Erkekler Evlilikten Neden Korkar?

Çeşitli sebeplerden dolayı erkeklerin evliliğe soğuk baktığı ve kadınların aksine süreyi uzatabildikleri uzatmak istediklerini biliyoruz. Peki erkekler evlilikten neden kaçarlar? Bırakın konusunu sözün ona geleceğini fark eden erkek hemen konuyu değiştirmeyi yada kaçmayı düşünür.

Erkeklerin evlilik korkularının altında acaba neler yatar? Yoksa artık beni sevmiyor mu diye düşünebilirsiniz ama durum öyle değil. Evliliği istemeyen değil getireceği şartları taşıyamayacağım düşüncesi onu korkutur.

Erkekler Evlilikten Neden Korkar?

Erkekler Evlilikten Neden Korkar?

  • Özgürlüğünün elinden alınacağını düşünmesi.
  • Kendine ait özel sevdiği şeyleri artık yapamayacağını düşünmesi.
  • Sonsuza kadar tek bir kişiye bağlı kalacağı düşüncesi.
  • Daha önceki evliliğinden zarar görüp bir daha aynısının olacağını düşünmesi.
  • Kadınlar arasında seçim yaparken karar vermede gecikme.
  • Otoritesinin kaybolacağı düşüncesi.
  • Kendine ait hiç bir şey yapmadan geçirdiği zamanların artık olmayacak olmasının korkusu.
  • Kadınlara güvenmeme.
  • Kadınların baskıcı olduğunu bilmesi.
  • Kendisini evliliğe hazır hissetmemesi.

Artık özgür olmamak
Erkekler doğal olarak özgür yaratılmışlardır. Kendi kararlarını almayı, kendi kurallarıyla yaşamayı severler. İstedikleri zaman istedikleri şeyi yapmak isterler. Ancak bir kadın ortaya çıktığı zaman tercihlerini kadına göre yapmaya başlar. Ona danıştığında kadınlar her zaman ‘hayır’ der. Bu nedenle çoğu zaman erkekler özgürlüklerinin sınırlandığını düşünür.

Özel alanın kaybolması
Erkekler erkeklere özel şeyleri sever. Arabalar, teknik araç gereçlerden konuşmayı ve dövüş izlemeyi severler. Ancak kadın hayatına girdiğinde tüm zamanını ve evi kaplayacağını düşünür. Ona göre banyoda bir sürü malzemesi olur, tamir araç gereçlerinin yerinde çiçekler açar.

Sonsuza kadar tek bir partner
Erkekler doğal olarak cinselliğe düşkündür. Evlendikleri zaman başkasına bakmayacaklarına dair söz vermiş olurlar. Seksüel sıkıntı genel olarak isteğin azalmasına neden olur. Çoğu erkek için aktif olmayan cinsel yaşamı en korkutucu şeydir.

Bir kere yapmak
Bir erkek evlenip boşandıktan sonra ikinci kez aynı hataya düşmez. Boşanan erkek hem maddi hem de manevi olarak zarar gördüğünü düşündüğü için bir daha evlenmek istemez.

Duygusal yük
Çoğu kadın evliliğe Sindirella gözlerle bakar. Parmağına yüzük takmanın sorunları çözeceğini düşünür. Çocukluğundan beri evin geçiminden haberi yoktur. Bazı çalışan kadınlar da kendi paralarını kazandıkları için erkeğin üzerinde daha baskı kurmaya çalışırlar. Erkekler hangi kadının kendisi için daha iyi olduğunu anlayıncaya kadar çok geç olabilir.

Uzlaşma eksikliği
Uzlaşma, taviz eksikliğinde bağlılık söz konusu olmaz. İdeal evlilikte her konuda yüzde 50 paylaşım olmalıdır. Erkekler için evlilik “benim dediğim gibi yap yoksa seks yapmayı keseriz” anlamına geliyor.

Boş zamanların azalması
Ciddi ilişkiler zamanı emer yani erkeklerin her anları dolmaya başlar. Her zaman bir şey yapma baskısı vardır. Eşinle yemeğe çık, akşam yemeğine yardım et, aile ziyaretleri yap, doğum günlerini hatırla, işten almaya git vs. Erkekler kendilerine ait hiçbir şey yapmadan geçirdikleri zamanlar olsun isterler.

Hazır olmama
Erkekler de yaşları ilerledikçe kadınlar gibi evlilik baskısı görürler ve okul yıllarında evlilik fikrine atlayan toy genç geride kalmıştır. Erkekler de mükemmel kadınla karşılaştıklarında kariyerlerinde başarılı, evi olan bir erkek olmak ister.

Bir kadına güvenememe
Erkeklere göre bazı kadınlar güvenilmez. Bu kadınlar, seksiliklerini kullanarak evlenirler ve sonra erkeğin nesi var nesi yoksa alırlar. Evlenecekleri zaman eski deneyimleri aklına gelen erkek bundan vazgeçer.

Kadının baskıcı olması
Birçok kadın için, evlilik ergenlik döneminin bitişi anlamına gelir. Evlenmek istediklerinde bunu nasıl başaracaklarını bilirler. İlk başta erkekleri rahat bırakırlar ve evlendikten sonra baskı uygulamaya başlarlar. Erkekler evlendikten sonra ‘hanım köylü’ olacaklarından emindirler. Her erkeğin böyle olduğunu düşünürler ancak hep kendi evlilikleri için inkar ederler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir