Yara Nedir

Yara Nedir

Yara anlamı nedir ve Yara hakkında bilgileri bu sayfamızda bulabilirsiniz. Tıp dilinde Yara ne demektir açıklamaya çalışalım.

Yara nedir, nasıl oluşur?
Yara cilt, organ veya bir uzuvun işlevini tam görmesine engel olacak şekilde dışarıdan kaynaklanan bir travma sonucu vücutta oluşan hasara biz kabaca yara diyoruz. Yara tipleri açık ve kapalı olmak üzere iki tipe ayrılıyor. Ateşli, delici, kesici alet yaralanmaları genellikle açık tiptir. Düşme, vurma, darbeye bağlı olan yaralanmalar da künt yaralanmalar şeklinde söylenmektedir. Bizim için önemli olan yaralanmalar var. Bu yaralanmalar genellikle kafa yaralanmaları, özellikle omurga yaralanmaları, göğüs yaralanmaları ve karın yaralanmalarıdır. Bizim burada önerimiz şu; kesici, delici aletle yaralanma olduğunda hiçbir şekilde o yabancı cismin vücut üzerinden çıkarılmamasını öneriyoruz. Yaranın etrafını temiz bir bezle kapatmayı ve en kısa bir sürede, en yakın bir sağlık kurumuna gidilmesi şeklinde öneririz.

Daha Fazla Yaralar hakkında bilgi ve Yara tedavisi için lütfen bir uzmana başvurun. Yara hastalığı hapları ilaçları hakkında bilgi mevcut değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir