10 Kasım ile ilgili sözler

10 Kasım Sözleri

Türkiye Devletinin kurucusu, yıkımda olan bir imparatorluğu tekrar devlet haline getiren bir adamdır o. Herkesin pes ettiği bir zamanda ben varım diyerek öne atılmış ve halka umut aşılamayı başarmış kişidir o. Halkının yanında cephelerde savaşmış, yıkılmış bir ülkeyi tekrar canlandırmaya çalışmış bir kişidir o.

Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938 yılında hayatına gözlerini yumana kadar bu ülkenin ilerlemesi ve dünyada yerini güçlü bir şekilde alması için didinip durmuştur. İşte böyle bir kişinin 83. ölüm yıl dönümde onu sözlerle anlatmaya çalışacağız. Burada anlamlı 10 Kasım sözleri kısa ve resimli olarak eklenmiştir. 10 Kasım’ın bizler için ne kadar önemli olduğu ancak ona söylenen 10 Kasım ile ilgili sözler ile anlaşılabilir. İşte bu amaçla bu sayfamızı sizlere hazırladık.

Üzülerek kaybettiğimiz ve tüm yurtta yas ilan edilen o kötü gün için yazılacak şeyler anlamsızdır. Bu yazımızda Atatürk’ün ölüm yıl dönümü dolayısıyla 10 kasım Atatürk’ü anma günü ile ilgili yazılar yayınlanmıştır. O zaman başlayalım.

10 Kasım sözleri resimli
2021 yılı 10 Kasım’ında bir kez daha vatanımızın başı sağ olsun.

83. yıldır gözümüz yaşlı. Türk milleti 83. kez başın bir kere daha sağ olsun.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk. Her zaman yüreğimiz de yaşayacaksın.

Bu vatan senin gibi bir kahramanı ebediyen bir daha görmeyecek yerinde rahat uyu.

Türkün nabzı attıkça, son damla kanımız akmadıkça, unutulmazsın Mustafa Kemal ATATÜRK.

O büyük insan yalnız Türkiye için değil, bütün doğu milletleri için de en büyük önderdi.

İlgili Makaleler

10 Kasım 1938’den bugüne seni her zamankinden daha çok özlüyor ve daha iyi anlıyoruz. Ruhun şad olsun.

10 Kasım sabahının verdiği hüznü, Atatürk’ü daha iyi anlayarak yeniyorum.

Atatürk, yirminci asrın en büyük gerçeğini yaratan adamdır.

Atatürk, şahsiyet ve yeteneğin dev gibi bir simgesi idi, o, yirminci yüzyılın en görkemli olayını yaratan adamdı.

Atatürk, Türk Milleti’nin ruhunda Türk bayrağı gibi dalgalanan bir baştı.

Bize emanet ettiğin bu vatan ebediyen var olacaktır. Vatana ihanet etmek isteyenlerin yanına hiçbir şey kar kalmayacaktır. Sen rahat uyu paşam.

Büyük Atatürk! Seni seven ve anlayan bir gençlik her zaman var olacaktır.

Atatürk yalnız kahraman milletinin büyük bir şefi olmakla kalmamıştır. O, aynı zamanda insanlığın da en büyük evladı olmuştur.

Adını Türk tarihine altın harflerle yazdıran büyük şahsiyet sen Türk milletinin kalbinde ebedi yaşayacaksın.

Atatürk, tarihte teşkilatçı bir dahi, bir milletin harikalar yaratan yöneticisi ve memleketinin kurtarıcısı olarak kalacaktır.

10 Kasım’ı sadece yas günü, üzüntü günü değil, Atatürk’ün fikir ve düşüncelerinin daha iyi anlaşıldığı gün olarak ta bilmemiz gerekir.

10 Kasım sabahı 09.05 bütün sirenler çaldı, bütün gözyaşları aktı, bütün herkes hazırda, sen hiç unutulmazsın çünkü sen Atatürk’sün.

10 Kasımda ben üzgünüm neden? Çünkü bizden ayrıldı Atatürk’üm, bizden kalbimiz kırık gönlümüz buruk çünkü bizden ayrıldı en güzel varlık.

Bu yüce millet bir 10 Kasım’da daha Anıtkabir’e akın akın gidiyor. 83 yıldır unutulmadın unutulmayacaksın rahat uyu paşam emanetlerin bizimle güvendedir.

10 Kasım İle İlgili Sözler

10 Kasım ile ilgili sözler

O büyük insan yalnız Türkiye için değil, bütün doğu milletleri için de en büyük önderdi. Afganistan Kralı Emanullah HAN

Benim üzüntüm, bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkan kalmamış olmasıdır. ABD Başkanı Franklin ROOSEVELT

İnsanı teslim alıcı fevkalade önderlik kuvveti vardır. O, tetiktir, hazır cevaptır, dikkati çekecek kadar zekidir. Gazeteci Gladys Baker

Milletine bu kadar az zamanda bu ölçüde hizmet edebilen tek devlet adamı Atatürk’tür. Libre Belgique Gazetesi

Mevcut rütbelerin hepsini kaldırdığı bir memlekette, bu adam, bütün rütbeleri kazanmıştır. Memlekette, bulunabilecek en şerefli isim O’na verilmiştir. Gazeteci Mercel Sauvage

Bu, insanlığa denenmiş bir felsefe örneği olarak sunulabilir. Atatürk yüz yıllara sığabilecek işleri on yılda tamamladı. Yazar Gerrad Tongas

O, yüce bir dağa benzer. Eteğinde yaşayanlar bu yüceliği fark edemezler. Bu dağın azametini kavrayabilmek için, O’na çok uzaklardan bakmak gerekir. Claude FARRER

Bir ülkenin onur ve haysiyetini koruyarak, çağdaş ve örnek bir cumhuriyet haline getirilebileceğini bütün dünyaya gösteren ve bunu tarihe altın harflerle yazdıran büyük Atatürk! sen milletinin gönlünde ebedi yaşayacaksın.

Mustafa Kemal; bir millet, bütün vasıtalarından mahrum edilse dahi, kendini kurtaracak vasıtaları yaratabileceğini ispat eden adamdır.

Dünyanın ender yetiştirdiği eşsiz bir komutan ve dahi bir yönetici olan büyük Atatürk’ün dünya milletlerine bıraktığı bağımsızlık ve eşitlik düşüncesi, sonsuza değin takdirle tatbik edilecektir.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve yeniliklerin sahibi olan Atatürk, fikirleri ile her zaman yaşayacak ve yaşatılacaktır.

Türk Milletinin her bir ferdi Atatürk’ün getirdiği ilke ve devrimlerin gönüllü ve azimli birer koruyucusu olmaktan büyük bir onur duymaktadır.

Atatürk’ün büyük eseri, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar bağımsız ve özgür yaşayacaktır.

Ulusumuzun güvenine layık olacak bir şekilde millet adına çalışmalarımıza bütün gücümüzle devam edeceğimize manevi huzurunda söz veriyoruz.

Büyük Atatürk! tarih seni bağımsızlığın baş mimarı olarak yazmakta, bütün uluslar senin manevi şahsiyetin önünde saygıyla eğilmektedir.

Büyük Önder Atatürk’ün bizlere miras bıraktığı Cumhuriyetimizin yılmaz bekçileri olarak, onun ilkelerine olan bağlılığımızı en derin bir şekilde bugünde tüm dünyaya ilan ediyor, onun hedeflediği modern ve çağdaş bir ülke olma yolunda hızla ilerlediğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz.

10 Kasım 1938’den bugüne seni her zamankinden daha çok özlüyor ve daha iyi anlıyoruz. Ruhun şad olsun.

Kurmuş olduğun demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni ebediyete kadar yaşatacağımızı, ilke ve devrimlerinin yılmaz koruyucuları olacağımızı bir kez ifade eder, ülkemizi hak ettiği çağdaş seviyeye getireceğimize manevi huzurunda söz veririz.

O genç ve dahi Türk şefinin o esnada Çanakkale’de bulunması, müttefikler bakımından talihin en acı darbelerinden biridir.

Gidiyor Ata’m, gidiyor eller üstünde, yürüyor kalbimizin en derinine, ağlıyorken bizler yediden yetmişe, söz veriyoruz Ata’m izinden gitmeye. Şimdi sensizliğe üzülmenin zamanı, şimdi fikirlerini daha iyi anlamalı, kurduğun cumhuriyetin değerini bilip, her zaman en yükseğe, ileriye taşımalı.

O, yüce bir dağa benzer Eteğinde yaşayanlar bu yüceliği fark edemezler Bu dağın azametini kavrayabilmek için, O’na çok uzaklardan bakmak gerekir.

O, benzeri olmayan bir devlet adamı idi. Diktatörlerin tahammül edemediği serbest bir nizamla, demokrasilerin başaramadığı ve başaramayacağı işler yapmıştır. Tarihte böyle adamlar devirlerine kendi adlarını vermişlerdir.

Büyük adamlar, kuşaklarının başındadır. Türk Milleti’nin başındaki büyük ve dahi Atatürk, politika ve savaş alanlarında yılmayan büyük ve yurtsever bir insandı.

Ufuklarda bir ışık söndü, on kasım sabahında güneş doğmuyor dünya karanlık, ıssız cumhuriyetimiz ağlıyor.

10 kasım yüreğimizden bir parçanın kopuşudur, bizim yalnızlığımızdır. Hüzün olsa da umutsuz değiliz atamızın izindeyiz.

Atatürk gibi insanlar bir nesil için doğmadıkları gibi belli bir devre için de doğmazlar. Onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihinde hüküm sürecek insanlardır.

Rüzgâr ağırdan eser, her 10 Kasım sabahı, her bir yere savurur, sararmış yaprakları. Hüzünlenir milletim, her 10 Kasım sabahı, çiçeklerle donanır Anıtkabir yolları.

Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.

Boğazımızda kocaman bir düğüm olur her On Kasım’da. Geçen her yıl seni daha da çok aratır oldu. Sen bize bu cennet vatanı bıraktın Allah’ta (c.c) seni cennet yurtlarında barındırsın.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Güzel ödevime yardımcı oldu ama 7. de biraz üzüldüm açıkçası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir