Yazın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Reklamlar

Elbette kışın nasıl yapılıyorsa yazın da cildimizin bakımına dikkat etmeliyiz çünkü güneşin zararlı ışınları cildimizi de etkilemektedir arkadaşlar.

Peki cilt bakımı yaparken nelere dikkat etmeliyiz yazın cilt bakımı yapılır mı gibi sorularımıza da buradaki yazımız cevap vermiş olacak.

yazin-cilt-bakimi-nasil-yapilirSağlıklı Bronzluk İçin

Hepimiz her yaz olduğu gibi, hemen bronz bir tene sahip olmak isteriz. Ama yaz öncesi veya tatil öncesi yapmamız gereken bakımlarımızın olması gereklidir. Öncelikle temiz bir ciltle, doğru koruma faktörlü bir ürün kullanarak güneşlenmeliyiz. Koruma faktörü konusunda mutlaka bir cilt doktoru kontrolünde ve takibinde daha sağlıklı bronzlaşabiliriz. Belki de bilmemiz gereken en önemli nokta her cilt tipinin farklı olduğu ve farklı bakılması gerektiğinin bilincine varmaktır.

Leke Ve Siyah Noktalar

Kullanılacak ürünlerin kişinin cilt tipine uygun olması gerekmektedir. Leke ve siyah noktalardan şikayet eden hastalara tercih edilmesi gereken yöntem kimyasal peeling veya lazerle cilt soyma yöntemidir. Fakat bu uygulamaları; hastaların çok iyi güneşten korunmaları gerektiğinden dolayı kışın yapmayı tercih ederiz.

Cilt Kuruluğu

Yaz aylarında vücutta su kaybına bağlı özellikle kol ve bacaklarda cilt kuruluğu ortaya çıkabilir. Cildin aşırı kuruması; kaşıntı ve egzamalara neden olabilir. Yaz aylarında koruyucuların yanı sıra nemlendiriciler de kullanılmalıdır. Aşırı kuruyan, alerjik olan ciltlerde nemlendiriciler 2-3 saatte bir yinelenmelidir. Yüze sürülen A, C, E vitaminler ile selenyum içerikli nemlendiricilerin güneşin yarattığı hasarları engelleyici rolleri vardır. Nemlendiriciler cilt kurutulduktan sonra sürülmelidir. Özellikle kasık, koltuk altı, göğüs altı gibi büklüm bölgelerine ıslakken nemlendirici sürmek, mantara neden olabilir. Aşırı kuru ciltlerde meyve asitli veya cildin üst tabakasını yenileyici kremler kullanılabilir. Meyve asitli nemlendiriciler ya güneş koruyucularıyla birlikte ya da en iyisi akşam sürülmelidir.

Güneşin Etkisiyle Ciltte Oluşanlar

Güneşte uzun süre korunmasız kalmaya bağlı olarak damarlanmalar artmakta, ufak kılcal damarlar belirgin hale gelmekte, kırmızılıklar ve damar genişlemeleri oluşmaktadır. Terleme ve sıcakların artmasıyla isilik, sivilcelenme ve yağlanma şikayetleri yoğunlaşmaktadır. Güneşten koruyucu kullanılmadığında ciltte yanık, şişme, kızarıklık ve lekeler gelişmekte, cilt sağlıklı görüntüsünü kaybetmektedir. Güneş sonrası nemlendirici kullanılmazsa ciltte kuruluk ve kaşıntı olmaktadır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Özellikle ayak ve kasık bölgelerinin mantarları ile gövde de görülen ve tinea versicolor denilen mantar çeşidine oldukça sık rastlanmaktadır. Özellikle yaz aylarında; asla çıplak ayakla yürümeyin. Ayaklarınızı serin ve kuru tutun. Böylece mikropların burada yaşamasını önlemiş olursunuz. Ellerinizi ve ayaklarınızı yıkayın. Ellerinizi ve ayaklarınızı yıkadıktan sonra parmak aralarınızın iyice kurumasına dikkat edin. Bunun için daima kendi kişisel havlunuzu kullanın. Bu havluları düzenli aralıklarla değiştirmeli ve yüksek sıcaklıklarda yıkamalısınız. Kolay hava alan ve terletmeyen ayakkabılar tercih edilmelidir. Dar giysiler giymekten kaçınılmalıdır. Eşyalar ortak kullanılmamalıdır. Halka açık alanlarda çıplak ayakla dolaşmayın.

-GÜNEŞ KORUYUCULARINA DİKKAT-

Doğal olarak yağlı, beyaz renk bırakan, porları tıkayan terle akan koruyucular tercih edilmemesi gerekir.

“-İyi bir koruyucu SPF oranları yüksek suya ve tere uzun süre dayanıklı bir güneş koruyucu olmanın yanı sıra kullanıcıya bıraktığı hissinde konforlu olması gerekir. Bu konuda Avustralya kriterlerinde üretilmiş güneş koruyucuları özellikle üstün koruma kriterleri, uzun süre suya ve tere dayanıklı olmaları sebebiyle tercih edilmelidir.

-Güneş koruyucuyu doğru seçtikten sonra etkinliği sağlamak için doğru miktarda kullanmak gerekmektedir. Yüz ve boyun bölgesi için 1 çay kaşığı ürün kullanmak yeterlidir. Bu da yaklaşık 2 ml kadardır.

-Yaz aylarında makyaj malzemelerinin yağ içermemesine dikkat etmek gerekir. Bu durum hem cildin yazın artan yağ salınımını olumsuz etkilerken öte taraftan yağlı içeriklerin güneş hassasiyetine yol açması söz konusudur. Yağ molekülleri şeffaf kürecikler oluşturur ve bu küreler güneş ışınlarına mercek etkisi oluşturarak cildin yanmasına sebep olabilirler. Cilt lekelenmesinde bu tür makyaj ürünlerinin payı büyüktür.”

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.