Kemik Erimesinden Korunma Yöntemleri

Son Güncelleme: 15.09.2020 09:05

Kemik Erimesi hastalığı günümüzün en belli başlı sağlık sorunlarından birisi ve korunmak içinde bazı tedbirler almak gerekiyor. Diğer adı osteoporozda olan bu hastalıktan korunmak için bazı yöntemleri bu yazımızda bulabilirsiniz. Buyrun Kemik Erimesinden Korunma Yöntemleri;

Türkiye’de süt içme alışkanlığının azlığından yakınan uzmanlar, kişi başına yıllık içme sütü tüketimi Avrupa ülkelerinde 100 litrenin üzerinde olmasına karşın, Türkiye’de bu oranın 23 litre olduğuna dikkat çekiyor.

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, gerekli tedbirler alınmadığında, besin değeri açısından çok zengin ve yararlı olan sütün, sağlığa zararlı mikroorganizmaları taşıyarak pek çok enfeksiyon hastalığına yol açtığını söyledi.

Sütü diğer besin gruplarından ayıran 2 önemli özelliği bulunduğunu belirten Dr. Akan, “Bunlardan birincisi; organizmanın büyüme ve gelişimi için gerekli olan besin öğelerinin tamamına yakınını içermesidir. Süt; C vitamini ve demir dışında makro ve mikro besin öğeleri için iyi bir kaynaktır. İkinci özelliği ise içerdiği besin öğeleri açısından insan vücudunda kolayca sindirilebilir ve rahatça kullanılabilir olmasıdır. Osteoporoz ya da daha çok bilinen adıyla ‘kemik erimesi’, kalsiyum kaybının artması sonucunda kemiklerin kolayca kırılabilir hale gelmesidir. Osteoporoz sıklığı yaşla artış göstermekle birlikte, kadınlarda görülme sıklığı erkeklere oranla daha fazladır. En fazla çocuk ve yaşlılarda olmak üzere, her yaşta önemlidir. Her 30 saniyede bir kişi osteoporoz sonucu kalçasını kırmaktadır. Kırıkların ülke ekonomilerine yükleri oldukça fazladır.” dedi.

KALSİYUM KEMİK ERİMESİ RİSKİNİ AZALTIYOR

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, yeterli kalsiyum alınmasını sağlayan sağlıklı bir beslenme tarzı ve düzenli fiziksel aktivitenin, osteoporoz oluşma riskini düşürdüğüne dikkat çekti. Dr. Akan, kalsiyum alımının kemik kaybını etkileyen ve osteoporoz riski oluşturan birçok çevresel veya yaşam tarzı faktörlerinden biri olduğunu söyledi.

Kalsiyum ve D vitamininin osteoporoz önlem ve tedavisinin ayrılmaz parçası olduğunu kaydeden Dr. Akan, “Kalsiyumu ilaç olarak almaktansa, günlük beslenmedeki kalsiyum kaynaklarını artırmak tercih edilmelidir. En iyi kalsiyum kaynağı ‘süt’tür. Dolayısıyla osteoporozu önlemek için çocukluktan itibaren düzenli olarak süt içilmelidir. Tüketilen sütün ısıl işlem geçirmiş olması önem taşımaktadır. Sütü kaynatmak besin değerini düşürmektedir. Pastörize veya UHT tekniği ile işlenmiş süt tercih edilmelidir.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir