Vazodilatasyon Nedir

Vazodilatasyon Nedir

Vazodilatasyon anlamı nedir ve Vazodilatasyon hakkında bilgileri bu sayfamızda bulabilirsiniz. Tıp dilinde Vazodilatasyon ne demek tir açıklamaya çalışalım.

Damar genişlemesi

Kan damarları duvarında bulunan düz kasların gevşemesi sonucu damar boşluğunun genişlemesi. Bu kasların gevşemesi genellikle sempatik sinir sistemi yoluyla gelen uyarıların azalmasına bağlıdır. Damar duvarının belirli bir gerginliği (tonüs) koruması da gene bu sistemin uyansıyla kaslarda oluşan sürekli ve hafif bir kasılmayla sağlanır. Ayrıca iskelet kasları ve parasempatik sinir liflerinden gelen uyarıların artması sonucu damar genişlemesi görülür. Öbür etkenler arasında dokularda histamin ya da kinin gibi maddelerin açığa çıkması, oksijen basıncının azalması, karbondioksit basıncının artması ve hatta pH değerinin azalması sayılabilir. Genel damar genişlemesi tansiyon düşmesine yol açar. Bölgesel damar genişlemesi o bölgede kan akımının artışına ya da kan göllenmesine bağlı olarak aşırı bir kanlanmaya neden olur. Bölgesel damar genişlemesi vücudun çeşitli bölgelerine giden kan akımının düzenlenmesinde önemli bir rol oynar.

Daha Fazla Vazodilatasyon hakkında bilgi ve Vazodilatasyon tedavisi için lütfen bir uzmana başvurun. Vazodilatasyon hastalığı hapları ilaçları hakkında bilgi mevcut değildir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir