Kozmetik Alerjisi Nedir Ve Tedavisi

Reklamlar

Kozmetik Alerjisi Nedir Ve Tedavisi

kozmetik-alerjisiAman aman kimse bu alerji türüne yakalanmasın sonra durumunuz çok vahim olur arkadaşlar. Bayanların en içli dışlı olduğu kozmetik ürünlerine karşı alerjiniz var demek o bayanın işi zor demek. Kokular sürememek ne demek biliyor musunuz bir bayan için neredeyse ölüm demek arkadaşlar. Ama dikkat edilmesi gereken noktalar da var.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Funda Ataman ile kozmetik alerjisinin nedenlerini ve kozmetik alerjisi olanların kaçınmaları gereken besinleri konuştuk…

Kozmetiklerin içerdikleri koku, koruyucu ve kıvam sağlayıcı maddelere bağlı alerjiye neden olabileceklerini belirten Uzm. Dr. Ataman; ‘Kozmetik alerjisinden şüphe edildiğinde deri alerji testleri ile tam tanıya gidilmesi gerekir. En sık kozmetik alerji nedeni koku karışımıdır. Koku karışımları parfümlerde, banyo ürünlerinde, ev temizlik ürünlerinde ve deodorantlarda bulunur. Koku karışımı alerjisi olanların çoğu Peru balzamına duyarlıdır. Bu kişiler ‘fragrance free’ ibaresini taşıyan kozmetikleri kullanmalıdır.’ açıklamasında bulundu.

KOKU KARIŞIMI ALERJİNİZ VARSA BU BESİNLERDEN UZAK DURUN!
Koku karışımı alerjisi olan kişilerde dudak, ağız ve tüm deride kaşıntılı kızarık yaralar varsa bazı gıdalardan kaçınması gerekir.
Bunlar;
Baharatlar,
Tarçın,
Vanilya,
Sitrik asit içeren limon, portakal gibi meyveler,
Domates,
Çikolata,
Soslar,
Şarap ve likörler,
Gazlı içecekler,
Kola,
Sakızlar,

Dondurma gibi gıdalar kozmetik ürünlerdeki alerji yapan maddeleri içerdiği için tüketildiğinde alerjinin yaygınlaşmasına neden olur. Kozmetik alerjiniz olduğunu bilmiyorsanız ve bu gıdaları tükettikten sonra alerjik belirtiler görülüyorsa en kısa zamanda bir dermatoloğa başvurmanızda fayda var.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.