Mark Zuckerberg Türkiyeyi Facebook Sayfasında Tanıtıyor

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg Türkiye ziyareti sonrasında kendi facebook sayfasına Türkiye’nin fotoğraflarını koydu ve Türkiye’ye hayran kaldığını belirtti.

Türkiye’de camileri ve gezilecek güzel yerleri gezen Mark Zuckerberg İstanbul’a hayran kalmış ve ülkemizi çok beğenmiş. Zaten dünyanın en eski uygarlıklarının yaşadığı toprağımızı sevmemek el değil. İşte haberimizin ayrıntıları;

Facebook’un mimarı ince belli bardakla Türkiyeyi tanıtıyor. İstanbul’da çektiği resimleri profiline koydu. Mark Zuckerberg ismi size neyi hatırlatıyor? Peki ya Facebook? O, dünyanın her yerinden 1 milyarı aşkın kullanıcısı olan Facebook’un kurucusu ve CEO’su… Zuckerberg, Facebook’taki sayfasında 117 milyonu aşkın hayranıyla (site arkadaşlık sitesi olmasına karşın sadece Zuckerberg’de arkadaş değil hayran olmasına izin veriliyor) dünyada gezdiği yerlerin fotoğraflarını ve yorumlarını paylaşıyor. En güzel olanı da sessiz sedasız geldiği Türkiye’de çektiği fotoğrafları profilindeki ‘dünya seyahati’ bölümüne koyarak Türkiye’ye hayran kaldığına ilişkin yorumları eklemesi.

117 MİLYON HAYRANI VAR

Dünyada milyonlarca kişiyi birbirine bağlayan sosyal web ağı Facebook’ta, ziyaret ettiği İstanbul’dan etkilendiğini belirten Zuckerberg, aynı zamanda Türkiye’nin turizm elçisi oldu. Sitedeki fotoğraf ve yorumlar Zuckerberg’in Türkiyeyi 2009 yılının başlarında sessiz sedasız ziyaret ettiğini gösteriyor.

Fotoğrafları çok başarılı olmasa da Sultanahmet Camisinin resmini çeken, İstiklal Caddesinde yürüyen, Boğaz’da yemek yiyen ve bakır çaydanlıkta demlenen ince belli bardakta çay içen Zuckerberg, profilindeki bu fotoğrafları 117 milyonu aşkın hayran kitlesi ile paylaşıyor.

Gönüllü turizm elçisi Zuckerberg, İstiklal Caddesinde dolaşırken çektiği resmin altına “Burası mükemmel bir yerdi. Geri planda iki mağaza bulunuyor. Müzik mağazasında elektronik müzik, giyim mağazasında ise geleneksel Türk müziği çalıyordu. Benim bulunduğum yerden iki müzik birbirine karışıyor ve ortaya çok güzel bir karma melodi çıkıyordu” diye yazmış. Zuckerberg, Businessweek dergisinin önceki sayılarına da konu olan Türkiye ziyareti için İstanbul’un değişik mekanlarından çok etkilendiğini söylemişti.

DÜNYANIN DÖRT BİR TARAFINDAN DAVET ALIYOR

ZUCKERBERG’İN albümündeki Türkiye, Nepal, Almanya ve Brezilya resimlerine hayranları da ilgisiz değil. Hayranlarının yüzlerce görüşünün yer aldığı fotoğraflarla ilgili en çok yapılan ortak yorum, dünyanın en zenginleri arasına giren 25 yaşındaki CEO’nun kendi ülkelerini ziyaret etmeleri yönünde. Yunanistan, Malezya, Filipinler’den mesaj yazan hayranları Zuckerberg’i kendi ülkelerini de gezmeye ve tanıtmaya çağırıyor.

“Bence Ayasofya’yı çekmeliydin”

Katepina Teakmakh: Seni Yunanistan’a bekliyoruz!

Tamar Gogitidze: Gürcistan’da bizi de ziyaret et, seni bekliyoruz facebook

Kristine Paro: Lütfen Filipinleri de ziyaret edin. Burada Facebook çok popüler. Eminim ki bunu zaten biliyorsundur.

Henny Yuliana Wijaya: Ne zaman Endonezya’yı ziyaret edeceksin Mark? Seni Jakarta’ya bekliyoruz. Burada herkesi Facebook kullanıyor bulacaksın.. Çocuklar ve yetişkinler bile.

İlgili Makaleler

Kathy Wickramage: İstanbul’u ziyaret etmeyi seviyorum. Senin İstanbul ile ilgili yorumun roman gibi. Los Angeles’a gelirsen seninle bir dakikalığına bile olsa buluşabilir miyim?

Krasimira Karamfilova: Bence, sadece Sultanahmet Camisinin değil Ayasofya’nın da fotoğrafını çekmeliydin.

MARK ZUCKERBERG DÜNYANIN EN ZENGİN 3. KİŞİSİ OLDU

25 yaşındaki Mark Zuckerberg’in hayatı, Harvard Üniversitesindeki öğrencilik yıllarında arkadaşlarının ders projesine yardım etmesiyle değişti. Projeden esinlenerek Facebook’u kuran Zuckerberg, diğer arkadaşları tarafından fikirlerini çalmakla suçlandı.

Önce Harvard öğrencileri arasında kullanılan sosyal web ağı ilgi görünce zamanla tüm dünyada geniş kitlelerin kullanımına açıldı. Harvard’taki eğitimini yarım bırakan ve Facebook’a yoğunlaşan Zuckerberg, bugün 1 milyarı aşkın insanı bir platformda toplamayı başardı.

Facebook ile elde ettiği popülaritenin yanısıra 2008’de Forbes dergisinin yayınladığı dünyanın en zenginleri listesine 1.5 milyar dolar gelirle 785’inci sıradan giren Zuckerberg’in serveti virüs krizi nedeniyle 2020’de 87.8 milyar dolar oldu.

Zuckerbeg, Yahoo’nun Facebook için 2006’da verdiği 1 milyar dolarlık teklifini ‘benim sitem 8 milyar dolar eder’ diyerek geri çevirmişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir