Sahurda Neler Yenmeli

Sahurda neler yemeliyiz yada daha açık bir ifade ile ne yemeli ne yememeli gibi sorulara cevaplar bulacağız. Ayrıca sahurda ne yemeli ki sağlığımız ve dayanıklılığımız daha da artsın ve ertesi gün rahatça oruç tutabilelim. Sahurda neler tok tutar gibi sorularımıza da bu sayede cevaplar bulacağız dostlar.

sahurda-neler-yenmeliSAHURDA NE YENİLMELİ, NASIL BESLENİLMELİ?

Sahurda süt, peynir, yumurta, zeytin, domates, salatalık, yeşillik, tam tahıllı ekmekten oluşan sağlıklı bir kahvaltı oldukça sağlıklı bir seçenek olacaktır. Veya çorba, etli sebze yemeği, yoğurt ve tam tahıllı ekmekten oluşan bir menü de kullanabilirsiniz. Bu örnekler çoğaltılabilir. Miktarlar kişiye göre değişim göstermektedir.

“POSA, TOKLUK HİSSİ SAĞLAR”

Posa, kişide uzun süre tokluk hissi sağlar. Bu yüzden ramazan ayında günlük posa ihtiyacının karşılanması açlık hissini dengelemek adına çok önemlidir. Posa alımını arttırmak için, ekmeğinizi tam tahıllı, çavdar, yulaflı veya kepekli tercih edin.

Uzun süre aç kalma düşüncesi kişilerde çoğu zaman iştahı ve doyma eşiğini artırmaktadır. Bunun sonucunda; oruç tutan kişi normalden çok daha fazla miktarlarda ve daha hızlı yemek yer. Bu noktaya dikkat edilmeli, öğünler yavaş yenmelidir. Sağlıklı bir sindirim sistemi için besinler iyi çiğnenmelidir.

SAHURDA VE İFTARDA HANGİ İÇECEKLER TÜKETİLMELİ?

Ramazan ayının bu sene yılın en sıcak aylarına denk gelmesi ile birlikte su tüketimine daha fazla özen gösterilmesi gerekiyor. Artan sıcaklıklar ile birlikte terleme de artıyor ve vücut fazlasıyla sıvı kaybediyor. Kaybedilen sıvıları yeterli su tüketimini sağlayarak yerine koymak sağlığımız açısından oldukça önemli.
[pro-player]http://wpc.1b3e.edgecastcdn.net/011B3E/S/2013/07/12/ZwxOniViCF-f.mp4[/pro-player]

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı