Koltuk altı terlemesi nasıl önlenir? Ne iyi gelir?

Koltuk altı terlemesi nasıl önlenir? Ne iyi gelir? Sayfamızda, farklı farklı deodorant kullandığınız halde çok terlemekten rahatsız olanlara tavsiyeler vereceğiz.

Özellikle yaz aylarında çok terlediğimiz için koltuk altımızı kaldırmaya yada göstermeye utanırız. Toplu taşıma araçlarında ayakta dururken, tutunmak için kolumuzu kaldırdığımız da kötü bir görüntü oluşmasını istemeyiz. Örnekler daha da çoğaltılabilir ama bu sorun bizler için içinden çıkılmaz bir hal alır. Sosyal hayatımızda kendimize güvenimizi yitirmemize neden olabilir.

Koltuk altı terlemesi nasıl önlenir?

Koltuk altı terlemesi nasıl önlenir?

Yaz döneminde vatandaşların en fazla şikayet ettiği konuların başında terleme ve ter kokusu geliyor. Uzmanlar terlemenin önüne geçebilmek için çeşitli kimyasalların kullanılması yerine sık sık duş alınıp kıyafetlerin sık aralıklarla değiştirilmesini tavsiye eder. Fakat duş aldıktan hemen sonra bile giyilen elbisenin koltuk altının terlemesi bazı insanların en büyük sorunlarından biridir.

Evde koltuk altı terlemesine ne iyi gelir?

 • Koltuk altlarınıza elma sirkesi sürerek 20 dakika bekledikten sonra bol suyla yıkayın.
 • Bir litre suyun içine küçük parçalar halinde doğranmış iki avuç patlıcan katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
 • Her gün bir bardak adaçayı içmek normalden fazla terlemeyi engelleyecektir.
 • Küveti doldurarak bu suya 3 bardak domates suyu ekleyin. Suda 15-20 dakika bekledikten sonra durulanın. Domates suyu da güçlü bir ter önleyicidir.
 • Gece yatmadan önce koltuk altlarınıza limon suyu sürerek terleme sonucu oluşan kötü kokuların ve gün içinde aşırı terlemenin önüne geçebilirsiniz.
 • Patlıcanın kabuklarını soyup kaynayan suyun içerisine atınız. 3-5 dakika kaynadıktan sonra, 30 dakika demlenmesini bekleyin. Günde 2-3 kez hazırlayacağınız bu bitkisel formülü, ılık olarak içiniz.
 • Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı enginar kökü katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 • Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı nane katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 • Baklagillerden olan geven güçlü bir idrar sökücüdür ve vücutta biriken sıvının terleme dışında yollarla atılmasını sağlar. Günde bir bardak geven çayı içerek terlemeyi kontrol altına alabilirsiniz. İhtiyacınıza göre günde 2 bardaktan fazla olmamak üzere geven çayı içebilirsiniz.
 • Koltuk altı terlemesini azaltmak için bitkisel yağları kullanabilirsiniz. 10 damla adaçayı yağını 15 damla lavanta yağı ile karıştırın ve bu karışıma yarım bardak içme suyu ekleyin. Karışımı sprey başlığı olan bir şişeye koyup deodorant gibi kullanabilirsiniz. Adaçayı etkili bir ter önleyici olup özellikle yaz aylarında sizi aşırı terlemeye karşı koruyacaktır.
 • Ayrıca el ve ayak terlemesine pudra şekeri iyi gelir. Terleyen bölgelerinize pudra şekeri sürüp yarım saat bekleyin, ardından vücudunuzu pudra şekerinden temizleyin.

Alt kategoriler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir