Cildiniz kışa hazır mı?

Hassas bir cildimiz varsa yazın güneşin etkisinde kaldığı için daha fazla bakım ister. Kışlık cilt bakımı için neler yapılması gerektiğini bilmiyorsunuz. İşte sizler için bu soruya cevaplar aradık.

Yaz mevsiminde güneşe teslim ettiğiniz cildiniz, kışa girdiğimiz bugünlerde tehlike sinyalleri vermeye başladı, değil mi? Bronz ten, ışıltılı görünümünü bir süre sonra lekelenmiş, kuruyup pul pul dökülmeye başlamış cilde terk ediyor. Bu nedenle acil önlemleri uygulamak ve cildi bir an önce toparlamak şart…

Aslında cildin güneşle bronzlaşıp parlaması, savunma mekanizmasını çalıştırmasından kaynaklanır. Ultraviyole ışınlarına maruz kalan yorgun cilt nemini kaybederken, önce aşırı kuruma ardından yağlanma problemiyle karşı karşıya kalır. Sonuç ise lekelenme, sivilcelenme, erken yaşlanma olarak karşımıza çıkar.

Güneşin cilt üzerinde yaratmış olduğu bu olumsuzluklara karşı bir an önce önlem almak ve kışa dönük hazırlık yapmak gerekmektedir.

Cildiniz kışa hazır mı?

Yaz biterken, yüzümüzde kalan istenmeyen izlerden kurtulmak amacıyla yapmamız gereken kış cilt bakımı önerileri şunlardır:

• Düzenli cilt temizliği yapmak:
Özellikle sabah-akşam uygun bir ürün ile cildi derinlemesine temizlemek gereklidir. Kuru ciltlerde temizleme amacıyla formüle edilmiş kremler, yağlı ciltlerde jeller tercih edilebilir.

• Cildi soymak:
Yeni hücreler yukarı doğru hareket ederken, nemini kaybeden cilt de pul pul dökülmeye başlar. Cildi ölü hücrelerden arındırmak amacıyla yapılacak soyma işleminde, AHA Glycolic Peeling içerikli serumlar yardımıyla alttan sağlıklı yeni derinin ortaya çıkması sağlanabilir.

• Düzenli nem maskesi uygulamak:
Nemini kaybetmiş cildin takviye edilmesi için yararlıdır.

Yaz sonrası yapılması önerilen bu işlemler sayesinde yeniden parlak, taze ve sağlıklı bir cilde kavuşulur. Aynı zamanda siyah nokta ve aknelere karşı da önlem alınmış olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir