Sedir Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir

Devamlı bahsedilen sedir ağacı yağı hakkında bilgiler verelim ve bu yağ hakkında söylenenlere bakalım:

sedir-agaci-yagi-faydalari
Çamgiller familyasının Cedrus cinsinde yer alan sedirler yaprak dökmeyen, hoş kokulu ağaçlardır. Yatay ve yay­van konumlu dallarıyla görkemli bir görünüm sergileyen bu ağaçların dört türü vardır. Üçü Akdeniz Bölgesi’ne, biri Himalaya Dağları’na özgü olan bu türler dünyanın pek çok yerinde süs ağacı olarak yetiştirilir. Dallara sık demetler halinde dizilen iğne biçimli yaprakları sert ve üç köşelidir. Tümüyle olgunlaştığında fıçı biçimli, yeşil ya da morumsu kahverengi iri kozalakları en ayırt edici özelliklerinden biridir.

HAZIRLANIŞ BİÇİMİ :Bu esans yağı , Amerikan ve Fas ardıç sediri ağacından damıtım yolu ile elde edilir. Odunsu kokuya sahiptir.

FAYDALARI : Ciltte uyarıcı, canlandırıcı ve tonik etkileri vardır. Aromaterapide; kepek, incelen saçlar, egzama, yağlı ciltler ve aknenin tedavisinde kullanılır. Ayrıca stresin giderilmesinde yardımcı olur. Sinirlilik, korku, nevralji, öksürük, bronşit, akne, sivilce, idrar yollarının iltihaplanması ve derinin kaşınmasına karşı kullanılır.

KULLANIM ŞELİ : Haricen cilde masaj olarak kullanılır. Bazı yazılarda da içildiği söylenmiştir ama anlamadım o konuyu.

Uzmanlar Sedir Ağacı Yağı İçin Neler Söylemiş:

Beden için son derece önemli yağ asitleri, Sedir Ağacı’nda bulunur. Yağ asitlerinin yapısına bakıldığında, Gama Linolenik Asit olarak ta bilinen pinolenic asit (GLA-PLA) % 20-27 oranında bulunurken, Linoleic Acid (OMEGA 6) % 40-47 Aralığında bulunmaktadır. GLA kaynakları, çuha çiçeği yağı, siyah Frenk üzümü çekirdeği yağı, hodan yağıdır. Bu bağlamda, kaynakların sınırlı olduğu GLA yağ asidini yoğun şekilde içermesiyle Sedir Ağacı Yağı oldukça önem arzetmektedir.

Sibirya Sedir Yağı, bilinen en zengin natürel antioksidan kaynaklarından birisidir. Sibirya Sedir Yağı’nda; Alpha-tocopherol (E Vitamini),Caroten,(vitamin A),Çinko, Manganez, Bakir, Demirin yanı sıra çok zengin K vitamini, P vitamini, B vitamini, selenium, fosfor bulunmaktadır.

Gastrit – ülser gibi mide rahatsızlıkları, bağırsaklar, kilo kontrolü, kolesterol, tansiyon, kan dolaşımı bozuklukları ve bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde kullanılması önerilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir