Doğal Kozmetik Ürünleri Formülleri

Doğal kozmetik ürünleri formülleriDoğal kozmetik ürünleri formülleri sayfamızda, tarifleri ile beraber ne işe yaradıkları da dahil tüm açıklamaları bu yazımızda sizlerle arkadaşlar.

Piyasada satılan kozmetik ürünlerine aslında evdeki malzemeler ile ulaşmak ve bu bitkisel kozmetik ürünlerini yapmak mümkün arkadaşlar.

Doğal göz makyajı temizleyicisi

1 yemek kaşığı hint yağı
1 yemek kaşığı zeytinyağı
2 yemek kaşığı kolza yağı

Malzemeleri karıştırarak hava geçirmeyen bir şişenin içine boşaltın. Makyajınızı çıkarmak istediğinizde yumuşak bir kağıt mendil ya da pamukla yardımıyla göz çevresine sürerek makyajınızı çıkarın.

Badem yağlı dudak nemlendiricisi

140 g tatlı badem yağı
70 g bal mumu
1 yemek kaşığı bal

Badem yağını bal mumuyla eritin. Ardından balı ekleyerek, şişeye boşaltın.

Dudak parlatıcısı

2 tatlı kaşığı bal mumu
7 tatlı kaşığı Hint yağı, jojoba yağı ya da tatlı badem yağı
1 tatlı kaşığı bal
5 damla meyve özlü yağ (limon, portakal, nane, gibi)

Bal mumu ve yağı beraber eritin. Ocaktan aldıktan sonra içine balı ekleyin. Soğuduktan sonra meyve özlü yağı katın ve iyice karıştırın. Ardından uygun bir şişeye boşaltın.

Sivilce kürü

1/4 tatlı kaşığı elma sirkesi
1 damla çay ağacı özlü yağ

Bir pamuğu önce elma sirkesiyle ıslatın. Üzerine bir damla çay ağacı özlü yağ damlatın ve sivilcelerinizin üzerine sürerek yatın. İsterseniz pamuğun yüzünüzde kalması için yara bandı kullanabilirsiniz. Ertesi gün sivilcelerinizin azaldığını fark edeceksiniz.

Dudak nemlendiricisi

1 tatlı kaşığı bal mumu
1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı (extra virgin oil)
1 tatlı kaşığı shea yağı

Malzemeleri pyrex kabın içine koyarak iyice karıştırın. Ardından kabı kaynayayan bir demliğin üzerine koyarak içindekileri yavaşça eritin. Bal mumu eridikten sonra karışımı uygun bir kaba boşaltın. Soğuduktan sonra dudaklarınıza uygulayın. Çatlamış dudaklar için birebirdir.

Göz çevresindeki koyulukları gideren formül

1/2 salatalığın ya da domatesin suyu
1/2 tatlı kaşığı zerdeçal
1 tatlı kaşığı limon suyu
4 yemek kaşığı mısır unu

Salatalık ya da domates suyuna zerdeçal ve limon suyunu ekleyerek karıştırın. Ardından içine yavaş yavaş mısır ununu dökerek karıştırmaya devam edin. Macun kıvamına geldikten sonra elde ettiğiniz karışımı pamuk yardımıyla, nazikçe göz çevrenize sürün. Ovalamadan ılık suyla yıkayarak çıkarın. Bu formül göz altı morluklarından şikayetçi olanlar için birebirdir. Her gün bir kez uygulanabilir.

Doğal yüz pudrası

1 tatlı kaşığı karakafes otu kökü
1 tatlı kaşığı karaağaç tozu
1 tatlı kaşığı pancar kökü tozu
1 tatlı kaşığı kaşığı arı kil
57-85 g arası ararot unu
5-10 damla tatlı portakal ya da lavanta yağı

Ana karışımı yapmak için cam bir kase ve tahta bir kaşık alın. Pancar kökü tozu hariç bütün malzemeleri kombine ederek iyice karıştırın. Ardından hazırladığınız ana karışımı yüzünüzde test edin. Sonra pancar kökü tozunu ekleyin. Bu işlemi yaparken dikkatli olun, rengin fazla kaçmaması için azar azar dökerek cildinizde deneyin. Işıltı isterseniz içine sim ekleyebilirsiniz. Bu pudra ciltteki gözeneklerini tıkamaz ve cilde doğal bir görünüm verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir