Genç kalmanın yolları

Genç kalmanın yolları

Genç kalmanın formülleri nelerdir diye soruyorsunuz artık herkesin bildiği Mehmet Öz’den nasıl genç kalınır ile ilgili ve genç kalmak için yapılması gerekenler hakkındaki söylediklerini anlatalım.

Mehmet Öz’den genç kalmanın tüyoları

Genç kalmanın başlıca sırrının insanlarla yardımlaşmak olduğunu belirten Öz, ekledi: Stresten korunmak için bol bol spor yapın ve şarkı söyleyin. Bunlar, içinizin huzurla dolmasını sağlar.

Her insan uzun ve sağlıklı bir ömür sürmenin hayalini kuruyor. Dünyaca ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, uzun yaşamanın başlıca sırrının başkalarına yardım etmek olduğunu söylüyor. İşte Öz’den yıllara meydana okumanızı sağlayacak tüyolar…

* Yaşlanmaya karşı koymanın temel yöntemi nedir?

Başkalarına yardım etmektir. İnsanlar başkalarına yardım etmek için para ve zaman harcıyor. Aslında başkalarına yardım ederken, kendinize de yardım ediyorsunuz. Başkasına yardım etmek, stresle savaşmanın da bir yolu.

STRES DÜZENİNİZİ BOZAR

* Stres, erken yaşlanmanın tetikleyicisi midir?

Günümüzdeki stres ile geçmişteki stresin en büyük farkı; mağara adamlarının e-postaya sahip olmamalarıydı. Bu yüzden onların stresleri geçiciydi. Stres, yaklaşmakta olan bir tehlike ile başa çıkabilmeniz için biyolojik sistemleri yükseltir. Fakat aşırı stres; kalp krizi, kanser ve sakat bırakan kazalar gibi nihai stres sonlandırıcıları için zemin hazırlar. Ayrıca uyku düzenini bozar. Bu da alkol, yemek ya da televizyon programlarına sağlıksız bir bağımlılık yaratabilir.

* Siz kendinizi stresten nasıl uzak tutuyorsunuz?

Ben içimde hiçbir şey tutamam. Her şeyi etrafımdaki insanlara açık açık anlatırım. Çünkü beni rahatsız eden şey ne ise; anlatırsam bunun tekrarı olmaz. Eğer haksızsam ve bu bana anlatılırsa en azından kızmam. Ayrıca çok spor yapıyorum. Spor yaptıktan sonra hem kendimi çok yorgun hissediyorum, hem de içimdeki tüm telaşlar yok oluyor. Egzersizleri yavaş yavaş yapıyorum. Genç gözükmek için adalelerin biraz büyük kalması lazım. Bunun için de adaleleri yormak şart.

İYİ HİSSETTİRİYOR

* Şarkı söylemenin insanı rahatlatıcı bir etkisi var. Nereden kaynaklanıyor bu etki?
Şarkı söylemek hem zihinsel, hem de fiziksel açıdan çok sağlıklıdır. Yapılan araştırmalara göre; şarkı söyleyerek bağışıklık sistemi yükseltilebilir ve böylece kişinin yapacağı doktor ziyaretleri azalır. Bunun nedeni şarkı söylerken vücuda endorfin ve iyi hissetme hormonu ‘dopamin’ salgılanmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. prof dr mehmet özun yorumlarına tamammen katılıyorum deneyerek yasayan bırı olarak spor ve sarkı söylemek bana cok fazla ıyı geldı sporla cok sıdetlı gecırdıgım panık atagı bıle yendım yılarca dısarı caıkamdım otobuse beınemedım hıc bır sey yapamadım yasayan bır ölu gıbıydım ve sporla sarkı söylemkle ve hatta başkarına yardım ederek hem kendımı hem başklarını meutlu ederk bu ölumle kalım arası olan panık atak hastalıgını bıle yendım suan yasıyorum hayat doluyum hayta gulumseyerek mutlulukla bakıyorum sankı dunyaya yenıden geldım ve daha 18 yasında gıbı yasayamadıklarımı yasıyorumm sevgılerımle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir