Yalancı meme-emzik kullanımı

Yalancı meme-emzik kullanımı

Sevgili hanımlar bebeğinize emzik alışkanlığını kazandırmanın ne gibi yarar ve zararları var yazımızda bulabilirsiniz..
Yalancı meme kararını verirken…
Yalancı meme bebeğin emme ihtiyacını karşılar rahatlatır ve bazı bebeklerin uykuya dalmasını kolaylaştırır.

Buna karşın yalancı meme kullanırken dikkatli olunmaması bazı sakıncaları da beraberinde getirebilir.

Örneğin anne-babalar bazen bebeğin ihtiyacını anlamaya ya da başka rahatlatma yöntemleri bulmaya çalışmaktansa yalancı memeyi bebeğin ağzına koyuverme kolaycılığına kaçabilmektedir.

Ayrıca bebeğinizi yalancı memeye alıştırmanın günün birinde de bu alışkanlıktan kurtulma mücadelesini göze almak olduğunu da unutmamalısınız.

Buna ek olarak bebeğinizi yalancı memeyle uyumaya alıştırırsanız gece meme ağzından düştükçe uyanacaktır.

Nelere dikkat etmelisiniz?
Yalancı meme kullanmaya karar verirseniz kullanacağınız memenin parçalara ayrılarak çocuğun tıkanmasına neden olabilecek bir meme olmamasına özen göstermelisiniz.

Elinizin altında çok sayıda meme bulundurun ve bunları sık sık yıkayın.

Memeyi asla bebeğin giysisine yorganına beşiğine ya da pusetine asmayın. Bu memeyi temiz tutmak açısından kolay bir yöntem gibi gözükse de kordonun bebeğin boynuna dolanma riski yaratır.

Bebeğinizin ağzına yalancı memeyi vermeden önce kendinize daima şu soruyu sorun: Bebeğin şu anda istediği şey gerçekten de meme mi yoksa başka bir şey mi?

Yalancı memeye başvurmadan önce diğer rahatlatma yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Anne sütü alan bebeklere emzirme düzeni tam olarak yerleşene kadar (en az ilk 1 ay dolmadan önce) yalancı meme verilmemelidir.

Yalancı meme en fazla meme emme ihtiyacının en güçlü olduğu 2-4. aylar arasında faydalı olabilecektir.

Emzik bebeğin uykuya geçmesine yardımcı olan bir şey haline gelmediyse bu süreden sonra bebeğiniz yalancı memeye olan ilgisini kaybedecektir.

Parmak emme gibi yalancı meme de 4-5 yaşından önce bırakılması halinde bebeğinizin ağız ya da diş sağlığına zarar vermez.

Çocuğunuz anlayacak yaşa geldikten sonra yalancı memeyi örneğin bir hediye karşılığında veya yalancı meme yerine büyüklerin kullandığı bir şeyin hediye edildiği bir “memeyi bırakma töreni” ile kendi isteğiyle bırakabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir