Menekşe Yağının Faydaları

Menekşe Yağının Faydaları Nelerdir?

Menekşe Yağının Faydaları

Menekşe yağı kurutulmuş menekşe çiçeklerinden ve yapraklarından elde edilir. Diğer yağlardan ayrılan özelliklerine bakacak olursak bazıları gibi oda tek başına kullanılmaz. Menekşe yağı faydaları hakkında bir sürü doküman ve menekşe yağının yararları hakkında bir sürü yazı var ama ben sizlere önemli gördüklerimi yazacağım arkadaşlar.

Menekşe yağının faydası içinde benim en önemli gördüğüm menekşe yağının saça faydaları dostlar. Menekşe yağının cilde faydaları da var ama önce saç için faydasından bahsedeyim.

Menekşe Yağının Saça Faydaları

Menekşe, saça eski canlılığını kazandırır. Sadece saç dökülmelerinde değil, saçlarınızın canlı ve sağlıklı olması için de menekşe yağından faydalanabilirsiniz.

Bir çorba kaşığı susam yağını, iki çorba kaşığı menekşe yağı ve bir yumurta sarısıyla karıştırıp saç diplerinize sürün. Dökülen saçlarınız yeniden canlandıracak bu formülü haftada 2 defa saçınıza uygulayın ve 1 saat bekleyip yıkayın.

İncelmiş ve sağlığını kaybetmiş görünen saçlarınız için ise 40ml. hint yağı ile 20ml. tatlı menekşe yağını karıştırıp benmari usulü ısıtıp saçlarınızı yıkamalı ve durularken de 1 litrelik durulama suyuna 5 damla badem yağı ile bir çorba kaşığı elma sirkesi ekleyin.

Menekşe Yağının Cilde Faydaları

Menekşe yağı cilt hastalıkları olan uyuz, egzama ve dermatitde de rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca göz şişmesi ve mide şişkinliği için de menekşe yağı kullanılabilir.

Menekşe yağını şişen gözünüzün üstüne masaj yaparak uygulayın. Mide şişkinliği için ise midenizin üzerine menekşe yağı ile masaj yapmalısınız.

Menekşe yağı baş ağrısına, cilt çatlaklarına, makatta yaşanan sorunlara, idrar yaparken yanma sorununa, nezleye ve kalp sıkıntısına çok iyi gelir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir