Miraç Kandili İle İlgili Yazılar

Miraç kandili ile ilgili yazılar sayfamızda, bu gece kutlayacağımız Peygamberimizin (sav) Miraca çıkması ve Miraç kandili hakkında kısa bilgi okuyacaksınız.

Miraç kandili ile ilgili yazılar sayfamızda, bu gece kutlayacağımız Peygamberimizin (sav) Miraca çıkması ve Miraç kandili hakkında kısa bilgi okuyacaksınız.

Miraç, Peygamberimiz (sav) hariç hiç bir kendisinden önce gelen hiçbir Peygambere nasip olmamıştır. Zamanlaması bakımından da ilginçlikler ve mucizeler barındırmaktadır. Bütün ümitlerin tükendiği ve en zorlu zamanların yaşandığı bir anda olmasıyla da önemlidir. İşte burada yazacaklarımızı böyle hayretler içerisinde okuyacak ve Ona olan hayranlığınızı saklayamayacaksınız.

Miraç Kandili ile ilgili güzel yazılar içerisinden Nazlim.net sitemizde barındırdığımız içerikleri burada bir arşiv oluşturarak sizlerin kullanımına sunduk. İşte Miraç kandili ile ilgili yazılar:

Miraç kandili mesajları

Miraç gecesi kandili namazı nasıl kılınır?

Miraç Kandili duası

Miraç Kandili nedir?

Miraç Kandilinde Gerçekleşen Olaylar

Miraç kandili hakkında bilgiMiraç Kandili Hakkında Bilgi

Miraç Efendimiz (aleyhisselatü vesselam)’in ifa ettiği eşsiz kulluğuna mükafat olarak kazandığı velayetin bir ifadesinden ibarettir. Allah(cc) yerde eserleriyle kendisini beşere gösterdiği Peygamberimizi gökler aleminin sakinlerine de göstermek için O’nu o yüce meclislerde dolaştırmış ve her yer üzerinde hükmünün geçtiğini bütün aleme göstermiştir.

Peygamberliğinin değil kulluğunun bir semeresi ve neticesi olan Miraç yolculuğunda Efendimiz (sav) kendisini çepeçevre saran kanun ve sebepleri aşarak beşeriyete ait perdeleri geçip uzun mesafeleri bir hamlede kat etmiş yıldızları sistemleri birer merdiven birer basamak birer atlama taşı gibi kullanıp Rabbini görmeye mâni buudları geride bırakmış cismen ve ruhen vardığı makamdan Cenâb-ı Hakk’ı müşahede etmiştir.

Peygamberlerle selamlaşmış melekleri görmüş Cennet’i ve güzelliklerini Cehennemi ve azametini temaşa etmiştir. Melekler O’na teşrifatçılık yapmış huriler perdedar olmuştur. Yıldızlar kaldırım taşı gibi ayaklarının altına serilmiş bineğiyle berk gibi bütün mekanı kat edip tekrar insanlık içine dönmüştür. İşte Miraç bu yüce yolculuğun adıdır.

Miraç

Miraç kelime manası itibarıyla “merdiven” “yükselecek yer” “en yüksek makam” manalarına gelmektedir. Bu gecede İnsanlığın İftihar Tablosu (sav) bir mucize olarak Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya ve oradan da göklerin İlahi derinliklerine doğru pervaz edip ruhen ve bedenen Cenab-ı Hakk’ın huzuruna çıkmıştır. Kur’an-ı Kerim (İsrâ 17/1; Necm 53/8-11.) ve hadis-i şeriflerle (Buhari Salat 1; Müslim İman 259.) hakikati sabit olan Miraç hadisesi beşer idrakinin üstünde ve zaman ve mekan hudutları dışında cereyan etmiş ulvî bir tecellidir.

Allah(cc) Nebisine Sahip Çıkıyor

Efendimiz (sas) bütün zorluklara rağmen kulluğunda öyle olgunluğa ve dolgunluğa ermişti ki kendisine açılan o kapıdan içeriye girerken kulluğun zirvelerine çıkmıştır. Miraç bir yönüyle bunun ifadesidir.

Miraç en zor şartlar altında dahi kulluğundan fedakarlıkta bulunmayan Efendimizin (sav) insanların kendisine bütün bütün sırtlarını döndüğü bütün sebeplerin kapandığı “Bunlarla kız alıp vermeyeceksiniz. Çarşıda pazarda bir şey satmayacaksınız. Onlara hiçbir şekilde yardımda bulunmayacaksınız. Her türlü ilişkinizi keseceksiniz.” dedikleri dönemde ve zahiren hiçbir çıkış yolunun görünmediği anda Allahu Teala (cc) Efendimizin (sav) kalbini taltif etmek ve kırılan gururunu onurunu hoşnut etmek için O’nu katına almıştı. Hatta böylesi olumsuzlukların yaşandığı bir dönemde Efendimiz (sav) bir de iki büyük yara almıştı.

Miraç Peygamberimize (sav) Hastır

Bütün namazlar niyazlar oruçlar ve çileler; namazın niyazın orucun manasını halka anlatmalar ve bütün bunları birer merdiven yapmalar Efendimizin (sas) miraca yükselmesine vesile olmuştur. Böyle bir şeref Efendimizden (sas) başka ikinci bir peygambere nasip olmamış sadece O’na has bir keyfiyettir. Her nebi kendi ruhunda Allah(c.c)’ın huzuruna çıkmış kurbu huzura müşerref olarak iltifat görmüştür. Fakat bütün gökleri ve cennetleri bilemediğimiz keyfiyet içinde yapılan böyle bir miraç sadece Allah Resulüne (sav) hastır. İşte bizler de böyle kadri yüce civanmert bir Nebi’nin arkasında bulunmanın hazzı içinde doya doya bir namaz kılıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir