Facebook Nedir? Ne Zaman Kuruldu? Facebook Ne Demek?

Küçük bir yerde açılıp bütün dünyaya yayılan ve şu anda en fazla ziyaret edilen sitelerden olan facebook nedir, ne işe yarar?Bunlardan başka yine burada facebook ne amaçla kurulmuştur ve kuruluş hikayesini okuyacaksınız.

Facebook Nedir?

Facebook

İlk çıkışı başka amaçla olan ama daha sonra tüm dünyada insanların birbiriyle tanışmalarına, akrabalarına yada eski arkadaşlarına ulaşmalarını sağlayan en popüler mesajlaşma servisidir.

Geliştirilmesi sayesinde bedava bir şekilde sesli, görüntülü ve yazılı olarak insanların birbirleriyle etkileşim kurmasını sağlayan uygulamaya dönüşmüştür. İnsanlara bir sayfa verip burada istediği yazılı videolu haberleri paylaşmalarını sağlamış ve bu paylaştıklarını kendilerini takip edenlerin görmesini sağlamıştır.

Facebook Ne Zaman Kuruldu?

Facebook sitesinin kurulmasının hikayesi size çok enteresan gelecek çünkü ilk zamanlarda başka amaçla kurulan site bir anda tüm dünyaya yayılmıştır.

Facebook, insanların arkadaşlarıyla iletişim kurmasını ve bilgi alış verişini amaçlayan bir sosyal web sitesidir. 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi 2006 sınıfı öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan facebook, öncelikle Harvard öğrencileri için kurulmuştu. Daha sonra Boston civarındaki okulları da içine kapsayan facebook, iki ay içerisindeki Ivy Ligi okullarının tamamını kapsadı.

İlk sene içerisinde de; Amerika Birleşik Devletlerindeki tüm okullar facebook’da mevcuttu. Üyeler önceleri sadece mevzu bahis okulun e-mail adresiyle (.edu, .ac.uk vs.) üye olabiliyordu. Daha sonrasında da ağ içine liseler ve bazı büyük şirketlerde katıldı. 11 Eylül 2006 tarihinde ise facebook tüm e-mail adreslerine, bazı yaş sınırlandırmalarıyla açıldı. Kullanıcılar diledikleri ağlara; liseleri, çalışma yerleri ya da yaşadığı yerler itibarıyla katılım gösterebilmektedirler.

2007 Temmuz ayı itibarıyla de; 34 milyon kullanıcısıyla Dünya’nın en büyük Üniversite tabanlı kullanıcılarına sahip oldu.

Alexa istatistiklerine göre facebook 21 Ekim 2019 itibarıyla; Dünya’nın en fazla ziyaret edilen 6’ıncı sitesidir. Bunun yanı sıra; Kanada, Güney Afrika ve Norveç’in en fazla ziyaret edilen sitesi; İngiltere ve İsveç’in 2. en fazla ziyaret edilen sitesi, Mısır ve Panama’nın 3., Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Türkiye’nin de 5. en fazla ziyaret edilen sitesidir.

Facebook Ne Demek?

Facebook ismini “paper facebooks”‘dan alır. Bu form A.B.D. üniversitelerinde okulların öğrencilerine, öğretmenlere ve çalışanlara doldurduğu onları tanıtan bir formdur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir