Cilt detoksu nasıl yapılır?

Cilt detoksu nasıl yapılır? Sayfamızda, sizi harika hissettirecek cilt güzelleştirme ve yenileme detoksu yani evde yüz detoksu anlatılmıştır.

İnsan cildini etkileyen pek çok dış faktör vardır. Bunlar arasında en önemlileri, sigara, alkol, beslenme şekli, spor yapma düzeyi ve güneşe maruz kalma gibi etmenlerdir. Fakat bunların yarattığı etkileri ve cildinizde oluşturdukları toksinleri arındırmak bir kaç önlemle mümkündür.

Cildi yabancı maddelerden temizleyen detoks, cilde parlaklık ve canlılık da kazandırır. Tüm bunların yanında kırışıklık ve lekelerin oluşmasını engelleyerek, cildin daha yumuşak olmasını sağlar. En önemli faydası ise siyah noktalardan cildi arındırmasıdır.

Cilt detoksu nasıl yapılır?

1. Makyajınızı mutlaka temizleyin

Makyajınızı mutlaka temizleyin

Cildinizin bakıma ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, işe öncelikle iyi bir cilt temizliği yaparak başlamalısınız. Makyajınızı gece yatmadan önce temizlemeniz cildinizi sadece sivilce, gözenek tıkanmaları ve siyah noktalardan korumaz, aynı zamanda sağlık açısından da büyük önem taşır.

Göz makyajını temizlemeden uyuyanlarda, göze akan maskara kaşıntı, enfeksiyon, hatta gözün kornea tabakasında çiziklere neden olabilir. Bu nedenle cildinizi cilt tipinize uygun bir temizleyici ile kirden arındırmanız çok önemlidir. Bu işlem için cilt tipinize uygun bir temizleyici kullanmanız tavsiye ediliyor. Piyasada kuru ciltler için zeytinyağı veya lanolin gibi yumuşatıcılar içeren sabunlar, sütlü likit temizleyiciler, ölü deriyi temizleyen kremler bulunuyor.

2. Buhar banyosu yapın

Buhar banyosu yapın

Evde yapacağınız cilt bakımı uygulamaları profesyonel bakımlar kadar etkili değildir. Ancak buhar banyosu bakımınızın daha yararlı olmasını sağlayacaktır. Bu işlem hem gözeneklerinizi açacak hem de cildinizi yapacağınız peeling yani cildi ölü hücrelerden arındırma işlemine hazırlayacaktır. Bunun için sıcak su dolu bir kaba yüzünüzü yaklaştırarak 10-15 dakika beklemeniz yeterlidir. Başınızın üzerine koyacağınız bir havlu ile buharın yüzünüze daha iyi nüfus etmesini de sağlayabilirsiniz.

Sıcak suyun içine ekleyeceğiniz bir miktar yeşil çay ile cildinize antioksidan koruma sağlayarak bir gece öncenin toksinlerinden arınmanızı kolaylaştırır. Yeşil çay bulamazsanız cildin kan akımını arttıran biberiye veya yatıştırıcı özelliği olan ıhlamuru kullanabilirsiniz. Yağlı cilde sahipseniz adaçayının yağ dengesini sağlamaya yardımcı olduğunu da bilmelisiniz.

3. Cildi ölü hücrelerden arındıran peeling yapın

Cildi ölü hücrelerden arındıran peeling yapın

Peeling cildin ölü hücrelerden arındırılması işlemidir. Genç bir insanda cildin dış tabakası olan epidermisteki hücre devri yani yeni hücrelerin yüzeye doğru çıkması her 28-30 günde bir gerçekleşir. 60 yaşına kadar bu süre 45-50 güne kadar uzar. Cildin yıllar geçtikçe tazeliğini ve gençliğini kaybetmesinin bir nedeni de budur. Bu nedenle buhar işleminden sonra siz de piyasada bulunan peeling ürünleriyle cildinizi ölü hücrelerden arındırmalısınız.

Eğer elinizde böyle bir ürün yoksa kendi peelinginizi de oluşturabilirsiniz. Yarım fincan yulaf unu ile yarım fincan dövülmüş badem karışımı ile cildinizi ovmanınız bu etkiyi sağlıyor. Yulaf unundaki zengin protein, lif, vitamin (özelikle de B ve D vitaminleri) ve kalsiyum, fosfor, demir ve potasyum gibi mineraller ile oleik asit cildi yatıştırıyor ve ciltteki yangısal süreçleri baskılayarak cildi rahatlatıyor.

4. Cildinizi nemlendirin

Cildinizi nemlendirin

Peeling uygulamasından sonra cildinizin nem oranını arttırmanız gerekiyor. Ciltteki nem kaybı ince çizgi ve kırışıklıkların oluşmasında son derece etkilidir. Bir nem maskesi ile cildinize nem kazandırabilirsiniz. Eğer nem maskeniz yoksa bir miktar zeytinyağı ile ezilmiş domates veya salçayı karıştırarak cildinize sürebilirsiniz. Domates ve salça cilde yüksek bir antioksidan koruma sağlayan likopenden oldukça zengindir. Nemlendirme işleminin ardından, güneş koruma faktörlü bir kremi uygulamanız gerektiğini de hatırlatalım.

5. Dengeli ve sağlıklı beslenin

Dengeli ve sağlıklı beslenin

Antioksidan gücü yüksek yiyeceklerle dengeli bir beslenme planı oluşturmanızın cildinize kaybettiği ışıltıyı geri kazandıracağı da aklınızda olsun.

6. Egzersiz yapın

Egzersiz yapın

Düzenli egzersiz alışkanlığı edinmeniz, yaz-kış yüksek güneş koruma faktörlü bir krem kullanmanız ve size önerdiğim bu bakımı alışkanlık haline getirmeniz de çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir