Fatih dizisi çekim hataları

Reklamlar

Fatih dizisi çekim hataları

Daha dizi başlamadan hatalarla başladık diyelim hadi hayırlısı şimdiden. Gerçekten ikinci fragmanı izleyince bende Namaz kılma sahnesinde Fatih Sultan Mehmet’i canlandıran Mehmet Akif Alakurt’un ellerinin üzerine başını koyması dikkatimi çekmişti.

Bilmiyorum belki doğrusu öyledir ama ben şimdiye kadar kimseyi öyle Namaz kılarken görmedim ve kendimde asla öyle kılmadım kılmıyorum da. Eller başın secdeye değecek şekilde açık olması gerekir vaziyette olması gerekiyor bildiğim kadarıyla. Neyse bu benim dikkatimi çeken şeydi asıl hatalara dönelim.

Yayınlanan son fragmanda ise Ayasofya’daki ilk namaz ön planda. Ancak fragmanda tarihi hataların yanı sıra çekimlerde gözden kaçan detaylar ikinci fragmanın yayınlanmasıyla birlikte tartışma konusu oldu.

fatih-namazİşte onlardan birkaçı: *Dizide Fatih Sultan Mehmet’i canlandıran Mehmet Akif Alakurt yaşlandırılmış. Oysa Fatih, İstanbul’u fethetttiğinde 21 yaşındaydı. Dizideki Fatih ise neredeyse 40-45 yaşlarında gibi.

fatih-ayasofya
Ayasofya’da ilk namaz kılındığında minare yoktu. Fragmandaki minareler ise göze çarpıyor.

fatih-hipodrom
İstanbul fethedildiğinde Sultanahmet Meydanı’ndaki, hipodrom yokken dizide ekrana yansıyan hipodrom görüntüsü dikkatlerden kaçmadı.

fatih-cemaat
Ayasofya’daki namaz sahnesi çekimlerinde ise cemaatin imamdan önce hareket ettiği gözlerden kaçmıyor.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.