İdrardan kan gelmesinin nedenleri

Son Güncelleme: 13.09.2020 07:55

İdrardan kan gelmesinin nedenleri

Öncelikle kesinlikle kan mı bu sıvının yoksa idrarın renginden dolayı yanılmamı olduğunu anlamak gerekiyor ki bunuda en iyi hastanelerde güvenli bir şekilde tahlil ederek anlayabilirsiniz.

idrardan-kan-gelmesi-nedenleriİdrarın renginin kırmızı yada pembe oluşu her zaman kanlı idrar işaret etmez. Çoğu durumlarda yiyeceklerdeki (örneğin pancar) renk pigmentleri, uyuşturucu kullanımı ve porfirya idrarın kırmızıya dönmesine yol açmış olabilir. Endişelenecek bir durum yoktur.

Nedenleri
Mesane Enfeksiyonu: Ani, acılı, sık ve miktarı az olan idrarınızda kan var; ateş, sırtın alt kısmında ve göbeğin alt bölgesinde ağrı var. Mesane enfeksiyonu veya sistit, idrar yapamamanın nedeni olabilir ve antibiyotik tedavisi gerektirir.

Başka bir açıklama ise şu şekildedir:
İdrarda görülen kan idrar sisteminin herhangi bir bölgesinden geliyor olabilir. Böbrekler, böbrek boruları, mesane ve dış idrar yollarında kanama olabilir.

İdrarda görünen kanın farklı sebepleri olabileceğini söylemiştir. Bunlardan en tehlikelisi kanserdir. Bazende böbrek taşı veya idrar yolu enfeksiyonu kanamaya neden olur.

Prostatit ve ağır egzersiz de yine idrarda kanamaya neden olan sebeplerden biridir.

Üst idrar yollarında görülen kanamanın nedenleri:

Nefrit, Piyelonefrit, Taş, Kanser, iyi huylu böbrek tümörleri, polikistik böbrek, basit böbrek kisti, böbrek damar hastalıkları, böbrek dokusunun çürümesi, Tıkanma

Alt idrar yollarından kanama nedenleri:

Sistit, Mesane kanseri, iyi huylu prostat büyümesi, mesane taşı, interstisyel sistit, üretril, kondilom, prostatit, yaralanma, adet kanaması,

NOT: Buradaki yazı bilgilendirme amaçlı olduğundan en güzeli doktorunuza başvurmanız ve kesin sebeplerini nedenlerini öğrenmenizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir