10 Kasım Nedir

Reklamlar

10 Kasım Nedir Kısaca Yazı

On kasım tarihindeki şüphesiz en önemli olay Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatıdır ve ulus olarak o gün Türkiye çok üzülmüş yas tutmuştur. Sizlere her yıl anılan 10 kasım törenleri ve 10 kasım nedir anlamı hakkında bilgileri vereceğiz arkadaşlar. Son zamanlarda bu tür konularda kendisi yıpratılmaya çalışsa da her seferinde halk tarafından daha çok sevilmiş ve bu tür saldırıları yapanları da bu halk lanetlemiştir.

10 Kasım Nedir10 Kasım 1938 Nedir

10 Kasım 1938 günü saat 9’u 5 geçe yaşamını yitiren Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına düzenlenen; onun yurtseverliği, inkılap ve ilkelerinin anlatıldığı, radyo ve televizyonda Atatürk’ün konuşmalarının kendi sesinden dinletildiği, Atatürk’le ilgili filmlerin gösterildiği haftadır. 10-16 Kasım tarihleri arasına karşılık gelir.

10 Kasım günü Anıtkabir ziyaret edilmekte, başkent Ankara’da resmi tören yapılmaktadır. Türkiye’nin genelinde de yas tutulmaktadır. Her yıl 10 Kasım günü trafikteki arabalar durur ve 4 dakika korna çalarak anma etkinliklerine destek verirler. Ayrıca, tüm bayraklar 10 Kasım günü yarıya indirilir.

Atatürk’ü anlamak onun fikirlerini çok iyi bilerek tatbik etmekten geçer.

M. Kemal, gerek savaş yıllarında, gerekse savaş sonu yıllarında gücünü milletten alan temeller üzerine bina etti Türkiye’yi.

T.B.M.M. savaş yıllarında açılması ve “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” söylemi bunun ifadesidir.

Atatürk’ü zamanın liderlerinden ayıran fark, onun millet hakimiyetine dayanan temel felsefesidir.

Onun gösterdiği istikamette son yıllarda yapılan reformlar, bizi olduğumuz yerden alıp muasır medeniyet seviyesine ulaşma yolunda daha ilerilere taşımıştır.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.