Evde yüz maskesi nasıl yapılır

Evde yüz maskesi nasıl yapılır – Evde yapılan yüz maskesini bu yazımızda sizlere anlatacağız. Evde yüz maskesi yapmak o kadarda zor değildir. Bizde Nazlım kullanıcıları olarak sizlere evde yüz maskesi nasıl yapılır onları anlatmaya çalışacağız.

Sağlıklı bir cilde sahip olmak ve bunu sürdürebilmek güzellik maskeleriyle mümkün olabilir. Bu durumda çiçek ve meyvelerin güzelliği hepimizin güzelliğini artırabilir. Dermatoloji Uzmanı Dr. Emine Özge Ayabakan, hazırlaması çok kolay olan cilt maskelerini uygularken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusuna değindi ve maske hazırlarken kullanılabilecek bazı bitkilerin faydalarını da sıraladı.

Maske Uygulamasına Nasıl Başlanmalı?

Maske uygulamalarına her zaman bitki özlerinin cilde daha iyi işlemesi için gözenekleri temizleyen kaynamış suda demlenmiş ıhlamur, biberiye, ısırgan ya da kekikle buhar banyosu yaparak başlayabiliriz. Buhar banyosu yerine bu suyla yüzümüzü de silebiliriz. Bu aşamanın sonrasında evde basit yöntemlerle bitkilerden hazırladığımız maskeyi 15 dakika kadar yüzümüzde bekletmeliyiz. Böylece sivilceler gibi cilt sorunlarına ve çevresel ortamın yıpratıcı etkilerine karşı etkili aynı zamanda da doğal ürünlerle cildimizi güçlendirmiş oluruz.

Maskenin Hazırlanışı

Bitkilerden güzellik ve sağlık maskeleri yapmak için taze ve canlı bir bitkiyi taze krema, gliserin ya da bal içinde ezerek hazırlayabiliriz. Sebze ve meyveleri mevsimlerin doğal akışına göre hazırlamalıyız. Örneğin sonbaharın en güzel maskeleri üzüm ve elmadan hazırlanabilir. Aynı şekilde biraz araştırarak şifalı yabani bitkilerden de yararlanabiliriz. https://www.nazlim.net/cilt-bakimi/evde-yuz-maskesi-nasil-yapilir.html Öküzgözü, dulavrat otu, aslankuyruğu, gelincik, ıhlamur, kuşburnu, hatmi çiçeği, ebegümeci, kılıç otu, kekik, menekşe gibi bitkilerin cildimizi tedavi etme ve bakımını sağlama özellikleri bulunmaktadır. Bu bitkilerden çift yönlü yani besin ya da çay olarak içten, hem de dıştan maskeler yoluyla yararlanılması doğru olur.

Maske Hazırlarken Dikkat!

Bu maskeleri hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ilgili bitkilerin böcek öldürücülerle işlem görmemesidir. En emin yol bahçemizde ve saksımızda üretmemizdir. Bu da mümkün değilse sertifikalı ürünlerden satın alabiliriz. Hassas ve kızarık ciltlerde ya da cilt hastalığına yönelik bitkisel ürünlerde cilt doktorunuza uygulamayı düşündüğünüz maskeyi danışmanız daha güvenli olur. Ayrıca bu konuda cilt doktorunuzdan ek tavsiyeler alabilirsiniz.

Maske Hazırlarken Kullanılabilecek Bazı Bitkilerin Faydaları

Ihlamur: Cildi yumuşatır, kırışıklık oluşumunu önler. Saç dökülmesine karşı etkilidir.

Ada Çayı: Diş ve diş etlerini korur. Ödemle ve deri hastalıklarıyla savaşır. Saçların gelişimini hızlandırır.

Limon Suyu: Kurutucu ve leke giderici özelliğe sahiptir.

Kekik ve Lavanta Suyu: Antimikrobik özelliğe sahiptir.

Gül Suyu: Arındırıcıdır, yatıştırıcıdır.

At Kuyruğu: Hücre yenileyicidir. Kaşıntıyı giderir. Saç dökülmesine karşı etkindir.

Isırgan: Cilt hastalıklarında etkindir. Cildi canlandırır.

Papatya Çayı: Saçları canlandırır. Sivilce, egzema ve arpacığa karşı etkindir.

Civanperçemi: Varisleri önleyicidir. Çizgilere ve göğüs çatlaklarına iyi gelir.

Yeşil Çay: İltihap dindiricidir. Cildi yenileyen antioksidanlar içerir.

Yoğurt: Cildi yumuşatır ve pürüzsüzleştirir.

Kil: Gözenekleri arındırır.

Yulaf: Vitamin ve mineraller içerir. Öğütülmüş yulaf deriyi düzgünleştirir.

Bal: Deriyi nemlendirir. Antimikrobik etkisi vardır.

Gliserin: Yağlandırmadan nemlendirir.

Meyveler ve Sebzeler: Cilde çok faydalı, cildi yenileyen antioksidanlar içerirler.

Elma ve Üzüm Sirkesi: Antimikrobik ve cildi yenileme özelliklerine sahiptir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir