Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı hakkında doğru bilinen yanlışlar sayfamızda, cilt bakımı yanlışları ve herkesin doğru sandığı ama yanlış bilinenler anlatılmıştır.

Cilt bakımında doğru bilinen yanlışlar sayfamızda, hemen herkesin doğru sandığı fakat yanlış bilinen cilt bakımı yanlışları anlatılmıştır.

Reklamlarda yada herhangi bir cilt bakımı ürünü satan marketlerin raflarında, çeşitli bilgiler verilir. Bu bilgileri yazan pazarlamacılar, ürünlerini pazarlarken biraz abartıya kaçabilirler. Bunlardan bazıları doğruyken bazılarının ise konuyla alakası olmaz. Birde cilt bakımı hakkında doğru bilinen şehir efsaneleri vardır ki bir çoğu yanlıştır.

İşte bu haberimizde en yaygın cilt bakımı efsaneleri hakkında bilgiler vereceğiz. Şimdiye kadar cilt bakımı hakkında bildiğiniz her şeyi unutun ve burada yazdıklarımız ışığında hafızanızı yenileyin. Siyah noktalar, sivilceler, cilt kirlenmesi, yağlı cilt gibi aklınıza ne geliyorsa yanlışlarıyla doğrularıyla öğrenmeye başlayalım.

1. Her gün makyaj yapmak cildi yaşlandırır.

Uygulanan makyaj, her gün düzenli bir şekilde ve düzgün olarak ciltten çıkarılırsa yukarı yazılan doğru olmaz. Makyajın tek başına sizi yaşlandırdığı bir şehir efsanesidir. Aksine o kadar yararlı makyaj ürünleri vardır ki şaşırabilirsiniz. Bunlar cildi besler, nemlendirir ve iyileşmesine yardımcı olur. Gece yatmadan önce makyajı çıkardığınız ve yüzünüzü temizlediğiniz sürece endişe edeceğiniz bir durum yoktur.

2. Cilt, çok sıcak su ile yıkanmalıdır.

Cildin sıcak su yıkanması gözeneklerin açılmasına yardımcı olabilir. Daha açık bir ifadeyle ciltten oluşan yağ ve kirin ciltten atılmasını sağlar. Fakat cilt için çok sıcak sağlıklı değildir.

3. Sorunlu veya yağlı cildi kurutmak sivilceleri temizler.

Sorunlu veya yağlı cildin kurutulması sivilceleri temizlemez. Cildin aşırı kuru olması, vücudunuzun daha fazla yağ üretmesine sebep olur. Cilt kurutma ürünleri dikkatli kullanılmalıdır. Burada amaç cildi kurutmak değil dengede tutmak olmalıdır.

İlgili Makaleler

4. Siyah noktalar yanlış temizlenmiş ciltten kaynaklanır.

Siyah noktalar, tıkanmış gözenekler sonucunda meydana gelir. Siyah noktalar genellikle çıkarılması gereken kir, yağ ve kuru ve ölü cilt hücreleri içerir. Sebumun çözülmesine yardımcı olan ürünler en etkili olanlardır. Bu sebeple yanlış temizlenen ciltten kaynaklandığını söylenebilir ama tam olarak sebebi bu denemez.

5. Çikolata yemek sivilcelere neden olur.

Çikolata yada diğer yemekten çekindiğimiz gıdaların hiç birisi sivilceye neden olmaz. Sorunlu cildin temelinde hormonal faktörler, stres ve cilt hücreleri yer alır. Fakat çikolata gibi ürünler bol miktarda tüketilmesi de sağlıklı değildir. Bunun yerine çikolatayı, meyveler ve sebzeler ile tüketmek daha sağlıklı olacaktır.

6. Sivilce cildin kirlenmesinden kaynaklanır.

Sivilcenin cildin kirlenmesi sonucu meydana geldiği doğru değildir. En azından tek başına sivilceye neden olduğunu söylemek doğru değildir. Yağ, ölü hücreler ve kir gözenekleri tıkar ve kıl kökü dibinde yağ birikmeye başlar. Bu olay, cildin üzerinde kabartılar, beyaz ve siyah noktalar olarak adlandırdığımız problemleri meydana getirir. Tıkanmış kıl kökleri bakterilerin üremesini de destekleyici ortamlardır. Aşırı bakteri üremesi cildin yüzeyinde kabartı, kırmızılık veya sivilce görüntüleri oluşturur.

7. Makyaj temizleme ürünleri cildi temizlemek için yeterlidir.

Makyaj temizleme ürünlerinin makyajı temizler ama cildi temizlemek bambaşka bir olaydır. Çünkü cildin daha derinlemesine temizlenmesi gerekir. Makyajınızı temizledikten sonra mutlaka iyi bir cilt temizleme ürünü kullanılarak cilt temizlenmelidir.

8. Bir ürünün önerilenden daha fazla kullanımı iyi sonuçlar verir.

Cilt temizleme ürünlerini yada cilt ile alakalı herhangi bir ürünü fazla kullanmak daha iyi sonuçlar kesinlikle vermez. Önemli olan az ve öz kullanılmasıdır. Bezelye büyüklüğünde kullanılacak bir yüz ürünü sizin yeterlidir. Daha fazla kullanmanız cilt sorunlarına ve para israfına neden olur.

9. Çok her zaman iyidir.

Cilt, bir üründen sadece belli miktarları kabul eder ve bunun fazlası buharlaşıp heba olur. Ürünün tamamı cilde nüfuz etse, gerekenden fazlasının gidebileceği bir yer yoktur. Bu da, gözeneklerin tıkanmasına ve birikimlere sebep olur. Bu nedenle ürünü az sürün. Fazlasına ihtiyacınız varsa ekleyebilirsiniz.

10. Gündüz ve gece ürünlerim farklı olmalıdır.

Bu yanlış bir bilgidir. Eğer cilt probleminiz yoksa, tek yapmanız gereken bunu korumak için cilt bakımı yapmanız. Kullandığınız ürünleri de günde iki kez kullanabilirsiniz. Bazıları SPF içeren ürünleri gece kullanmak istemez ama aslında bunda problem yoktur. Diğer seçenek de SPF içermeyen bir nemlendirici kullanmak ve gündüzleri de güneşten koruyan bir ürünü de bunun üzerine sürmektir. Ama amaç az üründe çok iş başarmak, işinizi kolaylaştırmaksa, ikinci seçenek size fazla yardımcı olmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir