Kozmetikler ve Alerji

Kozmetikler ve Allerji

Kozmetik ürünlerinde yan etkileri olabiliyor arkadaşlar ve kozmetik ürünlerde alerji yapabilir insanlar da. İşte bu yüzden oldukça dikkat etmek gerekiyor.

Buyurun konunun detayları:

Üstleri sulanmaya başlamış ya da pul pul olmuş kıpkırmızı lekeler, üstüne üstlük acımasız bir kaşıntı. “Alerjik kontokt egzaması” adı verilen bu hastalık, yaklaşık her 10 kişiden birini etkiliyor. Kurbanlar ise çoğu kez kadınlar. Çünkü onlar gündelik yaşamda alerji doğuran maddelerle daha sık temas halinde. Takılar, kemerler, kozmetik ürünleri, temizlik malzemeleri ve deterjanlar bu kaşıntıların en sık görülen nedenleri. Ojelerin ve takma tırnakların olumsuz etkileri de gün geçtikçe artıyor. Nitekim kozmetik alerjilerinin üçte biri tırnak cilalarından kaynaklanıyor. Ancak derideki değişiklik sadece parmaklarda değil; çene ve yanaklarda da ortaya çıkabiliyor. Çünkü günlük yaşamımızda tahminimizden çok daha sık elimizi yüzümüze sürüyoruz. Derideki bu reaksiyonlar t-lenfosit (bağışıklık sistemimize ait hücreler) adı verilen özel savunma hücrelerinin yaydığı sahte alarm nedeniyle oluyor. Bunlar virüs ya da bakterilerin vücuda girmesini önlemekle görevli. Ama bazen silahlarını parfüm, kremler ya da tekstil boyaları gibi zararsız maddelere karşı da kullanmaya başlarlar.

4 önemli tavsiye
* Aşırı sıcak banyo ya da duş yapmayın. Çünkü bu cildi kurutuyor. Duş şampuanları ya da sabunlar yerine cilde yağ tabakası kazandıran losyonlar kullanın.

* Ellerinizi daima kremleyin. Bunun için en uygun olanlar eczanelerden sağlanacak dermatolojik köpüklerdir.

* İç çamaşırlarınızı mümkün olduğunca boyanmamış doğal malzemelerden seçin. Yeni alınmış tekstil ürünlerini kullanmadan önce birkaç kez yıkayın.

* Kesin olarak cilde zarar vermeyen detarjanlar kullanın. Bunlar ya hiç ya da çok az parfümlü olmalı.

SABAH

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir