10 Kasım Atatürk Haftası

10 Kasım Atatürk Haftası

Bu zamanlarda bir başka değeri belli oluyor herkes arıyor ve yokluğunu özlüyordur. Yani herkes için geçerli değil bu ama toplumun önemli bir kesimi için bu böyle arkadaşlar. Şimdi doğrucu olmak gerek bazı konularda o yüzden böyle açıklamalı yazıyorum.

Ulu önder Atatürk’ün ölümü dolayısıyla anması yapılan 10 kasım Atatürk haftası ile ilgili bilgiler bu yazımızda sizlerle kısaca paylaşılacaktır. Onu unutmamalı unutturmamalıyız ki bize bıraktığı bu ülkenin değerini ancak o şekilde anlayabilelim.

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü

Ülkemizin kurtarıcısı, devletimizin kurucusu Atatürk, 10 Kasım 1938 günü saat dokuzu beş geçe öldü. O tarihten bu yana 10 Kasım’la başlayan hafta, yurdumuzda Atatürk Haftası olarak değerlendirilir.

Bu hafta içinde; Atatürk’ün yaşamı, yurtseverliği, inkılap ve ilkeleri anlatılır. Ata’nın daha iyi tanıtılması amacıyla açık oturumlar düzenlenir. Radyo ve televizyonda, Atatürk’ün konuşmaları kendi sesinden dinletilir. Atatürk’le ilgili filmler gösterilir.

10 Kasım günü Atatürk, tüm yurtta törenlerle anılır. Ölüm anı olan saat dokuzu beş geçe “ti” sesi ile saygı duruşuna geçilir. Kara ve deniz taşıtları oldukları yerde durarak düdüklerini çalarlar. Düzenlenen anma törenlerinde Ata’nın yaşam öyküsü, Atatürk inkılap ve ilkeleri anlatılır, seçilmiş Atatürk şiirleri okunur.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. olum yaa siteye 10 kasım ile ilgili yazılar yazdım amk bok bok şeyler çıktı doğru şeyler yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir