Miraç Kandili Duası

Miraç kandili duası yazılı sayfamızda, Miraç gecesinde okunacak Türkçe dualar nelerdir ve Peygamberimizin Miraca çıkarken okuduğu dua yazılmıştır.

Miraç kandili duası yazılı sayfamızda, Miraç gecesinde okunacak Türkçe dualar nelerdir ve Peygamberimizin Miraca çıkarken okuduğu dua yazılmıştır.

Sizlere burada Miraç gecesi için okuyacağınız dualardan örnekler vereceğiz. Tabi bunlar içerisinde Peygamberimizin kandil duası da yayımlanacaktır. Bu önemli geceyi namaz ve Kuran okuyarak ihya ettikten sonra dualar ile süslemeliyiz. İşte burada bilmeyenler için Miraç kandili duaları örneklerinden bir kaç tanesi yayınlanacaktır.

Peygamber Efendimizin Miraca Çıkarken Okuduğu Dua

Aşağıda, Cebrail’in Peygamberimize (s.a.v) Miraçta öğrettiği dua örneği hem Arapça hem de Türkçe olarak yayımlanacaktır. 27 Şubat Pazar gecesini bir Müslümana yakışır şekilde geçirmenizi dileyerek konumuza başlıyoruz.

Peygamber Efendimiz’in (sav) Miraca çıkacağını öğrenen cinlerin aralarından ifrit diye bilinen en güçlüleri onu engellemek için bütün güçleri ile saldırırlar. Bu sırada Cebrail (as) şeytandan korunmak için Peygamberimize (sav) okuması için şu duayı öğretmiştir.

  • Arapça okunuşu: “Eûzü bi kelimatillahi’t-tammati min şerri ma haleka ve zerae ve berae ve minşerri ma yenzilü minessemai ve min şerri ma ya’rucu fiha ve min şerri fitnetilleyli vennehari ve min şerri külli tarikın illa tarikan yatruku bihayrin ya Rahman.”
    • Türkçe anlamı: “Bütün yaratıkların şerrinden; gökten inen ve göğe çıkan her şeyin şerrinden; gecenin ve gündüzün fitnesinden; hayra açılan yollar hariç bütün yolların şerrinden, Allah’ın kusursuz kelamlarına (ayetlerine yani Kur’an’a) sığınırım. Ey Rahman olan Allah’ım (beni muhafaza eyle).”

Miraç Kandilinde Okunacak Dua

Miraç kandilinde okunacak dua

Ey Bizleri varlığa erdiren Var olmadaki sonsuz zevki gönüllerimize duyuran Güzeller Güzeli Rabbimiz! Sana sonsuz hamd ü senalar olsun.

Kainatın İftihar Tablosu Peygamber Efendimize Sonsuz salât ü selam olsun. Gufranla ufkumuzda tüllenen şu mübarek gecede bir kere daha dergâh-ı ilahînin önünde el açıp yalvarıyoruz:

YA İLAHE’L-ALEMİN

Bize verdiğin isteme duygusu ve istenenleri vereceğin inancıyla rahmetinin vüs’ati genişliğindeki kapına dayanıyor, şu mübarek gecede bir kere daha hâlimizi arz etmek istiyoruz. Hâlimiz Sana ayan, söyleyeceklerimiz bildiklerinin bir kısmını beyan. Beklediğimiz asırlardan beri bizi kıvrım kıvrım kıvrandıran dertlerimize derman.. icabet buyur ey Rahîm ü Rahmân!

Allah’ım
Acizlikten, üzüntüden, tasadan, kederden, korkaklıktan, kabir azabından, cehennem ateşinden sana sığınırız. Bizleri kötülükten ve kötülerin şerrinden emin eyle ya Rabbi!

Ey Yüceler Yücesi!
Bize karşı düşmanlık duygularıyla oturup kalkanların kalplerini yumuşatmak murad ediyorsan, bize ve gönüllüler hareketine karşı onların kalplerini yumuşat ve sinelerini daimi bir sevgiyle doldur! Ya Rabbi!
Ey kalpleri evirip çeviren Sultanlar Sultanı! Bizim kalplerimizi de, onların kalplerini de sevdiğin ve hoşnut olduğun güzelliklere çevir! Ya Rabbi!

Miraç Gecesi Duası

Şairler aciz kaldı, dile getiremedi
Edipler bitab kaldı deyip bitiremedi
Alimler hayran kaldı, sırrına eremedi
Miracı Nebevinin, müjdesi hürmetine
Ya Rab ihsanda bulun Muhammed ümmetine

Bu gece öyle gece, bizlere nasip ettin
Yüce peygamberinle bize müjdeler verdin
Tövbe edicileri affedeceğim dedin
Tövbe ettik, el açtık Yüce azametine
Ya Rab mağfiret eyle Muhammed ümmetine

Bu gece başka gece, güller seni zikreder
Gönüllerde sen varsın, diller seni zikreder
Rahmetine uzanan eller seni zikreder
Allah’ım sen bizleri gark eyle rahmetine
Ya Rab in’amda bulun, Muhammed ümmetine

Tevfikin ile bizi doğru yola ilettin
Habibin Muhammed’e bizi ümmet eyledin
Miraçta ümmetini bağışladım söyledin
Allah’ım nail eyle bizi şefaatine
Ya Rab ikramda bulun Muhammed ümmetine

Hüsrana düşenlerden etme bizi Allah’ım
Kulluğundan kovarak atma bizi Allah’ım
Yolunu sapmışlara katma bizi Allah’ım!
İltica ettik Rabbim engin merhametine
Ya Rab merhamet eyle Muhammed ümmetine

Ya Rab ikram etmezsen bize kim yardım eder
Gamdan kurtulamayız, kaplar kasavet, keder
Biz sana kul olalım, bu şeref bize yeter
Ya Rab bağışla bizi, dahil et cennetine

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir