Vaskülit Nedir

Vaskülit Nedir

Vaskülit anlamı nedir ve Vaskülit hakkında bilgileri bu sayfamızda bulabilirsiniz. Tıp dilinde Vaskülit ne demek tir açıklamaya çalışalım.

Vaskülit, kan damarlarının iltihaplanması demektir. Vaskülit her kan damarında meydana gelebilir. Vaskülit damar çeperlerine zarar verir ve bazen bunları daraltabilir ya da bütünüyle tıkayabilir, kan dolaşımını azaltır veya bütünüyle durdurabilir.

Kan damarlarında mütenevvi sebeplerden ötürü husule gelen sorunların sonucu olarak görülen damar iltihabı, kan damarı duvarında kalınlaşmaya, zayıflamaya ve daralmaya sebep olan ciddi bir rahatsızlıktır. Akut ve kronik olarak iki çeşitte görülen damar iltihabının sebepleri nelerdir, ne tür belirtilerle ortaya çıkar buyurun öğrenelim.

Damar iltihabının Behçet, Buerger ve Churg-Strauss gibi daha birçok çeşidi bulunmakta ve ateş, yorgunluk, kilo kaybı, iştahsızlık, sinirlilik hali, kas ve eklem ağrıları gibi şikayetlerle kendini belli eder. Damar iltihabının nedeni ise, günümüzde kesin olarak bilinmese de, bir takım enfeksiyon türlerinin, bazı tümör hastalıklarının ve güçsüz bağışıklık sisteminin damar iltihabına sebep olduğu düşünülmektedir.

Damar İltihabı Tedavisi

Tedavi, etkilenmiş damarların boyuna, ölçüsüne ve konumuna göre uygulanır. Bu durumu destekleyen maddelerin kaldırılması ilk aşamadır. Örneğin; bağışıklık reaksiyonuna neden olan yeni ilaçların kullanılmaması gibi. Bazı vakalarda, vaskülit, tedaviye ihtiyaç duyulmadan kendiliğinden kaybolur.

Bu hastalığın bir çok türü kortikosteroid ilaçlara olumlu yanıt verir. Wegener granülomatozisinin tedavisi için immunosüpresif ilaçlar, Hepatit B’den kaynaklanan poliarteritis nodosanın tedavisi için virüs engelleyen ilaçlar, Takayasu arteritinin ilerlemiş türleri için ameliyat ve bakteriden kaynaklanan cilt vaskülitleri için antibiyotik ilaçların kullanılması, bu hastalığının tedavisinde oldukça etkilidir.

Daha Fazla Vaskülit hakkında bilgi ve Vaskülit tedavisi için lütfen bir uzmana başvurun. Vaskülit hastalığı hapları ilaçları hakkında bilgi mevcut değildir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir