuna; rüyayı görenin hayırlı biri olmasına, garip bir şeye tanıklık etmeye ya da mahzurlu bir iş yapmaya alamettir. Rüyada cansız nesnelerin söz söylemesi nasihat, barış ve kıssadan hisse çıkarmaya, hayvanların söz söylemesi anlayışa, dostların sohbetine kulak vermeye, ibadet ehli ile kaynaşmaya delalettir.

İnsanın diğer organlarının konuşması çoluk çocuktan gelecek sıkıntıya ve günah işliyor olmaya, ağacın konuşması yücelik ve saygınlığa işarettir. Düşmanın söz söylemesi ayrılığın son bulmasına, değişik dilleri konuşan birini görmek büyük bir mülke nail olmaya alamettir.

Rüyada boğazının tıkanıp sesinin çıkmadığını görmek yasadığı müddetçe rızk bakımından sıkıntı çekeceğine işarettir. Bilmediği bir dil ile konuştuğunu görmek de aşağıdaki şekillerde yorumlanır: Arapça konuştuğunu görmek şereftir. Farsça konuştuğunu görmek devlet büyükleri ile konuşup onlardan menfaat görmektir. İbrani’ce konuştuğunu görmek mirasa konmaktır. Hintçe konuştuğunu görmek sefil ve alçak bir kişi ile arkadaşlığa delalet eder. Türkçe konuştuğunu gören iyi bir haber alır.

Rumca konuştuğunu görmek, mal kazanmaya haris olmaya işarettir. Diğer yabancı dillerle konuştuğunu görmek, birisinden hayır ve menfaat beklediğine işarettir. Ermenice konuştuğunu gören asli bozuk biriyle sohbet etmiş sayılır. Bütün dillerle birden konuştuğunu gören dünyada ve halk arasında şerefli bir kişi sayılır. Rüyada kendi anadilini konuşmak tabir olunmaz. Bir kimse rüyasında bir ses işitse ve bu sesin nereden geldiğini anlayamazsa gaipten bir haber alır. Tanıdığı bir sesin kendisine seslendiğini işitmek, eğer o ses güzelse, hayra, çirkin ise, şerre yorumlanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir