Topuk çatlaması nedenleri

Topuk çatlaması nedenleri

Topuk çatlakları ayak bakımına dikkat etmeyen herkesin başına gelebilecek durumlardan birisidir ve topuk çatlamasının nedenleri çeşit çeşittir.

Bizde bu amaçla hem sizlere bilgi vermek hemde bu sorunla ilgili sizlere yardımcı olmak için internette bulduğumuz ayrıntıları sizlerle paylaşalım istedik arkadaşlar.

NEDENLERİ NELERDİR?
Kuru cilde sahip olma
Topukta nasır varsa, küçük bir darbede hemen çatlayabilir
Aşırı kiloya sahip olma
Soğuk ve nemli hava
Ayaklardaki mantar enfeksiyonu
Uzun süre ayakta durmak
Arkası açık ayakkabılar giymek
Şeker ve guatr hastalıkları

HANGİ ÖNLEMLER ALINABİLİR?
Kuru cilde sahipseniz uygun nemlendirici kullanın. E vitamini içeren kremler tercih edilmesi iyileşmeyi hızlandıracaktır.
Rahat ayakkabılar tercih edin. Gerekirse eczanelerde satılan tabanlıklardan temin edin.
Ayaklarınızı yıkadıktan sonra ıslak bırakmayın.
Çıplak ayakla uzun süre gezmemeye çalışın, çorap giyin.
Topuğunuza sert ve ani baskılar yapmayın.

TOPUK ÇATLAMASI
Herkes güzel görünümlü bir ayağa sahip olmak ister. Ayaklar, özellikle de topuklar, vücutta ilgilenilen en son organlardan biridir. Ayak mantarları, tırnak mantarları gibi fiziksel olarak insanı rahatsız eden ayak problemlerinden biridir topuk çatlamaları. Topuk çatlakları, adından da anlaşılacağı üzere deride çatlak olduğu için mikroorganizmaların vücuda girişine uygun bir yapıdır. Mikroorganizmaların vücuda girmesi ile de kanamalı hatta iltihaplı rahatsızlıklara neden olabilmekte ve kişiyi enfeksiyon tehdidi altında bırakmaktadır. Genellikle iki topukta meydana gelir ve ağrılıdır.
Topuk çatlakları özellikle şeker hastaları, dolaşım bozukluğu hastaları ve kronik hastalığı olan kişilerde, sağlıklı kişilere oranla daha fazla sorun oluşturmaktadır.

[pro-player width=’490′ height=’410′ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?v=3fhIMsJJRcw[/pro-player]

TEDAVİSİ NASILDIR?
Uzman bir dermatolog kontrolünde topuk çatlaklarına sebep olan etken olan faktör belirlenip ona göre tedavi seçenekleri uygulanır. Topuk çatlaklarının tedavisinden ziyade her zaman belirttiğimiz gibi önlem almak çok önemlidir. Alınabilecek önlemleri yukarıda zaten sıraladık. Tedavide ise ayakta mantar enfeksiyonu varsa öncelikle bu hastalığın tedavisine gidilmelidir. Bunun için uzman doktorun belirleyeceği mantar kremleri kullanılabilir. Şayet topukta yara ve kanamalar varsa antiseptik kremler kullanılabilir. Yanı sıra çatlak olan kalın derinin soyucu kremlerle inceltilmesi de iyi sonuçlar verecektir. Banyo sonrası ponza taşı(topuk taşı) kullanılarak çatlaklardaki ölü deri temizlenebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir