Kozmetik Malzemeler Nasıl Kullanılmalıdır

Kozmetik malzemeleri kullanırken nasıl davranmak gerekir ve nelere dikkat etmek gerekir. Kozmetik malzemelerin yan etkileri var mıdır gibi sorularımıza cevaplar arayacağız.

Kozmetik kullanımı konusunda görüşlerini açıklayan Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Kozmetoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Süeda Hekimoğlu, saç bakımı, yüz ve göz makyajı, makyajın temizlenmesi, ağız, diş, tırnak ve cilt bakımında kullanılan malzemeleri şöyle sıralıyor: ‘‘Kremler, emülsiyonlar, losyonlar, jeller, yağlar, fondötenler, pudralar, parfümler.’’

Prof. Dr. Hekimoğlu, kozmetik ürünlerin özellikle deri yaşlanmasının izlerinin hafifletilmesinde etkin olduğunu vurguluyor. Prof. Dr. Hekimoğlu’na göre geçen zamanla birlikte görülen ‘Gerçek Yaşlanma’ ve güneş ışınlarının rol oynadığı ‘Fotoyaşlanma’ sonucunda ortaya çıkan kırışıklık, kuruluk, gevşeklik ve leke oluşumu kozmetiklerle hafifletilebiliyor.

Yaşlanmaya ve güneş ışınlarının olumsuz etkisine karşı kozmetik ürünleri meyve asitleri, değişik vitaminler, proteinler, bitkisel ve hayvansal kaynaklı maddeler, güneşin zararlı ışınlarını filtre edici maddeler, değişik enzimler ve nem çekici maddelerden oluşuyor. Ancak bu maddelerin aynı zamanda ilaç etken maddesi olmaları, üretimde sıkı denetimi ve dikkatli kullanımı gerektiriyor.

ALERJİ VE TAHRİŞ

Kozmetiklerin en önemli yan etkileri alerji ve tahriş. Özellikle koku maddeleri ve mikrobiyolojik bozulmaya karşı ürünü korumak amacıyla kullanılan koruyucu maddeler bu yan etkilere neden olabiliyor. Ürünlerin üzerindeki ‘hipoalerjenik’ veya ‘alerji açısından test edilmiştir’ ifadelerinin bu ürünlerin zararsızlığını göstermediğine de dikkat çeken Hekimoğlu, özellikle alerjik yapıdaki kişilerin, ‘Doğal Kozmetikler’ adı altında satılan ürünleri kullanırken dikkatli olmalarını öneriyor.

GÜNEŞTEN UZAK TUTUN

Hekimoğlu, kozmetiklerin güvenli kullanımı için şu önerilerde bulunuyor:

Kozmetik ürünlerini güneş ışınlarından uzakta saklayın.

Kullanılmadığı zamanlarda ürünün kapağını mutlaka kapalı tutun.

Gözünüzde bir enfeksiyon varsa göz kozmetiği kullanmayın.

Kullanım kılavuzunda belirtilmedikçe ürüne su veya çözücü madde eklemeyin.

Renk ve koku değişikliği olan kozmetikleri kullanmayın.

Kozmetik ürünleri ve uygulama araçları kişiye özel olmalı. Birden çok kişinin kullanması, kimi enfeksiyonların bulaşmasına yol açabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir